در دیدار معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با سفیر جمهوری آذربایجان، راه های گسترش همکاری های علمی و فناوری تهران و باکو مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این دیدار ابتدا دکتر وحید احمدی در سخنانی به سابقه تاریخی، فرهنگی و دینی دو کشور اشاره کرد و گفت: در ایران تعداد ۵/۴ میلیون نفر دانشجو، ۲۴۰۰ مؤسسه آموزش عالی، ۴۱ پارک علم و فناوری و ۱۷۹ مرکز رشد فناوری فعالیت می‌کنند.

وی افزود: تعداد ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار نفر دانشجوی تحصیلات تکمیلی و حدود ۱۰۰ هزار عضو هیات علمی ظرفیت تحقیقی مناسبی را برای جمهوری اسلامی ایران فراهم کرده است که ثمره آن کسب رتبه نخست جایگاه تولید مقالات در منطقه و جایگاه شانزدهم در پایگاه اسکوپوس است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در ادامه افزود: ما با کشورهای مختلف اروپایی از جمله اتریش، سوئیس، ایتالیا، آلمان و فرانسه در مسائل و مباحثی همچون فرصت‌های مطالعاتی، تبادل استاد و دانشجو همکاری‌های خوبی در سال‌های اخیر داشته‌ایم.

وی همچنین به وجود مرکز منطقه‌ای توسعه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد مستقر در اصفهان زیر نظر یونسکو برای توسعه پارک‌های علم و فناوری اشاره کرد و گفت: این مرکز ظرفیت خوبی را برای ارتباطات علمی و فناوری بین‌المللی با سایر کشور به وجود آورده است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم همچنین به “کامستک” اشاره و خاطرنشان کرد: “کامستک” نیز در ایران از جایگاه خوبی برخوردار است و فعالیت‌های این مرکز در برگیرنده فعالیت‌های فناوری در پارک‌ها و مراکز رشد فناوری جهان اسلام است.

احمدی افزود: ما تفاهم‌نامه‌های فراوانی در حوزه‌های مختلف با کشور آذربایجان داریم، ولی هنوز از ظرفیت‌های موجود استفاده بهینه به عمل نیامده است و ما آمادگی داریم ضمن اجرایی‌کردن تفاهم‌نامه‌های قبل در زمینه‌های جدید نیز این تعاملات توسعه یابند.

بنیاد حسین اف، سفیر جمهوری آذربایجان در ایران نیز با اشاره و تأیید سوابق مشترک تاریخی، فرهنگی و دینی بین دو کشور ایران و آذربایجان گفت: در چهارسال گذشته روابط دو کشور توسعه روزافزونی داشته و در این مدت رؤسای جمهور دو کشور ۸ بار با هم ملاقات داشته‌اند.

وی با بیان اینکه در زمینه‌های علمی و فناوری آنطور که شایسته است، هنوز همکاری‌ها و تعاملات بین دو کشور به سرانجام نرسیده است، خاطرنشان کرد: یک‌سری مسائل و مشکلات در ارتباط با تقویت همکاری‌های علمی بین دانشگاه‌های دو کشور ایران و آذربایجان وجود دارد که باید بررسی و حل و فصل شوند.

سفیر جمهوری آذربایجان افزود: در جمهوری آذربایجان دانشگاه‌هایی تأسیس شده‌اند که در زمینه نفت و پتروشیمی فعالیت دارند و دانشگاه‌های ایران می‌توانند با آنها همکاری و تعامل علمی، پژوهشی و تحقیقاتی خوبی داشته باشند و تجربیات یکدیگر را به هم انتقال دهند.

در پایان این نشست مقرر شد کمیته مشترکی متشکل از مسئولان علمی و فناوری دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در حوزه علم و فناوری تشکیل شود و این کمیته برنامه‌ریزی لازم را برای گسترش تعاملات علمی و فناوری دوجانبه را پیگیری کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin