سفیر گرجستان در تهران گفت: با توجه به ظرفیت های موجود برای گسترش همکاری های اقتصادی دو کشور، خواهان همکاری برد – برد با ایران هستیم.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ایوسب چاخواشویلی در حاشیه افتتاح کارگزاری اتاق مشترک ایران و گرجستان، به تفاهمنامه تجاری این کشور با اتحادیه اروپا و چین اشاره کرد و گفت: فعالان اقتصادی ایران نباید بازار گرجستان را چهار میلیون نفر تصور کنند بلکه با این تفاهمنامه، ما بازاری 2.1 میلیارد نفری در اختیار داریم.

وی اضافه کرد: سرمایه گذاران ایرانی می توانند با ایجاد کارگاه و کارخانه صنعتی در گرجستان، محصولات خود را با مبداء گرجستان بدون هیچ گونه تعرفه گمرکی به کشورهای اروپایی و چین صادر کنند.

چاخواشویلی با بیان اینکه گرجستان به سمت صنعتی شدن در حرکت است، گفت: اگر ایران و گرجستان قصد دارند همکاری خوبی با یکدیگر داشته باشند، باید به فکر سرمایه گذاری های بزرگ باشند.

وی افزود: اگر چه ما به فکر صنعتی شدن هستیم اما این به معنای جلوگیری از تجارت بین دو کشور نیست و حکومت گرجستان در مساله تجارت بین دو کشور دخالتی نمی کند.

سفیر گرجستان در تهران به لغو روادید بین ایران و گرجستان از سه سال پیش اشاره کرد و گفت: هر ایرانی با ورود به گرجستان می‌تواند به مدت 45 روز در گرجستان مستقر شود و در صورت لزوم می‌ تواند این زمان را 30 روز دیگر تمدید کند و اگر لازم بود دوباره در گرجستان اقامت داشته باشد می‌تواند با بازگشت به ایران پس 3 روز دوباره به گرجستان برگردد.

وی اظهار داشت: پارسال 350 هزار گردشگر ایرانی به گرجستان سفر کرد و پیش‌بینی می‌شود امسال این تعداد به 400 هزار نفر برسد.

سفیر گرجستان در تهران درباره افزایش هزینه های سفر گردشگران ایرانی به این کشور گفت: از ابتدا تا انتهای صنعت گردشگری گرجستان برای گردشگران ایرانی در دست ایرانیان است؛ برای نمونه یک شرکت هواپیمایی ایرانی عرضه بلیت خود را به یک شرکت واگذار کرده و آن شرکت، عرضه را به یک شرکت دیگر سپرده است؛ این مسایل البته باعث افزایش قیمت بلیت و هزینه های گردشگران می شود که ما با آن مخالف هستیم اما در این رابطه هیچ دخالتی نداریم.

سیده فاطمه مقیمی رئیس اتاق مشترک ایران و گرجستان نیز در این نشست گفت: گرجستان با فرصت هایی که برای جذب سرمایه گذاری خارجی ایجاد کرده است، می تواند مسیری برای ورود فعالان اقتصادی ایران به بازار اروپا باشد.

وی افزود: بر اساس موافقتنامه های گرجستان با اتحادیه اروپا و چین، صادرات کالاهای با مبداء گرجستان به این کشورها مشمول تعرفه گمرکی صفر است.

وی ادامه داد: فعالان اقتصادی ایران می توانند بخش ارزش افزوده تولیدات خود را در گرجستان انجام دهند و به این ترتیب، محصولات خود را راهی بازارهای اروپایی کند.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: به عنوان نمونه، فعالان اقتصادی می توانند پروفیل را به گرجستان صادر و در آنجا تبدیل به در و پنجره کنند و پس از آن، محصول نهایی را بدون هیچ تعرفه ای به کشورهای اروپایی صادر کنند.

مقیمی در تشریح دیگر ظرفیت های گرجستان، برای همکاری های اقتصادی گفت: ما می توانیم در زمینه کشاورزی فرا سرزمینی و مسکن با گرجستان همکاری داشته باشیم و با توجه به امکان پهلوگیری کشتی های با تُناژ بالا، می توانیم از ظرفیت بندری گرجستان نیز بهره مند شویم.

وی تعداد اعضای اتاق مشترک ایران و گرجستان را 140 نفر ذکر کرد و گفت: تاکنون سه هیات اقتصادی از ایران با هدف گسترش روابط اقتصادی با گرجستان عازم این کشور شده اند.

مقیمی هدف از راه اندازی کارگزاری اتاق مشترک ایران و گرجستان را ارایه نقشه راه به فعالان اقتصادی و جلوگیری از سرگردانی سرمایه ها عنوان کرد.

اتاق مشترک ایران و گرجستان 6 سال پیش با تشکیل شورای مشترک ایران و گرجستان کار خود را در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران آغاز کرد؛ بعد از چهار سال، اتاق مشترک ایران و گرجستان شکل گرفت و کارگزاری این اتاق مشترک با هدف راهنمایی فعالان اقتصادی افتتاح شد.

مبادلات تجاری ایران و گرجستان در سال گذشته 155 میلیون دلار بود که 90 میلیون دلار سهم صادرات ایران به گرجستان و 65 میلیون دلار سهم صادرات گرجستان به ایران بوده است.

قیر نفت، شیشه، شیرخشک صنعتی، پلی اتیلن و رغن صنعتی از جمله مهمترین کالاهای صنعتی صادراتی ایران به گرجستان است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin