قاسم تقی‌زاده خامسی، شهردار مشهد در دیدار با سفیر انگلیس در ایران خواستار ایجاد خط هوایی مستقیم میان مشهد و لندن شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، قاسم تقی‌زاده خامسی در دیدار با نیکلاس هاپتون، سفیر انگلیس در ایران، خاطرنشان کرد: بر اساس تعالیم اسلام و سنت کشورمان، ایران کانون مهر، دوستی و صلح‌طلبی است و مسیر خود را در میهمان‌نوازی ادامه خواهد داد و موفقیت اروپا در استقلال عمل برای دوستی و همکاری با ایران است.

وی با بیان اینکه بین ایران و کشورهای اروپایی می‌توان به کارهای بزرگی دست زد، ادامه داد: آماده هستیم دست هیأت‌های تجاری کشور انگلیس را به گرمی فشرده و از هم‌اکنون به آنان خوش‌آمد ‌بگوییم.

تقی‌زاده خامسی تصریح کرد: به واسطه وجود بارگاه منور رضوی سالانه 25 تا 28 میلیون زائر و گردشگر قدم به مشهد می‌گذارند و همین امر سبب شده وضعیت اقتصادی این کلان‌شهر متفاوت از سایر شهرها باشد.

وی با اشاره به بررسی مجوزهای صدور پروانه هتل‌های 5 و 7 ستاره، خاطرنشان کرد: حتی درخواست احداث پروژه‌های بزرگ نیز ارائه شده و سرمایه‌گذار برخی از آن‌ها، هیأت‌های خارجی هستند. ساخت واحدهای مسکونی اقامتی نیز پروژه دیگری است که دنبال می‌شود و سرمایه‌گذاران به محض احداث این دست پروژه‌ها، پیش فروش خود را آغاز می‌کنند.

شهردار مشهد با اشاره به عمده سرمایه‌گذاری‌هایی که از سوی کشور انگلیس در ایران دنبال می‌شود، عنوان کرد: پروژه‌های بیمارستانی، انرژی خورشیدی و ورزشگاه‌ها از جمله پروژه‌هایی است که از سوی سرمایه‌گذاران انگلیسی در ایران دنبال می‌شود.

وی بیان کرد: یکی از مأموریت‌هایی که به واسطه نمایندگی کلان‌شهرهای کشور در اتاق بارزگانی تهران دنبال می‌کنم آن است که زمینه حضور هیأت‌های تجاری خارجی که در تهران در رفت‌وآمد هستند، به مشهد و کلان‌شهرهای دیگر نیز فراهم شود و زمینه برای گسترش تبادلات تجاری را ایجاد کنیم.

تقی‌زاده خامسی با اشاره به وجود جمعیت 3 میلیون نفری مسلمان انگلیس، آن را فرصتی در گسترش ارتباطات پیش‌رو خواند و گفت: تمایل سفر به مشهد موضوعی نیست که خاص شیعیان باشد، بلکه اهل سنت نیز علاقه‌مند به سفر به این شهر مذهبی و زیارت امام هشتم(ع) هستند. بر این اساس خوب است در این موضوع برقراری پرواز مستقیم از مشهد به لندن و بالعکس پیگیری شود.

نیکلاس هاپتون، سفیر انگلیس در ایران نیز در این دیدار ضمن تشکر از ملاقات با شهردار مشهد، گفت: از این‌که فرصت ملاقات با شهردار مشهد برایم ایجاد شد بسیار تشکر می‌کنم، پیشنهادات خوبی از سوی وی مطرح شد که می‌تواند در ایجاد فرصت و همکاری بین دو کشور تاثیرگذار باشد.

وی افزود: تلاش خواهم کرد از این نقطه نظرات برای توسعه همکاری بین مشهد و لندن بهره بگیرم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin