‌استاندار قزوین در دیدار سفیر چین گفت: استان قزوین آماده توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری با کشور چین است.

‌به گزارش آوا دیپلماتیک، فریدون همتی در دیدار پانگ سن سفیر چین در ایران که در محل دفتر استاندار انجام شد، اظهار کرد: قزوین استانی خوش آب‌وهوا و با تاریخ بلند است که قریب به 60 سال پایتخت ایران در دوره صفویه بوده و دولتخانه صفویه و سرای سعد السلطنه ازجمله آثار تاریخی آن است که اجلاس دوروزه شهرداران جاده ابریشم در جنب این مراکز و در محل مسجدالنبی(ص) برگزار می‌شود.

وی افزود: اولین شهر صنعتی ایران در قزوین ایجادشده و علاوه بر آن 14 شهرک صنعتی در استان وجود دارد و قزوین جزو 5 استان اول صنعتی کشور است.

استاندار خاطرنشان کرد: ازنظر کشاورزی هم از موقعیت و ظرفیت‌های برتری برخوردار است، دشت قزوین دشت معروف کشور است که قبل از انقلاب اسرائیلی‌ها در این منطقه فعالیت می‌کردند.

همتی تصریح کرد: قزوین در گردشگری از جایگاه و ظرفیت‌های خوبی برخوردار است و رتبه اول کشور را در دارا بودن آثار تاریخی دارد و جود جاذبه‌های طبیعی فراوانی در مناطق مختلف استان و باغات سنتی در اطراف شهر قزوین زیبایی ویژه را به استان بخشیده است.

وی بابیان اینکه قزوین از نظر فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی از گذشته‌های دور تا به امروز در سطوح ملی حضور و نقش جدی داشته است و دومین رئیس‌جمهور بعد از انقلاب اسلامی از فرزندان قزوین است، تصریح کرد: در جنگ تحمیلی سرداران بزرگی از استان قزوین مثل شهیدان بابایی و لشگری در جنگ و دفاع از میهن حضورداشته‌اند و در میان اسرای عراقی ابوترابی روحانی قزوینی بود که سید و آقای اسرای ایران نام گرفت.

استاندار قزوین افزود: در حال حاضر 45 شرکت خارجی در استان قزوین مستقر دارند که در زمان تحریم هم بدون هیچ مشکلی فعال بودند و پس از برجام در طی شش ماه گذشته 371 میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی جدید در استان قزوین قطعی و اجرایی شده است.

وی اظهار کرد: دانشگاه‌های برجسته و ممتازی در استان قزوین فعالیت دارند و تنها دانشگاه رسمی و بین‌المللی کشور در قزوین مستقر است و بیش از هزار دانشجوی خارجی در آن مشغول تحصیل هستند.

همتی گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان قوی در قزوین شکل‌گرفته‌اند که ایده‌های خوبی را به مرحله عمل و تولید رسانده و از همکاری شرکت‌ها و مؤسسات چینی‌ها به‌منظور تولید و عملیاتی کردن این ایده‌ها و ابتکارات حمایت و استقبال می‌کنیم و علاوه بر آن 120 شرکت قطعه ساز خودرو در استان دایر هستند که می‌توانند برای خودروسازان چینی، قطعه تولید کنند.

وی افزود: در طی یک سال گذشته هیأت‌های خارجی مختلفی از کشورهای شرق آسیا و قاره اروپا به استان قزوین سفر داشته‌اند و در این میان علاقه‌مند به حضور بیشتر چینی‌ها در ایران به‌ویژه در قزوین هستیم.

نماینده عالی دولت در استان ادامه داد: در مقایسه و در مقابل کشورهای غربی نسبت به کشورهای شرقی تعصب داریم و انتظار داریم کشورهای شرقی نیز چنین نگاهی به ایران داشته باشند.

استاندار قزوین تصریح کرد: دو کشور ایران و چین از قدرت فرهنگی، اقتصادی و دفاعی بالایی برخوردارند که همکاری و تعامل بیشتر بین این دو می‌تواند نقش مؤثری در تعادل بخشی جهانی ایفا کند.

همتی اظهار کرد: امید است در آینده نزدیک شاهد سرمایه‌گذاری بیشتر چینی‌ها در قزوین و صادرات محصولات و کالاهای تولیدی استان قزوین به کشور چین باشیم و این آمادگی برای همکاری و حمایت دوجانبه در قزوین وجود دارد و انتظار داریم هیأت‌هایی که از کشور چین وارد ایران می‌شوند برای توسعه همکاری‌های بیشتر به استان قزوین هدایت شوند.

سفیر چین نیز در دیدار با استاندار قزوین با بیان اینکه اجلاس شهرداران جاده ابریشم فرصتی برای معرفی قزوین در مقیاس جهانی است، گفت: طی سه سال گذشته، سطح مناسبات دو کشور ایران و چین افزایش‌یافته است.

‌پانگ سن سفیر چین در ایران اظهار داشت: ارتباط و تعامل بین دو کشور چین و ایران بیش از 2 هزار سال سابقه دارد و پس از روی کار آمدن حجت‌الاسلام روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهور سطح مناسبات دو کشور ارتقا یافته و هیأت‌های مختلفی از دو کشور باهم دیدار داشته‌اند.

سفیر چین در ایران خاطرنشان کرد: تاکنون دو کشور ‌در سطح هیأت‌های مرکزی و محلی تعاملات زیادی باهم داشته‌اند و تبادلاتی نیز در این میان صورت گرفته است و آمادگی کامل برای توسعه همکاری‌ها با کشور ایران وجود دارد و از این موضوع استقبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه موقعیت اقتصادی قزوین در قبل و بعد از برجام کاملاً متفاوت است، تصریح کرد: شهر قزوین نه‌تنها استانی صنعتی و کشاورزی است، بلکه ازنظر فرهنگی و تاریخی نیز از منابع و ظرفیت‌های غنی و بالایی برخوردار است.

سفیر چین در ایران تصریح کرد: یازدهمین اجلاس شهرداران جاده ابریشم فرصتی برای شهرت و معرفی هرچه بیشتر قزوین است و می‌تواند به پیشبرد اهداف چندجانبه بین قزوین و سایر ملت‌ها منجر شود.

وی گفت: باید با مکانیزمی سطح مناسبات بین قزوین و استان‌هایی از کشور چین توسعه و افزایش یابد و همکاری‌های صنعتی، کشاورزی و تجاری بین این‌ها توسعه پیدا کند، چون همکاری به نفع دو طرف خواهد بود و ترجیح می‌دهیم شرکت‌های چینی سرمایه‌گذاری و ارتباط بیشتری با استان قزوین داشته باشند.

پانگ سن اضافه کرد: سرمایه‌گذاری در احداث و راه‌اندازی قطار سریع‌السیر بین تهران و قزوین و ادامه آن تا تبریز از پروژه‌هایی است که توسط شهرداری قزوین پیشنهادشده که می‌تواند به‌عنوان یک اولویت بررسی و اجرایی شود.

وی ادامه داد: قزوین مرکز اصلی دانشجویان چینی است که تعداد آن‌ها از تعداد دانشجویان چینی در تهران و قم هم بیشتر است و از شرایط و امکانات مناسب تحصیلی و دانشجویی در قزوین برخوردارند که جای تقدیر و تشکر دارد.

سفیر چین در ایران در پایان از استاندار قزوین برای سفر به چین دعوت به عمل آورد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin