“برونو فوشه” سفیر فرانسه در ایران با آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و تبادل نظر کرد.به گزارش آوا دیپلماتیک، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با “برونو فوشه” سفیر فرانسه در ایران، با اشاره به تغییراتی که برای آینده ایران و کشورهای 1+5 ایجاد شده است، گفت: غرب نباید بگذارد مخالفان گفت‌وگوها دوباره ابرهای تیره تردید را در فضای مذاکرات مستقر کند.
وی صداقت در گفتار و رفتار را شرط دستیابی به نتایج مثبت در مذاکرات دانست و تاکید کرد: اگر مجموعه قدرت‌های بین‌المللی صادق باشند و بخواهند مسأله را دیپلماتیک حل کنند و دنبال اهداف دیگری نباشند، ایران آمادگی کامل دارد.
هاشمی رفسنجانی افزود: ایران اسلامی به خاطر فتوای رهبر خویش که هم مرجع تقلید است و هم رهبر سیاسی جامعه، ساخت سلاح هسته‌ای را حرام می‌داند و از کسانی که برای قتل‌عام انسان‌ها در آینده برنامه‌ریزی می‌کنند، متنفر است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره سوابق فرانسه و جایگاه این کشور نزد مردم ایران نیز گفت: یکی از قطعات درخشان، حضور چند ماهه امام (ره) در فرانسه بود که به پیروزی انقلاب اسلامی منتهی شد و مردم ایران به خاطر این علاقه، خیابانی را «نوفل لوشاتو» نامگذاری کرده‌اند.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حضور بازرگانان فرانسوی در ایران را خوب و برای آینده روابط مؤثر خواند و خطاب به سفیر فرانسه تصریح کرد: اگر کشور شما برای توسعه روابط، جدّی باشد، ظرفیت‌های بالایی برای همکاری و گسترش روابط وجود دارد.
“برونو فوشه” سفیر فرانسه در ایران نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از برعهده داشتن مسئولیت سفارت فرانسه در ایران، گفت: طی دو سالی که در تهران هستم، دریافته‌ام که ایرانیان با عواطف ظریف انسانی، عاقلانه زندگی می‌کنند.
سفیر فرانسه در جمهوری اسلامی ایران افزود: دولت فرانسه با فرستادن بازرگانان به ایران ثابت کرده است که علاقه‌اش برای گسترش روابط، واقعی است.
وی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای 1+5 نیز اظهار کرد: مذاکرات وین تأثیرات زیادی در آینده روابط ایران و جهان و جلب اعتماد دو طرف داشت که قبل از آن وجود نداشت.
برونوفوشه با تأکید بر لزوم نهایی شدن توافقات ژنو گفت: اگر چه مذاکرات پیچیده است، اما دولت متبوع من به مذاکرات و نتایج آن اعتقاد داشته و دارد.
سفیر فرانسه در تهران، با اشاره به اینکه “فرانسه دومین قدرت هسته‌ای غیرنظامی جهان است”، افزود: مردم ایران هم در جهت استفاده صلح‌آمیز از مواهب دانش هسته‌ای حقوق و تعهداتی دارند که توجه به آنها در مذاکرات مهم است.
وی در پایان، با ابراز نگرانی از اوضاع سوریه، لبنان و عراق، به نقش ایران در تحولات منطقه‌ای اشاره کرد و گفت: ماجراهای تروریستی منطقه را آلوده کرد و ناامنی خاورمیانه به ضرر همه جهان است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin