همایش همکاری‌های علمی و فرهنگی ایران و روسیه؛ ظرفیت‌ها و چشم انداز با حضور شخصیت‌های برجسته دو کشور به میزبانی دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این مراسم غلامعلی حداد عادل رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد حسین مختاری رییس دانشگاه مذاهب اسلامی و خانم لاریسا یفرمووا معاون بین‌الملل دانشگاه رودن مسکو حضور داشتند.

 در این مراسم لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران با بیان این که افتخار بزرگی است که در اینجا حضور دارم گفت: آموزش زبان‌های خارجی از جمله زبان فارسی در کشور روسیه، مورد توجه ما است. این که ما در سفارت از کارمندانی استفاده می‌کنیم که زبان فارسی را بدانند بیانگر این موضوع است. در دیداری که آقای پوتین با مقام معظم رهبری داشتند و یک ملاقات بسیار مهم بود و نکات بسیار ارزشمندی در آن رد و بدل شد مقام معظم رهبری بر بست و توسعه‌ همکاری‌های مشترک در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی و تحصیلی تاکید کردند. در بعد اقتصادی کشور روسیه در واحد دو و سه نیروگاه اتمی همکاری داشته و دارد و همچنین در شکل‌گیری راه آهن گرمسار نیز همکاری‌هایی با ایران داشته‌ایم. در عرصه‌ نظامی نیز همکاری داشته و خواهیم داشت. امیدواریم در بعد اقتصادی هم این فعالیت‌ها بیشتر شود. امیدواریم این جلسات برای ادامه همکاری دو جانبه در رشته‌های تحصیلی و تبادل دانشجو تاثیر گذار باشد همچنین ما درصدد هستیم که حضور گردشگران بین ایران و روسیه از رونق بیشتری برخوردار شود.

در ادامه لاریسا یفرمووا معاون بین‌الملل دانشگاه رودن مسکو در این همایش ضمن تشکر از اعضای شرکت کننده در این همایش و با اشاره به همکاری‌های ایران و روسیه که از سال ۱۹۶۰ آغاز شده و این همکاری بین دانشگاه‌های ایران و روسیه شکل گرفته است و با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری بین ایران و روسیه اظهار کرد: یکی از نکات مهمی که باید در مساله اشتراکات بین دو کشور در نظر بگیریم مساله‌ زبان است ما هر چقدر بتوانیم در دانشگاههای ایرانی و روسی فضایی را آماده کنیم که دانشجویان با زبان و قانون‌های هر دو کشور بیشتر آشنا شوند راحت‌تر می‌توانیم مراحل همکاری بین دو کشور را تقویت کنیم. اینگونه حتی راحت‌تر می‌توانیم در عرصه‌ مسائل اقتصادی نیز تاثیر گذار باشیم.

وی ادامه داد: ما باید با شکل‌گیری دانشگاهها در هر دو کشور به گونه‌ای رفتار کنیم که مدارک دانشجویان در هر دو کشور قابل پذیرش باشد. بر همین اساس ما در روسیه، مرکز زبان فارسی را راه‌اندازی کردیم تا از این طریق دانشجویان راحت‌تر بتوانند آموزش زبان فارسی را داشته باشند. اکنون با همکاری دانشگاه مذاهب و حجت الاسلام و المسلمین مختاری در صدد هستیم در اوایل سال آینده میلادی یک کنفرانس مهم مذهبی با همکاری ایران در مسکو برگزار کنیم و امیدواریم در این کنفرانس زمینه‌ای فراهم شود که از طریق هر دو دانشگاه شاهد رشد و پرورش دانش در بین دانشجویان باشیم.

در ادامه این همایش حلیم هانا رییس انستیتو بین‌الملل مسکو با بیان این که روسیه و ایران دو شریک سنتی در زمینه همکاری دانشگاهی هستند گفت: من نماینده دانشگاه بین‌المللی هستم که در آسیا و آفریقا بیش از ۲۳ سال است که فعالیت دارد و در طی این ۲۳ سال توانسته‌ایم که برای بیش از ۳۰ هزار دانشجوی خارجی این فرصت را فراهم کنیم که در بهترین دانشگاههای ما درس بخوانند. دانشکده ما با معروفترین دانشگاهها از جمله دانشگاه رودن که بیشترین دانشجویان ایرانی در آنجا درس می‌خوانند ارتباط دارد. همکاری دانشگاه رودن و دانشگاه مذاهب اسلامی امروز یک امر بسیار مثبت و مبارک است و با یادگیری زبان روسی می‌خواهیم که این مشترکات در بین دانشجویان بیشتر شود.

در این مراسم از دو دانشجوی نمونه دانشگاه مذاهب و همچنین از همکاران دانشگاه مذاهب و غلامعلی حداد عادل تقدیر شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin