معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری زنجان در دیدار با سفیر آفریقای جنوبی بر توسعه همکاری‌های اقتصادی این کشور با استان زنجان تاکید کرد.

گزارش آوا دیپلماتیک، فرامرز نیک سرشت در این دیدار با بیان اینکه زنجان دارای ظرفیت های بالای فرهنگی و اقتصادی در کشور است، اظهار داشت: این استان از سابقه تمدنی و تاریخی بالایی برخوردار که وجود مردان نمکی و آثار تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و جهانی، تاییدی بر این ادعا است.

وی زنجان را استانی با ظرفیت در بخش صنایع معدنی برشمرد و افزود: استان زنجان ظرفیت بالایی در زمینه معادن سرب و روی، سنگ آهن، سیلیس و کائولن دارد و جزو مناطق غنی و با تنوع معدنی بالا در کشور محسوب می شود.

نیک سرشت از صادرات هفت میلیون دلاری ترانسفورماتور در استان زنجان خبر داد و گفت: ظرفیت های حوزه صنعتی استان بویژه در بخش برق و الکترونیک قابل توجه است و زنجان جزو استان های پیش رو در حوزه نساجی کشور به شمار می آید.

وی ظرفیت های دانشگاهی استان زنجان را یادآور شد و تاکید کرد: دانشگاه زنجان از دانشگاه های برتر کشور است و دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه نیز از ظرفیت های مهم دانشگاهی استان و کشور بوده که نقش مهمی در تربیت نیروی انسانی کارآمد برای اقتصاد استان دارد.

نیک سرشت استان زنجان را یکی از استان های توانمند در حوزه فرهنگی برشمرد و یادآور شد: استان زنجان شخصیت های مهمی ملی و بین المللی مطرحی همچون شیخ شهاب الدین سهروردی دارد و همواره در سطح کشور علمای بزرگ دینی و چهره های ماندگاری را تربیت کرده و همچنین در عرصه شعر و فلسفه نیز شخصیت های بزرگی داشته است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار زنجان به ظرفیت های بخش کشاورزی زنجان اشاره و خاطرنشان کرد: این استان رتبه نخست تولید زیتون، رتبه دوم تولید انگور و رتبه سوم تولید فندق کشور را دارد و در تولید حبوبات نیز رتبه های برتر کشور را در اختیار دارد.

وی با اظهار امیدواری از توسعه روابط ایران و آفریقای جنوبی در حوزه های مختلف، تاکید کرد: امیدواریم در راستای توسعه روابط دوجانبه، استان زنجان نیز نقش موثری در افزایش این ارتباطات ایفا کند و استان هایی که در این کشور دارای اشتراکات لازم با استان زنجان هستند جهت توسعه روابط معرفی شوند.

نیک سرشت به رویکردهای سیاسی و فرهنگی دو کشور در خصوص مسائل مختلف اشاره کرد و گفت: هر دو کشور به احترام متقابل بین کشورها و استقلال کشور احترام می گذارند و مخالف نژادپرستی، نسل کشی و برخورد با اقلیت ها قومی و مذهبی و دو قطبی شدن دنیا هستند که این رویکردهای مشترک برای توسعه همکاری ها زمینه مناسبی ایجاد می کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار زنجان با بیان اینکه 2 کشور ایران و آفریقای جنوبی رهبران بزرگی به دنیا معرفی کرده اند، افزود: جمهوری اسلامی ایران، شخصیتی همچون امام خمینی(ره) و آفریقای جنوبی نلسون ماندلا را به دنیا معرفی کرده و رویکرد هر دو کشور نسبت به اتفاقات دلخراش دنیا، با یکدیگر مشابه است که انتظار می رود نسبت به کشتار مسلمانان در میانمار موضع جدی نیز گرفته شود.

وی به سفیر آفریقای جنوبی پیشنهاد خواهرخواندگی بین استان زنجان و یکی از استان‌های این کشور که دارای اشتراکات فرهنگی و اقتصادی مشترک با زنجان است را داد که سفیر آفریقای جنوبی شهر موقالی را برای این منظور و توسعه همکاری های دوجانبه پیشنهاد داد.

پیش از این استان زنجان با کشورهایی همچون ترکیه، روسیه، دانمارک، فنلاند، چین، اوگاندا و بلاروس روابط تجاری برقرار کرده است.

سفیر آفریقای جنوبی برای نخستین بار در استان زنجان حضور یافته است و پس از بازدید از توانمندی های صنعتی این استان در جمع تجار زنجانی حاضر می شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin