سفیر ارمنستان در ایران با اعلام اینکه ارمنستان پلی برای ارتباط با کل دنیاست، گفت: ظرفیت‌های همکاری ایران و ارمنستان مغفول مانده است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آرتاشس تومانیان در نشست با فعالان اقتصادی استان همدان خاطرنشان کرد: رابطه بین ایران و ارمنستان در سطح بالایی است، اما از این ظرفیت و پتانسیل کمتر استفاده شده است.

وی با اشاره به اینکه دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد، گفت: مهم‌ترین دلیل این است که یکدیگر را به صورت عمیق نشناخته و تلاشی نیز در این زمینه نشده است.

سفیر ارمنستان در ایران با بیان اینکه ایران دارای 14 همسایه است که ارمنستان مسیحی یکی از آنهاست، گفت: فرهنگ مشترکی با یکدیگر داریم که می‌تواند محرکی برای بهبود روابط و ارتقای همکاری‌ها باشد.

تومانیان با اشاره به اینکه ایرانیان ارامنه را به خوبی می‌شناسند، چراکه با آنها زندگی کرده‌اند، تصریح کرد: احترامی که نسبت به جامعه ارمنی در ایران وجود دارد به دلیل صداقت این اشخاص با اطرافیان آنهاست.

وی اظهار داشت: وظیفه اصلی بنده بالا بردن و توسعه سطح روابط بین دو کشور ایران و ارمنستان بوده که این امر نیازمند همکاری و همراهی فعالان اقتصادی است.

سفیر ارمنستان در ایران با بیان اینکه در کل دنیا 10 میلیون ارامنه وجود دارد که 3 میلیون نفر از آنها در کشور ارمنستان زندگی می‌کنند، تصریح کرد: 3 میلیون نفر از ارامنه در روسیه، 2.5 میلیون نفر در آمریکا و مابقی در سایر کشورها هستند.

تومانیان بیان کرد: از نظر اقتصادی، فرهنگ و علوم از ظرفیت دو کشور استفاده نشده است و باید مسیر را هموار کرد تا بتوان زمینه استفاده از این پتانسیل‌ها را مهیا کرد.

وی با اشاره به اینکه ارمنستان دارای 60 دانشگاه است، تصریح کرد: دانشگاه‌های آمریکایی، فرانسوی و روسی در ارمنستان فعالیت می‌کنند که دارای سطح علمی بالایی هستند.

سفیر ارمنستان در ایران با بیان اینکه دو فعالیت اصلی در حوزه اقتصاد ارمنستان، کشاورزی و صنعت است که هر کدام 20 درصد از فعالیت‌های اقتصادی را شامل می‌شود، تبیین کرد: GDP ارمنستان 11 میلیارد دلار و جی دی پی سرانه حدود 4 هزار دلار است.

تومانیان با اشاره به اینکه صنایع گوهرسازی و جواهرسازی، صنایع معدنی، خدمات مهندسی، توریسم و گردشگری از فعالیت‌های مهم در ارمنستان محسوب می‌شود، گفت: یک و نیم ماه گذشته نارضایتی اجتماعی در ارمنستان وجود داشت که سبب ایجاد تغییراتی شد و مجلس، دولت و نخست وزیر جدیدی را انتخاب کرد.

وی بیان کرد: ما کشور ریاستی بودیم که به یک کشور پارلمانی تبدیل شدیم و وقتی که رئیس جمهور 10 ساله به دنبال نخست وزیری بود با نارضایتی اجتماعی مواجه شد.

سفیر ارمنستان در ایران اظهار کرد: این امر سبب تغییر سیستم شد و دولت جدید دو اصل مهم از جمله عدم تغییرات اساسی در سیاست خارجی و روابط با ایران به عنوان اصل اساسی مطرح است.

تومانیان با بیان اینکه ارمنستان رتبه 34 را در بین کشورهای جهان برای آغاز فعالیت‌های اقتصادی دارد، گفت: در سیستم وام‌گیری رتبه 20 و در زمینه امنیت منطقه رتبه 16 منطقه دارا هستیم و این آمار را مراکز بین‌المللی اعلام می‌کنند.

وی با اعلام اینکه نرخ تورم در کشور ارمنستان 3 درصد است، گفت: نرخ تبدیل درام ارمنستان با دلار چندین سال ثابت مانده و گویا این آمار برای فعالان اقتصادی ایرانی مهم است.

سفیر ارمنستان در ایران با اشاره به اینکه سیستم بانکی در ارمنستان دارای اهمیت بالایی برای فعالیت اقتصادی است، گفت: سیستم بانکی ارمنستان پیشرفته و در حد بانک‌های اروپایی است که می‌تواند خدمات لازم را ارائه دهند.

تومانیان اظهار کرد: بهره بانکی در ارمنستان کمتر از ایران بوده و زمان بازپرداخت آن طولانی بوده که این موضوع مورد علاقه فعالان اقتصادی است.

تومانیان با اشاره به یک منطقه آزاد تجاری بین ایران و ارمنستان در دست ساخت است، عنوان کرد: منطقه آزاد ساحل ارس، حالت عمومی دارد و می‌توان هر فعالیت اقتصادی را در آن شروع کرد.

وی با بیان اینکه ارمنستان عضو اتحادیه کشورهای اوراسیاست، گفت: بازار پنج کشور عضو این اتحادیه 180 میلیون نفر هستند که ایران می‌تواند از طریق ارمنستان به این بازار متصل شود.

سفیر ارمنستان در ایران با اشاره به اینکه ارمنستان تنها کشور دارای مرز مشترکی خشکی با ایران است، گفت: توافق‌نامه‌ای بین ایران و اتحادیه اوراسیا منعقد شد و ایرانیان می‌توانند از طریق ارمنستان با این اتحادیه‌ها فعالیت کنند.

وی افزود: ارمنستان می‌تواند پلی برای ارتباط اقتصادی ایران با کل دنیا باشد، چراکه ارمنستان دارای تفاهم‌نامه‌هایی با اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin