سفیر تاجیکستان: تحریم مانع صادرات کالاهای ایران نمی شود

سفیر تاجیکستان: تحریم مانع صادرات کالاهای ایران نمی شود

سفیر تاجیکستان در تهران تصریح کرد: ما از تحریم هایی که روز به روز علیه ایران اعمال می شود استقبال نمی کنیم و تحریم های آمریکا نمی تواند جلو صادرات کالای ایرانی را بگیرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، نعمت الله امامزاده در گفتگو با ایرنا افزود: بسیاری از تولیدات و کالاهای ایرانی از کیفیت بالایی برخوردار است و تحریم ها قادر نیست راه صادرات این کالاها به دیگر کشورها را ببندد.

وی اضافه کرد: کالای ایرانی در همه حال و همه جا مشتری خود را دارد و از بابت عرضه این کالاها در نقاط مختلف جهان نگرانی چندانی وجود ندارد.

این مقام تاجیک روابط تهران – دوشنبه را مطلوب خواند و گفت: تاجیکستان در هر زمان طرفدار رشد بیش از پیش روابط ایران با دیگر کشورهاست و از تحریم هایی که علیه ایران صورت می گیرد استقبال نمی کند.

سفیر تاجیکستان، از جمله کالاهای باارزش ایرانی به فرش دستبافت اشاره کرد و ادامه داد: تاجیکستان کارخانه های بزرگ قالیبافی دارد و به دنبال همکاری با یکی از شرکت های بزرگ ایرانی در زمینه تولید فرش دستبافت است تا از فناوری های روز در این هنر-صنعت بهره مند شود.

وی درباره اعمال تحریم آمریکا در این زمینه گفت: نباید و نمی توان از صدور فرش دستبافت ایرانی که هنر و دستمایه هنرمندان ایرانی است و به نوعی شناسنامه دوم ایرانیان محسوب می شود، جلوگیری کرد.

امامزاده آینده روابط ایران و تاجیکستان را روشن خواند و گفت: موضوعات اقتصادی یکی از اولویت های اصلی تاجیکستان است و در این زمینه همکاری های ما با ایران روز به روز رشد می کند و همکاری ها بیشتر می شود.

وی به رشد ۲۰درصدی صادرات سالیانه صنایع دستی تاجیکستان اشاره کرد و افزود: میزان گردشگران خارجی در ۹ ماه گذشته چهار برابر به نسبت پارسال شد و طبق آمار ۶ ماهه، ۹۰۰ هزار گردشگر از اماکن تاریخی و گردشگری این کشور دیدن کردند.

به گفته سفیر تاجیکستان، بیش از ۱۶۰ سند همکاری دوجانبه در زمینه های مختلف بین جمهوری تاجیکستان و جمهوری اسلامی ایران منعقد شده و در دست اجراست.

تاکنون ایران در تاجیکستان چندین طرح بزرگ مانند تونل استقلال در گردنه انزاب و نیروگاه سنگ‌توده-۲ را اجرا کرده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.