کشاورزی بزرگترین حوزه اشتغالزایی در بنگلادش است و دولت این کشور برای کشت گسترده محصولات کشاورزی نیازمند تامین کود اوره از خارج کشور است این درحالی است که ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان کود اوره در جهان محسوب می شود و به همین دلیل رایزن اقتصادی سفارت بنگلادش در ایران، از تمایل دولت این کشور جهت واردات کود اوره از ایران خبر داده است.

گفتگوی اختصاصی آوا دیپلماتیک با آقای محمد صبور حسین،

رایزن اقتصای سفارت بنگلادش در ایران

کشور بنگلادش برای تحقق روند توسعه اقتصادی از چه الگویی استفاده کرده است؟

در طول دو دهه گذشته، اقتصاد سنتی بنگلادش دستخوش تغییرات سریعی بوده و حداقل در دهه گذشته، با نرخ 6-7 درصد در سال رشد کرده است. ظرفیت رشد اقتصادی سبب شده تا بنگلادش در فهرست یازده (کشور) آتی (ان-11) گلدمن ساکس قرار گیرد. اقلام صادراتی عمده بنگلادش عبارتند از البسه دوخته شده و حاضر و آماده، کالاهای کشاورزی و فرآوری شده، محصولات چرمی و چرم (خالص)، کفش، ماهی منجمد و زنده، اقلام جانبی و مواد مصرفی پوشاک، کنف و محصولات آن، محصولات مهندسی سبک، سرامیک، مواد آرایشی و بهداشتی، کشتی های اقیانوس رو، کاغذ، دارو، مواد پلاستیکی، ابریشم، لاستیک، اقلام گیاهی و محصولات آن، صنایع دستی، محصولات دست ساز و غیره.

درآمد صادراتی کشور در سال مالی 2015-2016 برابر با 34.24 میلیارد دلار امریکا بود که 82% آن از محل صادرات البسه حاضر و آماده حاصل شد. درآمد نقدی اتباع بنگلادشی که در خارج از کشور کار می کنند نیز منبع قابل توجه دیگری از درآمد ارزی کشور را تشکیل می دهد. عواید صادراتی کشور نیز روز به روز بیشتر می شود.

ماشین آلات، کتان، ماشین آلات برقی، ابزارآلات، آهن، فولاد، سوختهای معدنی از جمله نفت، پلاستیک، اقلام پلاستیکی، اتومبیل، الیاف دستریس، چربی، روغن و واکس حیوانی و انسانی نیز در طول سالهای 2015-2016، از واردات اصلی بنگلادش بودند.

رشد ثابت منابع درآمد ارزی بنگلادش در سالهای اخیر قابل توجه بوده است. در ژوئن 2017، منابع ارزی کشور برابر با 33.4 میلیارد دلار امریکا بود. از سال 1976، بنگلادش با ضعف مستمر تجارت ناشی از هزینه بالای واردات مواجه بوده است. تراز کلی پرداخت در بنگلادش به ترتیب سال مالی 2015-2016 و 2016-2017 برابر با 5036 میلیون دلار و 3169 میلیون دلار بوده است. از سوی دیگر، تراز تجارت بنگلادش در همین بازه زمانی برابر با منفی 6460 و منفی 9472 بود. گردش حساب فعلی بالغ بر 4262 میلیون دلار در سالهای 2015-2016 و منفی 1480 میلیون دلار در سالهای 2016-2017 بوده است.

در سال گذشته رشد در بخش های کشاورزی، صنعت و خدمات چند درصد بوده است؟

نرخ رشد تولید ناخالص داخلی بنگلادش در سال مالی 2015-2016 برابر با 6.55% و در 2016-2017 معادل 7.11% بود. در هر بخش، رشد کشاورزی 2.60%، صنعت 10.10%، تولید 10.30%، ساخت و ساز 8.87%، برق و گاز و آب 11.15% و خدمات 6.70% بوده است. رقم تولید ناخالص داخلی بنگلادش 221 میلیارد دلار در سال 2015-2016 برآورد شده است.

روابط اقتصادی میان ایران و بنگلادش در سالهای اخیر شاهد چه فراز و فرودهایی بوده است؟

هر دو کشور سابقه طولانی همکاری، بویژه در حوزه اقتصادی را دارند. تجارت بنگلادش و ایران از سال 2005 تا 2013، 36% رشد داشته که افت آن (در برخی مقاطع) به دلیل موانع بانکی صورت گرفته است. در بحث تجارت میان ایران و بنگلادش، صادرات به ایران 34.57 میلیون دلار و واردات به بنگلادش 37.37 میلیون دلار بوده که بسیار کمتر از ظرفیتهای موجود است. ما امیدواریم حجم تجارت افزایش یابد، چرا که منافع و علاقه متقابل را از بازرگانان دو کشور می بینیم و دیدارهایی میان هیئتهای (دو کشور) در جریان است.

چه اقداماتی برای رفع مشکلات بانکی میان دو کشور انجام گرفته است؟

ما می دانیم که وجود تراکنشهای بانکی روان و عاری از مشکل برای رشد تجارت دوجانبه ضروری است. ما از مشکلات موجود باخبریم و سعی داریم تا راههایی را برای غلبه بر آن بیابیم.

آخرین كمیسیون مشترك همكاری های اقتصادی ایران و بنگلادش در چه زمانی برگزار شده است؟ مهمترین دستور کار این کمیسیون چه بوده است؟

آخرین کمیسیون مشترک اقتصادی در 15 و 16 مه 2013 در داکا میان بنگلادش و ایران برگزار شد. در این جلسه، همه جنبه های بالقوه مورد بحث قرار گرفت و توافق تجارت ترجیحی، تشکیل شورای مشترک بازرگانی، جلوگیری از دوبرابر شدن مالیات، همکاریهای بانکی و بررسی فرصتهای سرمایه گذاری از اولویت های آن بودند.

بنگلادش از تولید کنندگان بزرگ محصولات کشاورزی از جمله برنج و سیب زمینی محسوب می شود که تولید این محصولات به کود اوره نیازمند است. آیا برنامه ایی برای واردات کود از ایران وجود دارد؟

کشاورزی بزرگترین حوزه اشتغالزایی در بنگلادش است. برنج، کنف، گندم، سیب زمینی، کتان و پنبه، میوه و سبزیجات نیز محصولات اصلی آن هستند. بیشتر زمینهای کشور آبرفتی و زراعی هستند و کشت گسترده محصولات نیازمند استفاده از کود اوره در مقادیر بالا است. علاوه بر تولید داخلی آن، سالانه 2.5 میلیون تن کود اوره از خارج به کشور وارد می شود. اخیراً، دولت بنگلادش علاقه خود به واردات کود اوره جامد از ایران را برمبنای مبادلات دولتی ابراز کرده است و ما مذاکرات خود را با مقامات مربوطه در این حوزه دنبال می کنیم.

ایران و بنگلادش در تولید و توزیع غذای حلال در کشورهای اسلامی از چه ظرفیتی برخوردار هستند؟

بنگلادش عضو سازمان همکاری های اسلامی و کشوری با اکثریت مسلمان است. بیشتر کالاهای داخلی آن برای مسلمانان حلال است و می توان آنها را به کشورهای علاقمند به این اقلام صادر کرد. بسیاری از سازمانهای مورد تایید در بنگلادش هم اکنون با سازمانهای مشابه که در مقیاس بین المللی شناخته شده اند همکاری می کنند. بنابراین، ظرفیت این همکاری میان بنگلادش و ایران وجود دارد.

گفتگو از: محمدرضا نظری

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin