رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با سفیر سنگال گفت: به رئیس‌جمهورتان سلام برسانید و بگویید که ایران هیچ محدودیتی برای تقویت روابط همه جانبه با سنگال ندارد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار آقای باباکاربا، سفیر سنگال در ایران، با یادآوری برنامه‌های سفر خویش در راستای برگزاری اجلاس سران کشورهای اسلامی به آن کشور، گفت: ایرانی‌ها، اصولاً به سنگال علاقه‌مند هستند و حتی قبل از انقلاب هم ایران کارهای زیادی در کشور شما انجام داده بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان این نکته که «سنگال دروازه غربی آفریقا از طریق اروپاست»، به برنامه‌های وسیع جمهوری اسلامی ایران، اشاره کرد و افزود: هنوز روابط دو کشور در سطح واقعی نیست و امروز هم در هر زمینه‌ای که شما بخواهید، می‌توانیم همکاری داشته باشیم.

هاشمی رفسنجانی، در پاسخ به تقاضای مکتوب سفیر سنگال برای همکاری‌های دانشگاه آزاد اسلامی با دانشگاه‌های سنگال، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت‌های خوبی مخصوصاً در فضای مجازی دارد، که می‌توانیم همکاری‌ها را گسترش دهیم و قدم اول ایجاد دفتر دو دانشگاه در تهران و داکار است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های ایران و سنگال برای گسترش سرمایه‌گذاری‌، خاطرنشان کرد: هر دو کشور تا به حال براساس ظرفیت‌ها کار نکرده‌اند که باید سرمایه‌گذاران بخش‌های دولتی و خصوصی فعال‌تر شوند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، سوابق همکاری دو کشور در تقویت صنعت خودروسازی را یادآور شد و خطاب به سفیر، گفت: به رئیس‌جمهورتان سلام برسانید و بگویید که ایران هیچ محدودیتی برای تقویت روابط همه جانبه با سنگال ندارد.

وی با یادآوری سفر خویش به کشورهای شرق آفریقا، گفت: یکی از تقاضاهای آنها ایجاد واحدهای دانشگاهی و تقویت دانشگاه‌های موجود در کشورهایشان بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به برنامه دانشگاه آزاد اسلامی برای تأسیس واحدهایی در همه کشورهای شرق آفریقا، گفت: در جزیره زنگبار زمینی را برای ساخت دانشگاه آزاد اختصاص داده بودند و کارها با تربیت معلم برای آموزش زبان سواحلی شروع شده بود که پس از دوران ریاست جمهوری من، آن طرح‌ها متوقف شد.

هاشمی رفسنجانی، با تأکید بر این نکته که «اکثر کشورهای آفریقای برای آموزش نیروهای متخصص مشکل دارند»، گفت: اگر این مشکل برطرف شود، خود آفریقایی‌ها کشورهای خود را می‌سازند.

وی با ابراز نگرانی از افزایش اقدامات گروه‌های تروریستی در بعضی از کشورهای آفریقایی، از جمله سومالی، گفت: باید هوشیار باشید که بوکوحرام مثل دیگر گروه‌های تروریستی در کشورهای آفریقایی نفوذ نکند و از جوانان آفریقا سربازگیری ننماید.

در آغاز دیدار، آقای باباکاربا با بیان اینکه «سفیر تام الاختیار و فرستاده ویژه رئیس‌جمهور به تهران هستم»، گفت: ما ایران را گنجینه‌ی غنی برای مسائل فنی و تخصصی می‌دانیم و حضورم بعد از چند سال وقفه در تهران، نشان از اراده‌ی کشور متبوعم برای تقویت روابط است که سوابق دیرینی در تاریخ دو کشور دارد.

سفیر سنگال در تهران با اشاره به دعوت رسمی از دکتر روحانی برای سفر به آن کشور، گفت: در حال برنامه‌ریزی برای تاریخ این سفر هستیم که امیدواریم با رفت و آمدهای مسؤولین، روابط دو کشور گسترش یابد.

وی با بیان این جمله که «اخیراً میدان بزرگی از نفت و گاز کشف کردیم»، گفت: برای بهره‌برداری بهتر از این منابع غنی، نیازمند همکاری‌های علمی و تخصصی ایران، به خصوص دانشگاه آزاد اسلامی هستیم که امیدواریم این کار هر چه زودتر انجام شود.

آقای باباکاربا با تقدیم نامه‌ای برای تقاضای همکاری دانشگاه آزاد اسلامی با دانشگاه‌های سنگال، گفت: در صدد ایجاد روابط بین دانشگاه‌های کشورم با دانشگاه آزاد اسلامی هستیم تا از تجربه‌های گرانقدر شما برای گسترش مسایل آموزشی و تحقیقی استفاده نماییم.

سفیر سنگال با تأکید بر علاقه رئیس جمهور کشورش به ادبیات، هنر و فرهنگ ایران و زبان فارسی، گفت: علاوه بر تأسیس مرکزی برای تقویت فرهنگ ایران در داکار، در حال برگزاری همایشی برای تعمیق روابط و استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی جمهوری اسلامی هستیم.

آقای باباکاربا با تکرار تقاضای خویش برای همکاری دانشگاه آزاد اسلامی با دانشگاه‌های سنگال، مخصوصاً برای آموزش بهره‌برداری از منابع نفت و گاز بر اولویت اول کشورشان برای تحصیل دانشجویان در یکی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در داخل کشور تأکید کرد که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به این تقاضا گفت: آماده‌ی همکاری با دولت و ملت سنگال هستیم و مسؤولان دانشگاه آزاد اسلامی نیز در راستای سیاست‌های کلی نظام برای گسترش روابط با کشورهای آفریقایی، می‌توانند با پذیرش دانشجو و یا تأسیس دفتر و واحد، به کشور شما کمک کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin