سیوانکا داناپالا با صدور پیامی از ایران به عنوان میزبان بزرگترین جمعیت پناه جوی دنیا در سه دهه گذشته یاد کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در پیام سیوانکا داناپالا نماینده کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد در ایران که در نخستین همایش بین المللی مدیریت بحران و حمایت از پناه جویان در ارومیه قرائت شد، آمده است: ایران بیش از سه دهه است که میزبان بزرگترین جمعیت پناهنده دنیاست و دولت جمهوری اسلامی ایران در موقعیت های اضطراری گوناگون، مسئولیت های خود را در هماهنگی کمک های بشردوستانه به نحو موثری اجرا کرده است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران نه تنها به تعهدات خود در معاهدات بین المللی عمل کرده بلکه با اقدامات بشردوستانه، انعکاس دهنده ارزش های دینی و اسلامی خود به دنیا بوده است.

نماینده کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد در ایران در ادامه این پیام آورده است: این نهاد بین المللی که رهبری و هماهنگی اقدامات بین المللی برای حمایت جهانی از پناهندگان و حل مشکلات آنها را بر عهده دارد، همواره از اقدامات دولت ایران در موقعیت های اضطراری حمایت و تقدیر می کند.

داناپالا تاکید کرد: ایران دارای تجربه فراوانی در موقعیت های اضطراری متفاوت است و برنامه ریزی وضعیت اضطراری پیشرفته ای دارد که به اشتراک گذاشتن این تجربیات، آژانس های بشردوستانه را در آمادگی برای کمک به دولت هنگام ضرورت و درخواست دولت ها توانمند می کند.

نماینده کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد در ایران با قدردانی از برگزارکنندگان همایش پناهندگان در ارومیه، این همایش را زمینه ساز تامل و صدور تجربیات و راهکارهای مختلف و به اشترک گذاشتن آنها عنوان کرده و آورده است: باور داریم که این نوع همایش ها به ارتقای هر چه بیشتر ظرفیت واکنش بشردوستانه، قابلیت پیشگیری، مسئولیت پذیری و همکاری منجر خواهد شد.

نخستین همایش بین المللی مدیریت بحران و حمایت از پناه جویان با مشارکت وزارت کشور و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) در ارومیه برگزار شد.

آذربایجان غربی استانی مرزی با افزون بر 960 کیلومتر مرز مشترک با سه کشور است که در برهه های مختلف پذیرای هزاران پناه جوی عراقی در شهرهای مختلف این استان از جمله ارومیه، اشنویه، سردشت و پیرانشهر بوده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin