آخرین خبرها
کارگاه آموزشی بازیابی اطلاعات و اسناد سازمان ملل متحد برای دانشجویان حقوق بشر

کارگاه آموزشی بازیابی اطلاعات و اسناد سازمان ملل متحد برای دانشجویان حقوق بشر

مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد با همکاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی کارگاه آموزشی بازیابی اطلاعات و اسناد سازمان ملل متحد را برگزار کرد.

این کارگاه به مناسبت روز حقوق بشر برای ۲۲ نفر از دانشجویان کارشناسی حقوق و کارشناسی ارشد حقوق بشر در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۹۴ در کتابخانه مرکز برگزار شد.

دانشجویان پس از آشنایی با وب سایت دو زبانه مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد به ویژه بخش حقوق بشر آن اطلاعات بیشتری درباره اعلامیه جهانی حقوق بشر، تاریخچه آن، کمیته ای که پیش نویس را تهیه کرد و چالش های پیش روی تهیه کنندگان پیش نویس دریافت کردند. آنان همچنین با وب سایت جهانی ملل متحد و کمیساریای عالی حقوق بشر ملل متحد آشنا شدند.

هنگام جستار در اقدامات سازمان ملل متحد در وب سایت این سازمان جهانی، با اشاره به حقوق بشر به عنوان یکی از سه ستون اصلی فعالیت ملل متحد، به شورای حقوق بشر و بررسی ادواری جهانی و بازیابی اطلاعات مربوطه اشاره شد. در عین حال شرکت کنندگان با نشانه اسناد و پایگاه اطلاعاتی کتابخانه دیداری-شنیداری حقوق بین الملل آشنا شدند. راهنمای پژوهش کتابخانه دگ همرشولد در زمینه حقوق بشر و نهادهای مبتنی بر منشور و مبتنی بر معاهدات به شرکت کنندگان معرفی شد. خانم نازنین قائم مقامی، کتابدار مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد به عنوان برگزار کننده کارگاه آموزشی این نکته را یادآور شدکه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه ای در ۱۹۵۰ روز ۱۰ دسامبر را به عنوان روز حقوق بشر نامید تا از این طریق اعلامیه جهانی حقوق بشر را به عنوان معیار مشترک دستاورد مردمان تمامی کشورها به نظر همگان برساند.

کارگاه آموزشی “بازیابی اطلاعات و اسناد ملل متحد” به عنوان یک فعالیت اطلاع رسانی و آموزشی مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد مرتبا برای گروه های علاقه مند برگزار می شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.