آخرین خبرها
برگزاری مراسم روز ملی جمهوری آذربایجان در تهران

برگزاری مراسم روز ملی جمهوری آذربایجان در تهران

مراسم روز ملی جمهوری آذربایجان و گرامیداشت صدمین سالگرد تاسیس وزارت خارجه این کشور با حضور مقامات ایرانی، نمایندگان مجلس ایران، سفرای سایر کشورها و فعالین رسانه ای، اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور در سفارت جمهوری آذربایجان در تهران برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، حسین بنیاد اف سفیر جمهوری آذربایجان در تهران در مراسم روز ملی این کشور طی سخنانی گفت: من و خانواده‌ام در طول اقامتمان در ایران برای چهارمین سال است که مراسم روز ملی آذربایجان را برگزار می‌کنیم. البته این مراسم به مناسبت روز ملی آذربایجان به عنوان روز جمهوری و همچنین صدمین سالگرد تأسیس ارگان‌های دیپلماتیک آذربایجان برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه روز جمهوری در آذربایجان در تاریخ ۲۸ می جشن گرفته می‌شود، خاطرنشان کرد: امسال به دلیل مصادف شدن با ماه رمضان و احترام به روزه‌داران این مراسم با تأخیر برگزار شد.

وی در ادامه بیان کرد: در ۲۸ می سال ۱۹۱۸ جمهوری دموکراتیک آذربایجان در قفقاز جنوبی اعلام استقلال کرد و این اولین جمهوری دموکراتیک در شرق بود که برقراری آزادی و حقوق همه هموطنان بدون در نظر گرفتن وابستگی‌های قومی، دینی و سیاسی و همچنین دادن حق رأی به بانوان را به ارمغان آورد.

سفیر جمهوری آذربایجان افزود: پذیرفتن زبان آذربایجانی به عنوان زبان رسمی دولتی و تأیید پرچم سه رنگ با نشان ماه و ستاره به عنوان پرچم دولتی، تشکیل نیروی مسلح ملی و نهادهای دولتی از برنامه‌های انجام شده در دوران جمهوری خلق آذربایجان بود. لذا بعد از برپایی مجدد استقلال جمهوری آذربایجان در سال ۱۹۹۱ روز ۲۸ می به عنوان روز جمهوری برگزار می‌شود.

بنیاد اف در ادامه بیان کرد: الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان به نمادهای دولتی جمهوری آذربایجان توجه ویژه‌ای دارد و هر ساله در تاریخ ۲۸ می رئیس‌جمهور به همراه نمایندگان دولتی و حکومتی و شهروندان در مرکز باکو از بنای یادبودی که به افتخار جمهوری آذربایجان ساخته شده، دیدار می‌کنند.

وی همچنین بیان کرد: در تاریخ ۹ ژوئن ۱۹۱۹ اساسنامه دبیرخانه وزارت امور خارجه به تصویب رسیده است و به دلیل این حادثه تاریخی مورخ ۲۴ آگوست سال ۲۰۰۷ بنا به دستور رئیس‌جمهور آذربایجان همان روز به عنوان روز کارکنان ارگان‌های دیپلماتیک جشن گرفته می‌شود.

سفیر آذربایجان در تهران خاطرنشان کرد: آذربایجان با اکثر کشورهای دنیا همکاری موفقیت‌آمیزی دارد. چنانچه مطلع هستید ۲۰ درصد اراضی آذربایجان از سوی ارمنستان اشغال شده و جمهوری آذربایجان با تمام همسایگان خود به استثنای ارمنستان روابط همکاری دوستانه و متقابل را دارد.

این دیپلمات آذربایجانی تاکید کرد: امروز شاهد رشد جهشی مداوم روابط دوجانبه میان جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران در تمامی حوزه‌ها هستیم و روابط میان آذربایجان و ایران با تاریخ و فرهنگ مشترک همراه بوده و بر روابط خویشاوندی و دوستی دیرینه استوار است. آذربایجان از نخستین سال‌های استقلال خود شاهد حمایت جمهوری اسلامی ایران بوده است و جمهوری آذربایجان نیز همواره دوستی و حسن همجواری خود را ثابت کرده و در کنار مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران بوده و هست.

همچنین در این مراسم فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصاد و دارایی جمهوری اسلامی و مسئول طرف ایرانی کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور نیز ضمن بیان تبریک روز ملی آذربایجان و تاکید بر مشترکات تاریخی، فرهنگی و دینی دو ملت گفت: مهمترین هدف دو دولت در این چند سال اخیر، فراهم سازی بسترها و زیرساخت های لازم برای توسعه همکاری های دو جانبه و منطقه ای بوده است که باعث افزایش روابط اقتصادی دو کشور شده است.

دژپسند افزود: حجم روابط بازرگانی به عنوان یک شاخص اقتصادی که نشانگر میزان پیوستگی و تعامل اقتصاد دو کشور است، پیام خوبی به ما میدهد که روابط دو کشور در حال شکوفایی بیش از پیش است. بر اساس گزارشات موجود حجم مبادلات تجاری ایران و آذربایجان در سال جاری میلادی، نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته است و با وجود ظرفیتهای فراوان دو کشور این میزان همچنان قابل افزایش است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.