مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران به منظور مرور نشست عالی رتبه اقدام اقلیمی سازمان ملل متحد که در نیویورک برگزار شد، جلسه‌ای در ساختمان سازمان ملل متحد در تهران برگزار کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در ابتدای جلسه خانم نازنین قائم مقامی، کتابدار مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، همزمان با ارائه نحوه استفاده از وب سایت سازمان ملل متحد، به معرفی صفحاتی پرداخت که شرکت‌کنندگان می‌توانند اطلاعات مربوط به تغییر اقلیم به عنوان موضوعی جهانی و معاهدات سازمان ملل متحد در آن حوزه را بازیابی نمایند. از جمله به کنوانسیون چارچوب تغییر اقلیم سازمان ملل متحد (UNFCCC)، پیمان کیوتو و توافق‌نامه پاریس (بیست و یکمین کنفرانس طرفین در پاریس) اشاره شد.

همچنین در مورد اجلاس اقدام اقلیمی سال 2019 نکاتی مطرح و چگونگی بازیابی گزارش‌های اقلیمی و اطلاعیه‌های مطبوعاتی مربوط به اجلاس مرور شد.

قائم مقامی گفت: شرکت‌کنندگان علاقمند بودند درباره نشست اقلیمی جوانان در 21 سپتامبر 2019 بیشتر بدانند و پس از پخش فیلم سخنان گرتا تونبرگ، فعال جوان حوزه تغییرات اقلیمی با عنوان “چطور جرات می‌کنید- شما رؤیاهای من و کودکی مرا دزدیده‌اید” درباره آن گفتگو کردند.

ویدئوی دیگری با عنوان “دبیرکل سازمان ملل متحد در اختتامیه نشست اقدام اقلیمی” نمایش داده شد که توضیحات آقای گوترش، درباره تعهدات دولت‌های عضو را نشان می‌داد.

در ادامه جلسه، آقای عبدالمجید زواری، مدیر محترم اندیشکده روابط بین‌الملل در مورد پیامدهای تغییرات اقلیمی بر ایران با تمرکز بر اثرات این پدیده در استان خوزستان سخن گفت.

همچنین آقای فرزاد فلاح، از ویراستاران دوفصلنامه ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد، به صاحب امتیازی انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد، در مورد نقش جوانان در تغییرات اقلیمی صحبت کرد.

در پی آن خانم ساناز جوادی، مشاور محترم مالکیت معنوی کارگزاری‌‌های سازمان ملل متحد در ژنو، از طریق اسکایپ از ژنو به این جلسه پیوست.

وی در مورد ارتباط تغییرات اقلیمی و قانون مالکیت معنوی با تمرکز بر فناوری‌های سبز، نشان‌های جغرافیایی و تأثیرات مثبت حقوق مالکیت معنوی بر تغییر اقلیم در دراز مدت سخن گفت.

در ادامه جلسه آقای محمدرحیم مقدس، کارآموز مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد و کارشناس محترم بخش پایش ستاد احیای دریاچه ارومیه، گفت: مفخترم که دعوت شدم تا برای مخاطبان این جلسه در مورد دریاچه ارومیه و آنچه برای احیای آن انجام شده صحبت کنم.

وی همچنین از حمایت‌های سازمان ملل متحد از تلاش‌های مقامات ایرانی برای احیای این دریاچه قدردانی کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.