سفیر فلسطین در تهران گفت: رژیم صهیونیستی برای هر مرکزی که می‌تواند قدرت جهان اسلام باشد، مشکل‌آفرینی می‌کند و از هر وسیله‌ای برای ضربه زدن به جهان اسلام استفاده می کند.

به گزارش آوا دیپلماتیگ، «صلاح زواوی» در نشست خبری که به مناسبت 24 اردیبهشت روز نکبت در سفارت فلسطین برگزار شد، با تشکر از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از فلسطین اظهار داشت: امروز روز فاجعه فلسطین و روزی است که سرزمین فلسطین را از دست دادیم و دولت صهیونیستی دولت خود را در سرزمین‌های اشغالی تشکیل داد.

وی با بیان این که وقتی معیار ما اسلامی باشد، راه حل نیز اسلامی خواهد بود، افزود: وقتی برخورد ملی باشد، راه حل نیز متفاوت خواهد بود. شما بسیار تحمل کردید و تحمیل هم خواهید کرد ولی پیروزی با شما خواهد بود.

زواوی بیان کرد: حقیقت مسئله فلسطین این است که زمانی ما دولت اسلامی واحدی داشتیم که از بین رفت و سرزمین‌های اسلامی به 60 دولت تقسیم شدند و چیزی که ما جمع می‌کند سازمان تعاون اسلامی و اتحادیه عرب است.

سفیر فلسطین در تهران با بیان این که جلسات ما در سازمان تعاون اسلامی و اتحادیه عرب جلسات پر از تعارف است و به حل مشکلات منجر نمی‌شود، تصریح کرد: ما از 200 سال قبل با یک همپیمانی آمریکایی –صهیونیستی قرار گرفته‌ایم. سران آمریکا همپیمانی با سران صیهونیستی دارند که به جهان اسلام ضربه زده و یک پایگاه در منطقه ما ایجاد کردند تا بر کل منطقه، نفت، گذرگاه‌های منطقه و… سیطره داشته باشد.

زواوی با بیان این که وقتی صهیونیست‌ها در سال 1948 دولتی در سرزمین‌های اشغالی تشکیل دادند این تنها نقشه آنها نبود، خاطرنشان کرد: هدف آنها تشکیل اسرائیل بزرگ یعنی نصف صحرای سینا، اردن، سوریه، لبنان، عراق و یک سوم عربستان سعودی باشد. پروژه‌های صلح، پروژه‌های متوهمانه‌ای است زیرا هیچ گانه نمی توانیم با چنین دشمنی صلح داشته و زندگی کنیم زیرا ملت ما را آواره کرده و بسیاری از هموطنان ما را شهید کرده است.

وی ادامه داد: هیچ فلسطینی نمی‌تواند یک وجب از خاک خود را نادیده بگیرد و به همین خاطر حاضر به شهادت هستیم.

سفیر فلسطین در تهران یادآور شد: وقتی ما قرارداد اسلو را در سال 1993 امضا کردیم، قرار بود دولتی در کرانه باختری و نوار غزه به مرکزیت قدس شریف در 1999 تشکیل شود ولی صهیونیست‌ها به ما خندیدند.

زواوی همچنین گفت: در آن زمان هزاران صهیونیست در سرزمین‌های اشغالی ساکن بودند ولی اکنون 700 تا یک میلیون شهرک‌نشین وجود دارد یعنی از زمان امضای قرارداد اسلو، ساختن شهرک و آوردن شهرک‌نشین متوقف نکردند.

وی تاکید کرد که همه باید پایبند تعهدات خود باشند، دشمنی که می‌خواهد اسرائیل بزرگ را تشکیل دهد، به دنبال صلح با ما نیست.

وی با بیان این که می دانستیم صهیونیست‌ها به ما دروغ می‌گویند و اجازه تشکیل دولتی فلسطینی به ما نمی‌دهند، خاطرنشان کرد: آنها ممکن است در آینده کرانه باختری را ضمیمه خود کنند. عکس‌العمل جهان اسلام در برابر این اقدامات بسیار ضعیف است. وقتی نوکر صهیونیستی یعنی ترامپ آمد، قدس شریف را به عنوان پایتخت دشمن صهیونیستی شریف به رسمیت شناخت.

سفیر فلسطین در تهران به جایگاه تاریخی و اسلامی قدس شریف اشاره کرد و یادآور شد: ترامپ می گوید قدس متعلق به اسرائیل است ولی متاسفانه عکس العمل کشورهای اسلامی در برابر این تصمیم، بسیار ضعیف و خجالت‌آور بود. من به همه می‌گویم نه ثروتی به درد شما می‌خورد و نه فرزندی و فقط کارهای خیر و نیک به درد شما می‌خورد.

زواوی با تاکید بر این که اکنون درب جهاد بسته است، اظهارداشت: هرچند ملت فلسطین از ابتدا تا به امروز به دنبال جهاد است ولی من از همه می‌خواهم به وظایف خود پایبند باشند. عکس العمل ما در برابر تصمیم ترامپ درباره قدس بسیار ضعیف بود.

وی تصریح کرد: 6 میلیون فلسطینی از کمیساریای عالی پناهندگان کمک می‌گرفتند ولی ترامپ این کمک‌ها را قطع کرد. سالیانه 25 میلیون دلار برای کمک به بیمارستان‌ها دریافت می‌کردیم ولی این کمک قطع شده است. ترامپ اگر می‌توانست آب و هوای ما را هم قطع می‌کرد.

وی با بیان این که فلسطینی‌ها تاکید دارند تصمیمات ترامپ از معامله قرن تا قدس را رد کرده و حاضر به گفت‌وگو با آنها نیستیم چراکه مورد اعتماد نیست، گفت: از معامله قرن خبرهای زیادی منتشر شده است ولی آن هم به نفع ما نیست. ترامپ منطقه جولان را هم به اسرائیل هدیه داد و اگر بتواند کرانه باختری را هم به اسرائیل می‌دهد.

سفیر فلسطین در تهران با بیان این که برادران ما در غزه و کرانه باختری با جهاد خود همه را سرافراز کردند، اظهار داشت: دشمنان ما نمی‌گذارند فلسطینی ها در مسجد الاقصی به ویژه در ایام رمضان به عبادت مشغول شوند و چندین موشک به غزه پرتاب کردند. ما چاره‌ای نداریم جز آنکه نیروهای خود را متحد کنیم.

زواوی افزود: همه باید دست به دست هم بدهیم تا پروژه معامله قرن را ساقط کرده و سرزمین خود را پس بگیریم.

وی با بیان این که وقتی سخنرانی‌های سیدحسن نصرالله را می‌شنوم احساس سرافرازی می‌کنم، تصریح کرد: دشمن صهیونیستی تلاش کرده تناقضات میان دوئل عربی و اسلامی را برجسته کند چراکه وقتی ما متحد شویم دشمنان ساقط شوند. هر مرکزی که می‌تواند قدرت برای جهان اسلام باشد، برایش مشکل‌آفرینی می‌کنند. آنها از هر وسیله‌ای برای ضربه زدن به جهان اسلام کوتاهی نمی‌کنند.

وی با بیان این که مسلمانان باید با یکدیگر متحد باشند، خاطرنشان کرد: مدتی قبل یکی از مسئولان ایرانی به دفتر من آمد و درخصوص گرفتاری‌های ایران سخن ‌گفت البته قبل از انقلاب، کل منطقه از ایران می‌ترسید چراکه رژیم گذشته نوکر آمریکا بود. هیچ فلسطینی هم حق حضور در ایران نداشت.

سفیر فلسطین در تهران توضیح داد: من به این مسئول ایرانی گفتم شما اذیت می‌شوید. شما اکنون در صندلی سفیر سابق اسرائیل نشسته اید و در سفارت سابق دشمن صهیونیستی حضور دارید و حضرت امام خمینی (ره) با دو پرچم اسلام و فلسطین پیروز شد.

زواوی خاطرنشان کرد: من به او گفتم اگر می‌خواهید پولدار شوید و باران دلار ببارد من را از ایران بیرون کرده و با اسرائیل دوست شوید ولی این اتفاق هیچگاه نمی‌افتد چراکه امام راحل به خاطر فلسطین و اسلام قیام کرد. ایشان روز جهانی قدس را اعلام کردند و بعد از ایشان هم رهبر انقلاب در خط امام حرکت می‌کنند. شما به عشق اسلام و انقلاب پیروز می‌شوید.

سفیر فلسطین در تهران همچنین درباره اعلام ترامپ درخصوص پیگیری پروژه معامله قرن پس از تشکیل دولت نتانیاهو گفت: هر فلسطینی که به فکر جهاد و شهادت نباشد، فلسطینی نیست. معامله قرن و صاحب معامله قرن را قبول نداریم. تصمیمات گرفته شده از جمله دادن قدس به اسرائیل، بخشی از معامله قرن است.

زواوی تاکید کرد: ما به عنوان فلسطینی راهی جز جهاد و شهادت در برابر نقشه‌های رژیم صهیونیستی و ترامپ نداریم. بالاتر از سیاهی رنگی نیست و ما در برابر اقدامات آنها مقاومت می‌کنیم.

وی با بیان این که هر کس باید به مسئولیت خود عمل کند تا این دولتی که به زور تشکیل شده از بین برود، یادآور شد: هر وجب از خاک فلسطین برای ما مقدس است. صحبت با دشمن صهیونیستی و دشمن زنجیره‌ای فایده ندارد. ترامپ یک فرد نامتعادل است. کوشنر یک یهودی است. فریدمن سفیر آمریکا یهودی است و همه آنها اوامر نتانیاهو را انجام می‌دهند. در چند سال پیش وقتی نتانیاهو بدون اجازه اوباما در کنگره سخنرانی کرد به او یادآور شد که ما حاکم شما هستیم.

سفیر فلسطین در تهران با بیان این که در برابر تصمیم ترامپ درخصوص قدس صدها هزار عملیات شهادت‌طلبانه انجام می‌شد، یادآور شد: در برابر این اقدام، سکوت مرگبار حاکم بود. کشورهای اسلامی باید با یکدیگر همکاری و هماهنگی کنند ولی بی عملی ما به گونه‌ای بوده که نتانیاهو ترامپ هر روز یک تصمیم جدیدی برای ما اتخاذ می‌کنند.

وی ادامه داد: ما از تمام کشورهای جهان که صدها قطعنامه به نفع فلسطین تهیه و تایید کردند، تشکر می‌کنم ولی از زمان تشکیل دولت اسرائیل تا به امروز، کدام قطعنامه در مورد فلسطین اجرا شده و مورد احترام رژیم صهیونیستی و آمریکا بوده است.

سفیر فلسطین در تهران همچنین با بیان این که وقتی ترامپ نیروهای نظامی و تحریم‌های خود را علیه ایران اعزام و اعمال کرده با کسی مشورت کرده است، گفت: آنها تنها با اسرائیل مشورت کرده‌اند. آنها خود را بزرگ‌تر از کشورهای دیگر می‌دانند. تنها راه وحدت جهان عرب و جهان اسلام است.

زواوی به اتفاقات اخیر در بندر فجیره اشاره کرد و اظهار داشت: تعدادی از کشتی‌ها مورد تعرض قرار گرفتند، هدف این است که ترامپ اقدامی علیه ایران انجام دهد و ضربه‌ای علیه ایران وارد کند. من مطمئنم آمریکا و سازمان سیا یا نتانیاهو و موساد پشت سر این اقدام هستند.

سفیر فلسطین در تهران ادامه داد: وزیر امور خارجه ایران سخنرانی‌های عاقلانه‌ای درباره روابط خوب با کشورهای همسایگان می کند و از جنگ هیچگاه سخن نگفته و به دنبال جنگ هم نبوده است.

وی اضافه کرد: موساد یا سیا این مسئله را دنبال می‌کنند تا ضربه‌ای به ایران وارد کنند و ترامپ را درگیر جنگ با ایران کنند. موساد هم ترامپ را تشویق می‌کند.

14 ماه می (24 اردیبهشت) مصادف با سالگرد اخراج صدها هزار فلسطینی از سرزمین‌ مادریشان روز نکبت نامگذاری شده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin