آخرین خبرها
رایزن اقتصادی سفارت بنگلادش: به دنبال واردات کود اوره از ایران هستیم

رایزن اقتصادی سفارت بنگلادش: به دنبال واردات کود اوره از ایران هستیم

کشاورزی بزرگترین حوزه اشتغالزایی در بنگلادش است و دولت این کشور برای کشت گسترده محصولات کشاورزی نیازمند تامین کود اوره از خارج کشور است این درحالی است که ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان کود اوره در جهان محسوب می شود و به همین دلیل رایزن اقتصادی سفارت بنگلادش در ایران، از تمایل دولت این کشور جهت واردات کود اوره از ایران خبر داده است.

گفتگوی اختصاصی آوا دیپلماتیک با آقای محمد صبور حسین،

رایزن اقتصای سفارت بنگلادش در ایران

کشور بنگلادش برای تحقق روند توسعه اقتصادی از چه الگویی استفاده کرده است؟

در طول دو دهه گذشته، اقتصاد سنتی بنگلادش دستخوش تغییرات سریعی بوده و حداقل در دهه گذشته، با نرخ ۶-۷ درصد در سال رشد کرده است. ظرفیت رشد اقتصادی سبب شده تا بنگلادش در فهرست یازده (کشور) آتی (ان-۱۱) گلدمن ساکس قرار گیرد. اقلام صادراتی عمده بنگلادش عبارتند از البسه دوخته شده و حاضر و آماده، کالاهای کشاورزی و فرآوری شده، محصولات چرمی و چرم (خالص)، کفش، ماهی منجمد و زنده، اقلام جانبی و مواد مصرفی پوشاک، کنف و محصولات آن، محصولات مهندسی سبک، سرامیک، مواد آرایشی و بهداشتی، کشتی های اقیانوس رو، کاغذ، دارو، مواد پلاستیکی، ابریشم، لاستیک، اقلام گیاهی و محصولات آن، صنایع دستی، محصولات دست ساز و غیره.

درآمد صادراتی کشور در سال مالی ۲۰۱۵-۲۰۱۶ برابر با ۳۴٫۲۴ میلیارد دلار امریکا بود که ۸۲% آن از محل صادرات البسه حاضر و آماده حاصل شد. درآمد نقدی اتباع بنگلادشی که در خارج از کشور کار می کنند نیز منبع قابل توجه دیگری از درآمد ارزی کشور را تشکیل می دهد. عواید صادراتی کشور نیز روز به روز بیشتر می شود.

ماشین آلات، کتان، ماشین آلات برقی، ابزارآلات، آهن، فولاد، سوختهای معدنی از جمله نفت، پلاستیک، اقلام پلاستیکی، اتومبیل، الیاف دستریس، چربی، روغن و واکس حیوانی و انسانی نیز در طول سالهای ۲۰۱۵-۲۰۱۶، از واردات اصلی بنگلادش بودند.

رشد ثابت منابع درآمد ارزی بنگلادش در سالهای اخیر قابل توجه بوده است. در ژوئن ۲۰۱۷، منابع ارزی کشور برابر با ۳۳٫۴ میلیارد دلار امریکا بود. از سال ۱۹۷۶، بنگلادش با ضعف مستمر تجارت ناشی از هزینه بالای واردات مواجه بوده است. تراز کلی پرداخت در بنگلادش به ترتیب سال مالی ۲۰۱۵-۲۰۱۶ و ۲۰۱۶-۲۰۱۷ برابر با ۵۰۳۶ میلیون دلار و ۳۱۶۹ میلیون دلار بوده است. از سوی دیگر، تراز تجارت بنگلادش در همین بازه زمانی برابر با منفی ۶۴۶۰ و منفی ۹۴۷۲ بود. گردش حساب فعلی بالغ بر ۴۲۶۲ میلیون دلار در سالهای ۲۰۱۵-۲۰۱۶ و منفی ۱۴۸۰ میلیون دلار در سالهای ۲۰۱۶-۲۰۱۷ بوده است.

در سال گذشته رشد در بخش های کشاورزی، صنعت و خدمات چند درصد بوده است؟

نرخ رشد تولید ناخالص داخلی بنگلادش در سال مالی ۲۰۱۵-۲۰۱۶ برابر با ۶٫۵۵% و در ۲۰۱۶-۲۰۱۷ معادل ۷٫۱۱% بود. در هر بخش، رشد کشاورزی ۲٫۶۰%، صنعت ۱۰٫۱۰%، تولید ۱۰٫۳۰%، ساخت و ساز ۸٫۸۷%، برق و گاز و آب ۱۱٫۱۵% و خدمات ۶٫۷۰% بوده است. رقم تولید ناخالص داخلی بنگلادش ۲۲۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵-۲۰۱۶ برآورد شده است.

روابط اقتصادی میان ایران و بنگلادش در سالهای اخیر شاهد چه فراز و فرودهایی بوده است؟

هر دو کشور سابقه طولانی همکاری، بویژه در حوزه اقتصادی را دارند. تجارت بنگلادش و ایران از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳، ۳۶% رشد داشته که افت آن (در برخی مقاطع) به دلیل موانع بانکی صورت گرفته است. در بحث تجارت میان ایران و بنگلادش، صادرات به ایران ۳۴٫۵۷ میلیون دلار و واردات به بنگلادش ۳۷٫۳۷ میلیون دلار بوده که بسیار کمتر از ظرفیتهای موجود است. ما امیدواریم حجم تجارت افزایش یابد، چرا که منافع و علاقه متقابل را از بازرگانان دو کشور می بینیم و دیدارهایی میان هیئتهای (دو کشور) در جریان است.

چه اقداماتی برای رفع مشکلات بانکی میان دو کشور انجام گرفته است؟

ما می دانیم که وجود تراکنشهای بانکی روان و عاری از مشکل برای رشد تجارت دوجانبه ضروری است. ما از مشکلات موجود باخبریم و سعی داریم تا راههایی را برای غلبه بر آن بیابیم.

آخرین کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و بنگلادش در چه زمانی برگزار شده است؟ مهمترین دستور کار این کمیسیون چه بوده است؟

آخرین کمیسیون مشترک اقتصادی در ۱۵ و ۱۶ مه ۲۰۱۳ در داکا میان بنگلادش و ایران برگزار شد. در این جلسه، همه جنبه های بالقوه مورد بحث قرار گرفت و توافق تجارت ترجیحی، تشکیل شورای مشترک بازرگانی، جلوگیری از دوبرابر شدن مالیات، همکاریهای بانکی و بررسی فرصتهای سرمایه گذاری از اولویت های آن بودند.

بنگلادش از تولید کنندگان بزرگ محصولات کشاورزی از جمله برنج و سیب زمینی محسوب می شود که تولید این محصولات به کود اوره نیازمند است. آیا برنامه ایی برای واردات کود از ایران وجود دارد؟

کشاورزی بزرگترین حوزه اشتغالزایی در بنگلادش است. برنج، کنف، گندم، سیب زمینی، کتان و پنبه، میوه و سبزیجات نیز محصولات اصلی آن هستند. بیشتر زمینهای کشور آبرفتی و زراعی هستند و کشت گسترده محصولات نیازمند استفاده از کود اوره در مقادیر بالا است. علاوه بر تولید داخلی آن، سالانه ۲٫۵ میلیون تن کود اوره از خارج به کشور وارد می شود. اخیراً، دولت بنگلادش علاقه خود به واردات کود اوره جامد از ایران را برمبنای مبادلات دولتی ابراز کرده است و ما مذاکرات خود را با مقامات مربوطه در این حوزه دنبال می کنیم.

ایران و بنگلادش در تولید و توزیع غذای حلال در کشورهای اسلامی از چه ظرفیتی برخوردار هستند؟

بنگلادش عضو سازمان همکاری های اسلامی و کشوری با اکثریت مسلمان است. بیشتر کالاهای داخلی آن برای مسلمانان حلال است و می توان آنها را به کشورهای علاقمند به این اقلام صادر کرد. بسیاری از سازمانهای مورد تایید در بنگلادش هم اکنون با سازمانهای مشابه که در مقیاس بین المللی شناخته شده اند همکاری می کنند. بنابراین، ظرفیت این همکاری میان بنگلادش و ایران وجود دارد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.