دریا ارس سفیر ترکیه در ایران با عادل نجف زاده رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

 به گزارش آوا دیپلماتیک، نجف زاده در ابتدای این دیدار با اشاره به رویکرد دولت سیزدهم در خصوص توسعه روابط با همسایگان گفت: مجلس شورای اسلامی نسبت به تقویت هر چه بیشتر روابط پارلمانی با کشور دوست و همسایه ترکیه اهتمام ویژه‌ای دارد و معتقدیم از ظرفیت‌های دو طرف باید استفاده حداکثری کرد.

وی در ادامه با اشاره به سفر رجب طیب اردوغان به تهران گفت: در سفر رییس جمهور ترکیه به ایران، رایزنی‌های زیادی جهت توسعه روابط اقتصادی دو کشور انجام شد و امیدواریم که با پیگیری و توجه مسئولان دو طرف شاهد اجرایی شدن توافقات انجام شده در این سفر باشیم.

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه افزود: ایجاد منطقه آزاد مشترک می‌تواند به توسعه روابط اقتصادی دو طرف کمک شایانی کند.

نجف زاده با اشاره به اهمیت توسعه مرزهای دو کشور گفت: با توجه به تردد بسیاری از گردشگران ایران از مرز زمینی، راه اندازی خطوط ریلی میان شهرهای دو کشور، باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اهمیت تقویت روابط فرهنگی ایران و ترکیه گفت: با توجه به اشتراکات فرهنگی بسیار زیاد ایران و ترکیه و وجود مفاخر ادبی و فرهنگی مورد احترام دو ملت، برگزاری همایش‌های مشترک فرهنگی مورد توجه ما قرار دارد. امیدواریم با تشریک مساعی مسئولان ترکیه، این نشست‌ها با کیفیت بهتری برگزار شود.

وی در پایان با اشاره به همکاری‌های آبی دو کشور گفت: موضوع همکاری‌های آبی بخصوص تامین حقابه ایران از رود ارس برای مردم منطقه و مجلس شورای اسلامی بویژه نمایندگان استان‌های همجوار یا نزدیک به ترکیه بسیار مهم است. با توجه به اینکه این موضوع درخواست افکار عمومی ملت ایران است امیدواریم مسولان ترکیه‌ای در این زمینه نهایت همکاری را داشته باشند.

دریا ارس سفیر ترکیه در تهران نیز در این دیدار با تاکید اهمیت تقویت روابط پارلمانی ایران و ترکیه گفت: پارلمان ترکیه متوجه اهمیت روابط پارلمانی فیمابین است و سفارت ترکیه در تهران نیز تلاش خود را برای توسعه هر چه بیشتر روابط پارلمانی فیمابین به کار خواهد گرفت.

وی در ادامه گفت: برای تحکیم روابط اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی هر اقدامی که امکانپذیر باشد را بکار خواهیم گرفت. بحث گردشگری منطقه‌ای، رفاه مردم دو طرف مرز و تامین نیازهای اقتصادی دو ملت برای ما نیز مهم است و در این راستا از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم کرد.

دریا ارس سفیر ترکیه در تهران همچنین تصریح کرد: رییس جمهور ترکیه نیز همانند همتای ایرانی اولویت زیادی برای تقویت روابط با همسایگان بویژه جمهوری اسلامی ایران قائل است و همواره نگاه ویژه‌ای نسبت به توسعه هر چه بیشتر مناسبات دوستانه فیمابین داشته است.

سفیر ترکیه در پایان ضمن اشاره به موضوع همکاری های آبی ایران و ترکیه گفت: با توجه به گفتگوی وزرای نیروی دو طرف در خصوص حقابه ایران، ترکیه با حسن نیت در این خصوص عمل خواهد کرد و آمادگی هرگونه همکاری با طرف ایرانی را در این موضوع داریم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin