وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با کلور برشتولد سفیر آلمان در تهران گفت: استعدادها و ظرفیت های بسیاری برای گسترش روابط میان ایران و آلمان وجود دارد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این دیدار ضمن اشاره به دیرینگی روابط فرهنگی، هنری، اقتصادی و سیاسی میان دو کشور ادامه داد: در سال های اخیر روابط دو کشور نسبت به گذشته افزایش داشته است. به ویژه در دولت آقای روحانی و فضای پسا برجام دریچه ای جدید از روابط میان ایران و آلمان گشوده شده است.

وی افزود: روابط فرهنگی به اعتبار پایدار بودن خود تاثیر بیشتری بر ملت ها و دولت ها نسبت به روابط اقتصادی، سیاسی و… دارد و نقطه ارتباطی بین ایران و آلمان نیز وجود روابط فرهنگی و هنری بوده و هست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم ادامه داد: فرصت ها و ظرفیت های فرهنگی و هنری بسیاری در ایران و آلمان وجود دارد که می توان از آن ها با هدف گسترش روابط میان دو ملت و آشنایی آن ها از یکدیگر استفاده کرد که از آن جمله می توان به ظرفیت های سینمایی، هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی، موسیقی، کتاب، رسانه و… اشاره کرد.

صالحی گفت: سینمای ایران دارای نیروهای خلاق و جوانی است که آینده درخشانی را برای آن رقم می زند. در حال حاضر نیز در حال برگزاری جشنواره بین المللی سینما حقیقت هستیم که فیلم های مستند قابل توجهی در آن به نمایش درآمده است.

وی با اشاره به استعدادها و ظرفیت های هنری کشورمان در حوزه های موسیقی، هنرهای تجسمی و نمایشی و… افزود: تعامل در این زمینه نیز می تواند خط ارتباطی خوبی برای گسترش تعاملات و روابط فرهنگی و هنری دو کشور باشد. ایران دارای هنر موسیقی ملی، اقوام و نواحی است که جذابیت های زیادی برای گسترش روابط بین المللی دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در ماه های پیش رو همزمان با جشن های سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، جشنواره های فیلم، موسیقی، تجسمی، نمایشی و… فجر در ایران برگزار می شود که از حضور کشور آلمان در این جشنواره ها استقبال می کنیم.

وی گفت: گفت و گو و تعامل میان اصحاب رسانه دو کشور نیز در شناخت بیش از پیش دو ملت تاثیرگذار است. حضور ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت فرصتی برای تعامل بیشتر بوده و از حضور آلمان در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نیز استقبال می کنیم.

صالحی با اشاره به برگزاری جایزه جهانی کتاب سال در ایران ادامه داد: این جایزه یکی از اقداماتی است که در آن به بهترین کتاب هایی که در حوزه اسلام شناسی به زبان های دیگر منتشر شده است از سوی رییس جمهور ایران اعطا می شود. این جایزه نیز فرصت مناسبی برای شناخت دو کشور از یکدیگر و گسترش تعاملات فرهنگی میان آن ها می تواند باشد.

در این دیدار کلور برشتولد سفیر آلمان در تهران نیز ضمن اشاره به قدمت روابط ایران و آلمان گفت: ایرانی ها و آلمانی ها ارتباطات زیادی با یکدیگر دارند و از ظرفیت های بسیاری در حوزه های فرهنگی و هنری برخوردار هستند.

وی افزود: از طریق برقراری روابط فرهنگی و هنری می توانیم روابط دو ملت و دولت را بیش از پیش گسترش دهیم.

سفیر آلمان در تهران ادامه داد: ما آمادگی همکاری های مشترک فرهنگی و هنری با کشور ایران را در تمامی زمینه های سینمایی، موسیقی، هنرهای نمایشی و تجسمی، کتاب و… داریم.

وی با اشاره به تفاهم نامه فرهنگی و هنری که میان دو کشور وجود دارد، افزود: اینگونه تفاهم نامه ها فرصت مناسبی برای گسترش همکاری های مشترک فرهنگی و هنری میان ملت ها است.

در این دیدار محمدمهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی، سمعی و بصری، محسن جوادی معاون امور فرهنگی، سیدمحمدمجتبی حسینی معاون امورهنری و عباس خامه یار معاون امور بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی حضور داشتند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin