نماینده منطقه‌ای یونسکو در تهران معتقد است که آیین سنتی قالیشویان مشهد اردهال برای جهانیان دارای اهمیت است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، استر کونیش لاروش در حاشیه همایش حماسه اردهال گفت: با توجه به اهمیت آیین سنتی قالیشویان مشهد اردهال و به منظور تماشای این آیین مذهبی و تاریخی، به دعوت شهردار کاشان به این شهر تاریخی و فرهنگی سفر کرده‌ام.

وی تصریح کرد: آیین سنتی قالیشویان مشهد اردهال کاشان نه‌تنها برای مردم این منطقه و ایران حائز اهمیت است بلکه مورد توجه جهانیان است.

نماینده یونسکو در تهران، این آیین را یک مراسم منحصر به فرد در جهان دانست و خاطرنشان کرد: انتقال نسل به نسل این آیین و برگزاری سالیانه آن بدون وقفه، برای سازمان فرهنگی یونسکو باارزش است و حفط آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به دنبال معرفی و ترویج آیین سنتی قالیشویان مشهد اردهال کاشان هستیم.

وی حضور در کاشان را موجب افتخار دانست و گفت: حفظ آثار میراث فرهنگی در نظام جمهوری اسلامی ایران و توجه مسئولان شهرستان و امام جمعه کاشان برای حفظ مراسم‌ و آیین‌های مذهبی و فرهنگی این کهن‌دیار، برایم جالب و قابل توجه بود و به دنبال ایجاد رابطه نزدیک با کاشان هستیم.

استر کونیش لاروش به منظور شرکت در آیین سنتی قالیشویان مشهد اردهال کاشان، همایش حماسه اردهال با موضوع «تبیین گردشگری آیینی ـ مذهبی منطقه فرهنگی کاشان» و رونمایی از لوح ثبت جهانی این آیین، به کاشان دیار نخستین‌های جهان سفر کرده است.

آیین سنتی قالیشویان مشهد اردهال کاشان هر ساله در دومین جمعه مهرماه با حضور مردم ولایتمدار کاشان در آستان مقدس حضرت سلطانعلی بن محمد باقر (ع) برگزار می‌شود.

این آیین به عنوان اثر فرهنگی ناملموس ایران در فهرست جهانی یونسکو به همراه مهارت سنتی بافت فرش در کاشان به ثبت رسیده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin