نام کشور کوبا آنچنان با فیدل کاسترو پیوند خورده است که حتی پس از گذشت چند ماه از مرگ این اسطوره کوبایی، ادامه رویکرد ضد امپریالیستی وی در جهان امروز از جمله موضوعات مورد توجه رسانه ها می باشد و حتی مرگ وی در ایران نیز بازتاب های فراوانی به همراه داشته است. با توجه به رویکرد انقلاب ایران و کوبا در مواجه و موضع گیری در مقابل غرب و بخصوص آمریکا این انتظار وجود داشت که این دو کشور می توانند شرکای راهبردی یکدیگر در این تقابل باشند و فاصله جغرافیایی تنها مانع در این میان محسوب می شود. به همین منظور با سفیر کوبا در ایران گفتگویی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید.

گفتگوی اختصاصی آوا دیپلماتیک با

“ولادیمیر آندره گونزالس کسادا” سفیر کوبا در ایران

در ابتدا اجازه بدهید مصاحبه را با سوالی درباره رهبر فقید کوبا، فیدل کاسترو شروع کنم. تا چه اندازه سیاست های ضد امپریالیستی فیدل کاسترو در فضای سیاسی و اجتماعی حال حاضر کوبا مشهود است؟

شخصیت فیدل کاسترو از بُعد سیاسی و اجتماعی در کوبا بسیار قابل اهمیت است، اما این اهمیت از مرزها کوبا فراتر رفته است. فیدل کاسترو در کشورهای آمریکای لاتین و سایر کشورها چهره ایی شناخته شده ایی است و یکی از مشهورترین چهره های قرن بیستم محسوب می شود.

در واقع فیدل کاسترو نه تنها در بین دوستانش بلکه دشمنان وی نیز شناخت بسیاری خوبی از او داشتند و به عنوان نماد همیشگی مبارزه با امپریالیسم تبدیل شده بود.

کاسترو به واسطه اظهار نظرهایش در همه جای دنیا، حتی در خاورمیانه چهره شناخته شده ایی است چون او درباره موضوعاتی مانند فلسطین، سوریه، توافق انرژی هسته ایی ایران، بحران یمن و بحران عراق دیدگاه خود را مطرح می کرد.

درباره رویکرد وی در مبارزه با امپریالیسم می توانم به تاثیر کاسترو در تشکیل جنبش عدم تعهد (نم) و ایفای نقشی فعال ایشان در این جنبش اشاره کنم. البته لازم به ذکر است که در کنار کوبا کشور ایران هم در تشکیل جنبش عدم تعهد نقش مهمی داشته است.

درگذشت فیدل کاسترو در ایران بازتاب گسترده ای داشت، چه عواملی در این محبوبیت موثر می دانید؟

یکی از دلایل محبوبیت فیدل کاسترو در ایران شخصیت ضد امپریالیستی وی است که البته این نگرش نقطه مشترک بین دو کشور ایران و کوبا محسوب می شود.

آقای فیدل  کاسترو با پدیده کیش شخصیت مخالف بود، برای همین وصیت کرد که بعد از فوتش هیچ تصویری از او منتشر نشود. تا چه اندازه این رویکرد برگرفته از ایدئولوژی فکری او بود؟

فیدل قبل از اینکه رهبر باشد، یک فرد مردمی بود و اگر مشکلی برای آنها پیش می آمد، در کنار مردم قرار می گرفت. برخی از مخالفین او عنوان می کردند که کاسترو زندگی متفاوتی داشت در حالی که وی در بین مردم عادی بزرگ شده بود و به خوبی از شرایط آنها مطلع بود.

 فیدل همیشه می خواست که فردی مردمی به حساب بیاید، به همین دلیل در آخرین روزهای زندگی خود تصمیم گرفت که نه تنها تصویرش، در مکان های عمومی استفاده نشود بلکه نام او بر روی هیچ مکانی مانند خیابان قرار داده نشود.

این تصمیم توسط مجلس کوبا به قانون تبدیل شد همچنین در همین راستا درخواست وی برای سوزانده شدن پیکرش انجام شد.

فیدل ساده زندگی کرد و اصلا قصد نداشت تا با این گونه فعالیت ها به دنبال شهرت باشد، تنها چیزی که برای او مهم بود حفظ و تداوم راه او توسط مردم و نقش بستن در قلب و یاد آنها بود. به همین دلیل شعار مردم در برگزاری مراسم فوت فیدل کاسترو این بود ما همه فیدل هستیم.

در خیلی از خبرها عنوان شده بود که فیدل کاسترو به خدا اعتقاد نداشت، آیا این موضوع صحت دارد؟

فیدل کاسترو در سال های جوانی تحصیلات مذهبی داشت. حتی یک کتاب به نام «فیدل و مذهب» نوشته «فری بِتو» وجود دارد که در آن به مواضع آقای کاسترو نسبت به مذهب اشاره کرده است.

با وجود اینکه کاسترو در کودکی و جوانی با مذهب ارتباط داشت و حتی تحصیلات مذهبی را گذرانده بود ولی فرایض دینی را به جا نمی آورد، ولی این هرگز به این معنی نبود که رویکرد ضد مذهبی داشته باشد یا مانع انجام فعالیت های مذهبی در کوبا شود.

فیدل کاسترو به اصول اولیه سوسیالیست بسیار معتقد بود که این اصول به خاطر نگرش خود درباره رفاه و عدالت اجتماعی، شباهت زیادی به مسیحیت و حتی اسلام دارد.

از سال 1959 که انقلاب کوبا پیروز شد بسیاری در خارج از کشور این مسائل را مطرح کردند تا این انقلاب را تحت الشعاع قرار دهند اما در کوبا هیچ وقت مذهب قدغن نشد. مسیحیت، یهودیت و حتی گروه های پیرو آئین آفریقایی در کوبا اجازه دارند مراسم و فرایض خود را انجام دهند. حتی هم اکنون در کوبا انجمن مسلمانان به راحتی فعالیت های خود را پیگیری می کند.

در قانون اساسی کوبا که در سال 1976 تصویب شد به صراحت عنوان شده است که تمام مذاهب برای ادای فرایض دینی خود آزاد هستند. پس می توانیم به این نتیجه برسیم که با وجود اینکه فیدل فردی مذهبی نبود ولی همیشه به ادیان احترام می گذاشت. همچنین لازم به ذکر است که تا کنون سه پاپ مختلف به کوبا سفر کرده اند که دو نفر از این پاپ ها به طور مستقیم مورد استقبال فیدل کاسترو قرار گرفتند و روابط کوبا با واتیکان هم از قدیم به شکل خوبی برقرار بوده است.

از شما به دلیل ارائه گزارشی درباره آزادی مذهب در کوبا متشکرم، اما من متوجه نشدم که آیا فیدل کاسترو در پایان عمر خود به خدا اعتقاد داشت یا خیر؟

من واقعا نمی دانم که تفکرات شخصی فیدل کاسترو چه بوده است، ولی می دانم درباره ادیان مختلف تحقیق و اطلاعاتی کسب کرده بود. کوبا کشوری است که افراد مختلف از ادیان گوناگون در این کشور زندگی می کنند، به طور حتم اگر احترامی به ادیان آنها وجود نداشته باشد این امکان وجود نداشت که بتوان این افراد را رهبری کرد.

آیا سیاست های رئیس جمهور جدید آمریکا می تواند منجر به تقویت باورهای ضد امپریالیستی فیدل کاسترو در کوبا و سایر کشورها شود؟

صحبت های آقای ترامپ نه تنها انتقادات داخلی را برانگیخته بلکه باعث ایجاد حجم زیادی از انتقادات خارجی هم شده است.

ما در دوره جهانی سازی قرار داریم و دیگر نمی توان بین کشورها دیوار ساخت، بلکه باید پل بسازیم و کشورها را به یکدیگر متصل کنیم. این سیاست ها حتی انتقادات دستگاه قضایی کشور آمریکا را هم در پی داشته است.

تاکنون در صحبت های ترامپ به جز بحث احداث دیوار در طول مرز آمریکا با مکزیک، هیچ اشاره ای به آمریکایی لاتین دیده نشده است. البته به طور قطع وی در آینده صحبت هایی را خواهد کرد و ما نیز پاسخ منفی یا مثبت خواهیم داد.

البته اگر این صحبت ها بخواهد بیشتر اظهارات منفی باشد، به طور حتم می تواند باعث تقویت باورهای ضد امپریالیستی فیدل کاسترو شود که این موضوع بعیدی نخواهد بود.

سخنگوی کاخ سفید از اراده آقای ترامپ درباره بازنگری کلیه جزئیات توافق آمریکا با کوبا خبر داد، آیا این اماکن وجود دارد که بهبود روابط دو کشور که میراث دوره آقای اوباما محسوب می شود، از بین برود؟

ما نمی توانیم جلوتر از وقایعی که هنوز اتفاق نیافته حرکت کنیم. همینطوری که می دانید طی چند سال اخیر دستاوردهای مثبتی در روابط بین آمریکا و کوبا حاصل شده است. از 17 دسامبر 2014 که به طور همزمان آقای رائول کاسترو و اوباما روسای جمهور دو کشور اعلام کردند قصد دارند روابط دیپلماتیک را بهبود ببخشند، دیدارهای خوب و رده بالایی بین دو کشور انجام می شود همچنین قراردادهای بین دو طرف به امضا رسید و روند طی شده مثبت بوده است.

نمی خواهم بگویم که همه مشکلات حل شده است، بلکه ما فقط روی بهتر شدن و عادی سازی روابط کار کرده ایم.

اوباما صراحتا عنوان کرد 50 سال سیاستی که علیه کوبا اتخاذ شده، شکست خورده است و باید سیاست جدید پیش گرفته شود. البته با توجه به این سابقه طولانی روابط همه چیز به سرعت عادی نخواهد شد.

یکی از موضوعاتی که آمریکا را به این تصمیم مجبور کرد این بود که بالای 50 درصد از مردم ایالات متحده آمریکا خواستار عادی سازی روابط بین دو کشور بودند. علاوه بر مردم، شرکت های خصوصی هم از دولت آمریکا خواستند که روابط را عادی سازی کند تا بتوانند روابط تجاری خود با کوبا را آغاز کنند.

وقتی این موضوعات را کنار هم قرار دهیم، اگر آقای ترامپ بخواهد به طور ناگهانی با عادی سازی روابط بین کوبا و امریکا مخالفت کند، در اصل با همه افرادی که تقاضای عادی سازی دارند مخالفت کرده است که تقریبا غیر ممکن خواهد بود. نظر من این است که هیچ تغییری در بین دو کشور به وجود نخواهد آمد ولی قصد پیش داوری ندارم و اجازه دهید اول مقامات آمریکایی صحبت های خود را مطرح کنند تا بعد موضوع گیری مقامات کوبایی را شاهد باشیم.

در حال حاضر تحریم های باقی مانده آمریکا علیه کوبا شامل چه مواردی می شود؟

مهم ترین بخش این موانع اقتصادی ، مالی و تجاری است. 25 سال است که در سازمان ملل قطعنامه مخالفت با بلوک ارائه می شود، احتمالا شما نیز در جریان هستید که امسال در سازمان ملل همه کشورها با برداشته شدن این تحریم ها موافق بودند، حتی آمریکا و همینطور اسرائیل که همیشه رای منفی می دادند امسال رای ممتنع دادند تا عادی سازی شکل بگیرد.

در گام اول باید این موانع برداشته شود، چون خسارت های اقتصادی و انسانی بسیاری برای کوبا داشته است. مانع تنها یک کلمه است ولی تاثیرات آن بسیار فراتر است. آقای اوباما بارها به کنگره گفت که قصد دارد برخی از موانع علیه کوبا را حذف کند و با اتکا به قدرت خود توانست بخش از آن را نیز حذف کند ولی بسیاری از این تحریم ها هم اکنون ادامه دارد.

البته در آخرین روزهای قدرت آقای اوباما بعضی از این تحریم ها برداشته شد که می توان به قانون های نا عادلانه تحریم های مهاجرت اشاره کرد به طور مثال قانون «پای خیس، پای خشک» را حذف کردند (سیاست موسوم به «پای خیس، پای خشک» به هر کوبایی امکان می داد به محض پا گذاشتن به خاک آمریکا از طریق دریا، مجوز اجازه اقامت در این کشور را بگیرد.) در آخر تشویق پزشکان کوبایی به ترک فعالیت های بشردوستانه در کشورهای ثالث و مهاجرت به آمریکا بود.

لغو این سیاست مقدمات عادی سازی  را رقم زد تا روابط دو کشور در بحث مهاجرت عادی شود و همینطور فرار مغزها از کوبا کمتر شود، هرچند هنوز مشکلات دیگری باقی مانده است که باید حل شود، مانند منطقه گوانتاناما که به شکل غیر قانونی تصرف شده است. همچنین امواج رادیویی و تلویزیونی غیر قانونی که طرف آمریکا به سمت کوبا ارسال می شود و همینطور کمک های مالی به «گروه های مخالف» کوبا داده می شود.

با تمام این مشکلات ولی تعاملات خوبی بین دو کشور شکل گرفته است که گواه این موضوع سفرهای مقامات دو کشور است که تا کنون زمینه خوبی برای همکاری ایجاد کرده است.

در ادامه مصاحبه علاقه مند هستم تا به روابط ایران و کوبا بپردازیم. از دیدگاه شما بعد از اجرایی شدن برجام روابط دو کشور با چه تغییراتی مواجه شده است؟

برخی از امور  از جولای 2015 واقعا تغییر کرده است. از ژانویه 2016 به دنبال حذف بخشی از تحریم های اقتصادی علیه ایران بسیاری از مبادلات دو جانبه از سرگرفته شده است. در واقع قبل از برجام روابط اقتصادی دو کشور تقریبا به بن بست رسیده بود.

باید به این نکته توجه داشته باشید که ایران و کوبا از جمله کشورهای در حال توسعه محسوب می شوند و به قدرت های جهانی و اقدامات آنها در سطح جهان وابسته هستند برای همین هر تحریمی که حذف شود به طور مستقیم روی کشورهای ما تاثیرگذار خواهد بود، البته موضوع ایجاد و تداوم رابطه سیاسی و اقتصادی بین ایران و کوبا در دستور کار مقامات دو کشور قرار دارد و در همین راستا شانزدهمین کمیسیون مشترک بین دولتی مابین دو کشور در هاوانا برگزار شد. لازم به ذکر است که در سال 2011 آخرین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور برگزار شده بود.

دلیل تصمیم گیری برای تشکیل این کمیسیون اقتصادی سفرهای رده بالایی مقامات دو کشور است. این دیدارها از آگوست 2016 شروع شد. در آن زمان معاون رئیس جمهور در هیئت وزرا آقای ریکاردو کابریساس روئیز به نمایندگی از رئیس جمهور کوبا به ایران سفر کرد که حامل نامه ایی برای رهبر انقلاب اسلامی ایران آیت الله سید علی خامنه ای و رئیس جمهور ایران آقای حسن روحانی بود که باعث شکل گیری دوره جدیدی از روابط شد.

در همان ماه آگوست آقای محمد جواد ظریف برای اولین بار در مقام وزیر امور خارجه به آمریکای جنوبی سفر کرد که نخستین مقصد وی کوبا بود. در این سفر همتای او، آقای برونو رودریگز و آقای رائول کاسترو رئیس جمهور کوبا با آقای ظریف دیدار کردند.

سفر ظریف از منظر سیاسی و اقتصادی مهم بود، به این دلیل که در کنار وزیر امور خارجه ایران هیئتی متشکل از تجار ایران نیز حضور داشتند که با تجار کوبایی دیدار کردند و حتی اتاق بازرگانی ایران با اتاق بازرگانی کوبا یادداشت تفاهم امضا کرد.

سپس آقای دکتر روحانی بعد از سفر به ونزوئلا برای حضور در نشست هفدهمین جنبش عمد تعهد (نم) به کوبا هم سفری داشتند که البته سفر رئیس جمهور ایران با هاوانا دستاوردهای مهمی در پی داشت چون علاوه بر دیدار با آقای رائول کاسترو یک مصاحبه تاریخی هم با آقای فیدل کاسترو داشتند که دیدار بسیار پر ثمری محسوب می شد و یکی از آخرین دیدارهایی بود که فیدل کاسترو انجام داد. در طی این سفر نیز پنج توافق به امضا رسید.

در صورت امکان این پنج توافق را نام ببرید؟

اولین مورد آن یک یادداشت تفاهم درباره بدهی های بانکی دو طرفه زمانی که تحریم ها علیه ایران وضع شد به ویژه تحریم سوئیفت، در روند پرداخت های بین دو کشور مشکل به وجود آمد.

در زمینه زیست کشاورزی و زیست پزشکی هم تفاهم نامه هایی بین ایران و کوبا امضا شد. همچنین تفاهم نامه ایی برای انتقال فناوری واکسن پنج گانه (پنتاوالان) DTP-HepB-Hib (ترکیبی از 5 واکسن در یک واکسن) نیز به امضا رسید.

در گذشته فناوری ساخت پنج واکسن مختلف آن هم در مرکز بزرگ انستیتو پاستور شهر کرج به ایران منتقل شده است ولی در این بین واکسن پنتاوالان قرار ندارد.

شخص آقای قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت ایران با همتای کوبایی دکتر روبرتو مورالس خود یک یادداشت تفاهمی امضا کردند تا ایران و کوبا با کمک یکدیگر دارو و تجهیزات پزشکی تولید کنند. آخرین سفر هم مربوط می شود به سفر هیئتی ایرانی به سرپرستی مجید انصاری که به مناسبت فوت فیدل کاسترو انجام شد. بعد از مراسم دیدارهایی با دیگر مقامات انجام شد ولی تفاهم نامه ایی امضا نشد.

این دیدارهای فشرده طی پنج ما اخیر شرایط تازه ای در روابط دو جانبه ایجاد کرده است و برای همین شانزدهمین کمیسیون مشترک بین دولتی شکل گرفت.

در کمیسیون مشترک بین دولتی دو کشور چه موضوعاتی مورد بررسی قرار گرفت؟ چه توافق هایی به دست آمده است؟

 در این کمیسیون موضوعات مهمی در حوزه بهداشت ، علوم ، آموزش عالی، کشاورزی ، ورزشی، سرمایه گذاری، تجارت و مهاجرت مورد بحث قرار گرفتن، در پایان 12 قرارداد به امضا رسیدند ، قرارداد هایی چون تفاهم نامه های همکاری در زمینه دارو بین ایران و کوبا فارما، همچنین یادداشت تفاهمی بین دو وزارت کشاورزی، امضای متن همکاری بین دانشگاه تهران و دانشگاه هاوانا و توافق نامه ای در معافیت ویزا برای پاسپورت های خدمت ، رسمی و دیپلماتیک به امضا رسید . و به عنوان جمع بندی  شانزدهمین جلسه کمیسیون مشترک  بین دولتی تفاهم نامه ای در حوزه های اقتصادی و علوم بین دو دولت به امضا رسید.

آیا برای تسهیل روابط تجاری بین دو کشور خط اعتبار بانکی در نظر گرفته شده است؟

چند سالی است که یک خط اعتباری 200 میلیون دلاری بین دو کشور وجود دارد که قصد داریم آن را تا سقف 500 میلیون دلار افزایش دهیم. کوبا یک مقدار از این خط اعتباری را استفاده کرده ولی هنوز مبالغی از آن باقی مانده است. البته مشکلاتی برای استفاده از این خط اعتباری به وجود آمده است که در حال برطرف کردن آنها هستیم.

روابط بانکی بین دو کشور در چه مرحله ای قرار دارد؟

مشکلی که در این خصوص وجود داشت مشکل تحریم های بانکی و ترس بانک ها از انجام مبادله بود. در حال حاضر روابط بانکی وجود دارد ولی روند مبادلات مالی با مشکلات بسیاری همراه است.

روابط پارلمانی بین دو کشور در چه سطحی قرار دارد؟

طی سال های اخیر دیدارهایی که در حوزه پارلمانی انجام شده است در سطح بالا و مطلوبی قرار دارد. به عنوان مثال می توانم به سفر رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی آقای علاءالدین بروجردی به کوبا اشاره کنم همچنین بنا به درخواستی که طرف ایرانی داشت، رئیس انجمن دوستی کوبا و ایران و معاون وی در مجلس ملی قوه مردمی به ایران سفر کردند و حتی در مراسم 25  سالگرد فوت آیت الله خمینی نیز حضور به هم رساندند.

آقای عبدالرضا مصری هم قرار بود در 2015 دیداری از کوبا داشته باشد. قرار بود این دیدارها زودتر انجام شود ولی به خاطر انتخابات اخیر مجلس ایران در 2016 و تغییراتی که صورت گرفت این دیدارها با مدت زمانی تاخیر همراه شد.

به محض اینکه دوره جدید مجلس ایران شکل گرفت، با رئیس جدید انجمن دوستی پارلمانی ایران و کوبا آقای محمد رضا منصوری دیدار داشتم. طی این جلسه آقای منصوری تقاضای گسترش مناسبات و تعمیق روابط را داشت، وی تقاضا کرد سفری که قرار بود رئیس قبلی این انجمن داشته باشد توسط او و در سال جدید انجام گیرد، دعوت این سفر از طرف یولاندا فرر گومز (رئیس کمیسیون روابط بین المللی مجلس مردمی کوبا) انجام گرفته بود، خانم فرر در مجلس کوبا دقیقا هم رده با آقای بروجردی در مجلس ایران است.

همچنین درخواست شده است که آقای علی لاریجانی رئیس مجلس ایران نیز سفری به کوبا داشته باشد، رئیس حال حاضر مجلس کوبا استبان لازو هرناندز در سال 2009 به ایران سفری داشته هرچند در آن زمان سمت ریاست مجلس را بر عهده نداشت و معاون شورای دولت بود. در آن زمان قرار بود از آقای رائول کاسترو برای شرکت در نشستی بین المللی برای مبارزه با تروریسم دعوت شود که به جای او معاون مجلس کوبا به ایران آمد. بعد از این دیدارها گفتگوهای خوبی بین دو کشور در حال شکل گیری است.

در زمینه تبادل دانشجو و متخصص بین دو کشور چه تمهیداتی در نظر گرفته است؟

قبلا با توجه به بورسیه ای که وزارت علوم تحقیقات و فناوری ایران داده بود تعدادی دانشجوی کوبایی برای یادگیری زبان فارسی به ایران سفر کردند و جالب است که بدانید یکی از این دانشجوهای کوبایی الان برای سفارت ایران در کوبا کار می کند.

در حال حاضر وزارت علوم تحقیقات و فناوری ایران 10 بورسیه برای دانشجوهای کوبایی اختصاص داده است که 5 بورسیه برای یادگیری زبان فارسی و 5 بورسیه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا است.  در کوبا نیز مشغول بررسی افراد واجد شرایط برای استفاده از این بورسیه ها هستیم.

با سفیر ایران در هاوانا چقدر ارتباط دارید؟ وی تا چه حد به شما در گسترش روابط اقتصادی و سیاسی بین دو کشور کمک می کند؟

آقای کامبیز شیخ حسنی سفیر ایران در کوبا فردی کاملا جدی و متخصص در حوزه روابط ایران و کوبا است و به طور مرتب در حال گفتگو هستیم. هر زمان و برای هر فعالیتی که نیاز به کمک داشتم با وی در تماس بودم و هماهنگی های لازم بدون هیچ مشکلی انجام گرفته است.

آیا در حال حاضر همکاری نظامی بین دو کشور وجود دارد؟

خیر همکاری نظامی بین دو کشور وجود ندارد.

آیا برنامه ای برای شروع همکاری نظامی بین دو کشور در آینده مدنظر قرار داده شده است؟

در گذشته پیشنهادی برای همکاری نظامی بین ایران و کوبا مطرح شده بود ولی این موضوع ادامه پیدا نکرد و پیگیری هم نشد. در واقع این موضوع به دوران قبل از حضور من در ایران باز می گردد و مباحث مطرح شده به بحث صنایع نظامی مربوط می شد.

کوبا در کدام بخش در صنایع نظامی پیشرفت کرده است که امکان صادرات آن به ایران وجود دارد؟

من دقیقا در جریان نیستم که چه فناوری های نظامی را می توانیم به ایران صادر کنیم ولی تا جایی که من اطلاع دارم، سطح صنایع توانایی نظامی ایران بالاتر است.

برای گسترش گردشگری بین دو کشور چه تسهیلاتی در سال 2017 در نظر گرفته شده است؟

در حال حاضر در تلاش هستیم به گردشگران ایرانی که قصد بازدید از کوبا دارند، کمک کنیم. بعد از اینکه برجام اجرایی شد یک موج جدید از گردشگران ایرانی به سمت کوبا روانه شدند. یک سری گفتگو بین آژانس های ایرانی و کوبایی شکل گرفته شده است تا گروه های گردشگری از ایران به کوبا اعزام کنند. ما هم به عنوان واسطه در حال برقراری ارتباط بین آژانس های ایرانی و کوبایی هستیم.

باز هم تاکید می کنیم که بعد از برجام در تعداد گردشگران ایرانی که به سمت کوبا و آمریکایی جنوبی روانه شدند رشد چشمگیری دیده می شود.

در حاضر حال پروازهای بین تهران و هاوانا بیشتر از طریق کدام کشور انجام می شود؟

در گذشته مسکو تنها مسیر موجود بود ولی هم اکنون مسیرهای بسیاری بین ایران و کوبا باز شده است، مانند ترکیه، پاریس و رم، البته راه های دورتری هم مانند دبی هم وجود دارد. متاسفانه پرواز مستقیم بین ایران و کوبا وجود ندارد، ولی به نظر ما بهترین مسیر پروازی از ایران به ترکیه و بعد کوبا است.

طی سال گذشته چه تعداد ویزای کوبا برای اتباع ایرانی صادر کردید؟

عدد دقیقی در دست نداریم ولی شرایط اعطای ویزای ما به اتباع ایرانی برعکس کشورهای اروپایی بسیار ساده است و تعداد زیادی ویزا صادر شده است. در صورت امکان ویزای بین دو کشور برای گذرنامه های ویژه خدمت ،رسمی و دیپلماتیک لغو شود و امیدواریم در آینده ویزای بین ایران و کوبا نیز به طور کامل حذف شود.

در پایان مصاحبه باید به این نکته اشاره کنم که ایران و کوبا در حال شکل دادن به روابط جدیدی به ویژه در بحث تعاملات تجاری هستند و در زمینه های زیادی همکاری های مثبتی با ایران داریم.

گفتگو از: محمدرضا نظری

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin