استاندار کرمان در دیدار سفیر اتریش گفت: استان کرمان با داشتن 40 درصد ارزش افزوده معادن کشور می تواند زمینه همکاری های مشترک زیادی بین کرمان و اتریش باشد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، علیرضا رزم حسینی در دیدار سفیر اتریش، با بیان اینکه ایران و اتریش روابط دیرینه ای دارند افزود: تاکنون این دو کشور در حوزه های فرهنگی، اقتصادی و زمین شناسی همکاری های زیادی داشته اند.

وی با اشاره به اینکه اتریش بعد از برجام اولین کشوری بود که همکاری های مشترک با ایران و استان کرمان را دنبال کرد، ادامه داد: بعد از برجام با خط اعتباری که اتریش در اختیار ما قرار داد سه میلیارد دلار از سایر شرکت های آلمانی، چینی و …. جلب همکاری داشته ایم.

وی با اشاره به همکاری اتریش با شرکت صنعتی و معدنی گل گهر، عنوان کرد: گل گهر یک شرکت معتبر بین المللی است و از موقعیت بسیار خوبی برخوردار بوده و پروژه ای که با همکاری اتریش انجام می شود بزرگترین پروژه بعد از فولاد مبارکه است.

وی با بیان اینکه در استان کرمان بر اساس ظرفیت های موجود در حوزه های مس، خودروسازی و پتروشیمی تلاش می کنیم منابع بیشتری را جذب کنیم، ادامه داد: پروژه های زیادی از جمله پتروشیمی را در اختیار داریم که قابلیت جذب سرمایه گذاری دارد که آمادگی داریم با سبکی که با گل گهر کار کردید با اتریش همکاری کنیم.

وی گفت: در حوزه های مربوط به میراث فرهنگی و تاریخی استان کرمان جزو استان های اول کشور است که پنج اثر ثبت جهانی یونسکو را دارد.

استاندار کرمان خاطرنشان کرد: در حوزه کشاورزی نیز بطور سنتی کار می کنیم و چند سالی است که صنایع گلخانه ای در حوزه کشاورزی کار آغاز شده است و چنانچه علاقه مندی وجود داشته باشد در این حوزه نیز آماده همکاری با کشور اتریش هستیم.

رزم حسینی ادامه داد: در حوزه انرژی های خورشیدی نیز زون خورشیدی با راندمان بسیار خوبی وجود دارد که در سال گذشته نیروگاه 20 مگاواتی با همکاری آلمان انجام شده است و 2 هزار مگاوات نیز در قالب شهرک آفتاب در دست انجام داریم.

وی یادآور شد: اتاق بازگانی فعالی نیز در استان کرمان وجود دارد که به یقین با کشور اتریش همکاری داشته و خواهد داشت.

سفیر اتریش نیز از استان کرمان به عنوان استانی زیبا، سبز و تمیز یاد کرد و گفت: هدف این سفر شناسایی ظرفیت هایی است که امکان مشارکت های عمومی و بخش خصوصی را فراهم می کند و بر همین اساس سه پروژه مشترکی که تاکنون داشته ایم را مبنای همکاری های خود قرار می دهیم.

اشتفان شلتس افزود: با توجه به چارچوب بسیار عالی حقوقی شرکت های همکار در استان کرمان با اتریش، این پروژه ها بسیار موفق بوده اند و دو مرحله توسعه دیگر نیز برای این پروژه ها پیش بینی شده است.

وی با اشاره به این مطلب که چارچوب های سرمایه گذاری در استان کرمان فراهم بوده است، گفت: در این راستا در پی فضاهای دیگر برای توسعه همکاری های مشترک هستیم.       

وی تاکید کرد: براساس بازدیدی که از استان کرمان داشته ایم و ظرفیت های موجود این منطقه، کرمان جزو اولویت های اقتصادی برای اتریش خواهد بود.

رایزن بازرگانی سفارت اتریش در تهران نیز هم در این دیدار گفت: استان کرمان علاوه بر خصوصیت های جغرافیایی، فضای بسیار عالی اداری برای تحقق اهداف اقتصادی دو طرف و پویایی بخش اقتصادی و وجود شرکت های ریسک پذیر را دارد که سرمایه گذاری در این استان را جذاب می کند .

گراب مایر افزود: برای همین بسیار امیدوار هستم که در تمامی سطوح این همکاری ها ادامه داشته باشد.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin