سائوراب کومار، سفیر هندوستان در اولین روز سفر خود به دزفول با حجت الاسلام سیدمحمدعلی قاضی دزفولی، امام جمعه این شهرستان دیدار کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، حجت الاسلام قاضی دزفولی امام جمعه دزفول در دیدار با سفیر هندوستان در ایران که در محل دفتر امام جمعه برگزار شد، اظهار داشت: دزفول شهری با پیشینه تاریخی است که اولین دانشگاه جهان یعنی جندی شاپور در آن احداث شده است.

امام جمعه دزفول پل باستانی را از آثار قدیمی و باستانی دزفول برشمرد که نشانگر تاریخ و تمدن این شهرستان است و افزود: این پل با قدمتی حدود ۱۷۰۰ سال قدیمی ترین پل دنیا محسوب شده و امروزه از مناطق مورد نظر و ‌محبوب گردشگران و حتی شهروندان دزفول است.

وی با بیان اینکه دزفول از نظر برخورداری از علما و دانشمندان نیز پیشینه معتبری دارد، گفت: این شهرستان علمای بزرگی از جمله آیت الله قاضی و شیخ انصاری را به جهان اسلام و تشیع تحویل داده است.

حجت الاسلام قاضی دزفولی با بیان اینکه ایران و هند اشتراکات فراوانی از نظر فرهنگی و آداب و رسوم دارند، تاکید کرد: این دو ملت همواره دوست و یاور یکدیگر بوده و می توانند این تعاملات را افزایش دهند.

وی عنوان کرد: هم اکنون مزار بسیاری از علمای خوزستانی در هندوستان قرار دارند که از جمله این علمای مرحوم قاضی نورالله شوشتری و مفتی محمدعباس جزایری هستند که نشان دهنده قدمت دوستی ایران و هندوستان است.

امام جمعه دزفول بیان کرد: تشابه دیگر دزفول و هند در مقاومت مردمان آنها است. مردم هند در مقابل استعمار انگلستان ایستادگی کرده و استقلال خود را به دست آوردند مردم دزفول نیز در طول هشت سال جنگ تحمیلی با تحمل موشک ها و بمباران های متعدد شهر خود را ترک نکرده و توانستند در مقابل دشمن ایستادگی کنند.

حجت الاسلام قاضی دزفولی در بخش دیگری از صحبت های خود دزفول را یکی از قطب های کشاورزی در کشور برشمرد و توضیح داد: سالانه شش میلیون تن محصولات کشاورزی در دزفول تولید می شود که این شهرستان را از نظر اقتصادی شهر ارزشمندی کرده است.

حجت الاسلام قاضی دزفولی در پایان، این دیدار را زمینه ای برای گسترش مبادلات فرهنگی و اقتصادی دزفول با هندوستان برشمرد.

سفیر هندوستان در ایران نیز در این نشست صمیمی اظهار داشت: ایران و هندوستان ارتباط تاریخی و اشتراکات فرهنگی بسیار زیادی با یکدیگر دارند به گونه ای که اگر وارد برخی شهرهای هندوستان شوید گویی وارد ایران شده اید.

سائوراب کومار که خود اهل شهر لک نو از هندوستان است به شباهت های تاریخی و فرهنگی این شهر با ایران و به ویژه دزفول اشاره کرد و گفت: در لک نو و حیدرآباد نیز مقبره های مذهبی زیادی وجود دارد و یادبودهایی از علمای مذهبی قراردارد.

وی خواستار تقویت روابط فرهنگی ایران و هندوستان شد و عنوان کرد: دزفول شهر زیبا و رویایی است که آثار تاریخی و تمدنی آن انسان را شگفت زده می کند.

سفیر هندوستان در ایران، حمام موزه کرناسیون و مدارک و اسناد مربوط به هندوستان در این موزه را بی نظیر دانست و گفت: دزفول یک شهر قدیمی و متمدنی است که به شهر مقاومت معروف است که تاریخچه فرهنگی و تاریخی آن زبانزد است.

کومار در خصوص مقاومت مردم دزفول در جنگ تحمیلی نیز گفت: مشخص است که دزفول مردمان قدرتمندی دارد که به شهرشان تعصب دارند و این نقش بزرگ را در جنگ ایفا کرده اند.

پس از پایان این دیدار، امام جمعه دزفول تابلویی نفیس و هدایایی از صنایع دستی دزفول به سفیر هندوستان در ایران و همسر وی تقدیم کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin