صلاح زواوی سفیر فلسطین ضمن حضور در باغ موزه هنرهای ایرانی با حجت الاسلام امرودی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، صلاح زواوی شیخ السفرای نمایندگی های خارجی در ایران و سفیر فلسطین در تهران با حجت الاسلام امرودی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران دیدار و در خصوص آخرین تحولات در سرزمین های اشغالی، راهکارهای همکاری بین دو ملت فلسطین و ایران بحث و گفت وگو کردند.

زواوی در ابتدا با مرور خاطراتش از زمانی که به ایران برای سفارت فلسطین در تهران سفر کرده پرداخت و گفت: وقتی با یاسر عرفات به تهران آمدم تا ذمرا به عنوان سفیر فلسطین معرفی کند با اولین شخصی که پس از تصدی سفارت ملاقات کردم امام خامنه ای بود. ایشان آن موقع نماینده امام خمینی در شورای عالی دفاع بود. ملاقات های بنده هر هفته در دفتر ایشان بود. انسان بی نظیری هستند. از ابتدا نسبت به مسئله فلسطین حساس بودند و دغدغه داشتند.

وی سپس خاطره‌ای نیز از شهید رجایی رئیس جمهور فقید کشورمان نقل کرد و افزود: شهید بزرگوار اقای رجایی انسان عجیب و متواضعی بودند و به بنده به عنوان سفیر مردم فلسطین احترام قائل بودند طوری که هر هفته از بنده می خواستند تا برای ارائه آخرین تحولات فلسطین خدمتشان در دفتر کار برسم. حقیقتا من خجالت می کشیدم چون ایشان رئیس جمهور بودند و بنده هم سفیر و این خارج از پروتکل های وزارت خارجه ایران بود که یک سفیر مستقیم با رئیس جمهور یک کشور هر هفته دیدار کند. روزی از طریق یک واسطه خدمتشان اعلام کردم که حقیقتا من خجالت می کشم اگر اجازه دهید یک رابطی شما انتخاب کنید تا من با ایشان دیدار کنم. شهید رجایی هم پذیرفتند اما گفتند که به یک شرط می پذیرم و آن اینکه بنده هر وقت مایل بودم برسم خدمت ایشان.

سفیر فلسطین در ادامه افزود: من شاید به اندازه ایرانی ها انقلاب شما را نشناسم اما به اندازه خودم این انقلاب، اهداف و برنامه های آن را به خوبی میشناسم. حضور من در ایران از همان ابتدای انقلاب باعث شده است که پشت پرده فشارهایی که امروز علیه شما هست را به خوبی دریابم. به جرات می توانم بگویم که امروز فشارهای ناشی از تحریم آمریکابخاطر مسئله اتمی نیست چه اینکه قبل از انقلاب نیز موضوع پیگیری دانش هسته ای از سوی شاه دنبال می شد چرا آن موقع کسی ایران را تحریم نکرد؟

زواوی گفت: انقلاب اسلامی شما یک موضوع عادی نیست و نخواهد بود. فرق انقلاب شما با سایرین در این بود که انقلاب ایران هم برای ملت ایران و هم امت اسلامی برنامه داشت.

وی تصریح کرد: معتقدم دو برنامه در دنیا وجود دارد اولین آن نابودی فلسطین و وحدت دنیای اسلام که از سوی غرب به رهبری آمریکا و صهیونیسم جهانی دنبال می شد و در مقاطعی این موضوع تحقق یافت، برای مثال ائتلاف آنان علیه امپراطوری عثمانی که دست کم توانسته بود امت اسلامی را ذیل یک پرچم نگه دارد که در نهایت در سال 1924 این اتحاد را نابود کردند. پس از فروپاشی دولت عثمانی کشورهای اسلامی به دولت های کوچکتر تجزیه شدند و این آغاز هجوم غرب برای نابودی اسلام و تمدن اسلامی بود.

ائتلاف شکل گرفته میان صهیونیسم جهانی و غرب به رهبری انگلیس و آمریکا که از 200 سال قبل آغاز شده بود تحمل وحدت و اتحاد بین دنیای اسلام را نداشت و لذا پس از فروپاشی امپراطوری عثمانی هر تلاشی در دنیای اسلام و عرب برای ایجاد وحدت را سرکوب می کردند. به عنوان مثال وقتی جمال عبدالناصر در دهه 60 قرن 20 تلاش داشت اتحادی میان مصر، سوریه، عراق و اردن ایجاد کند بلافاصله تلاش های وی نابود شد.

زواوی افزود: همین الان هم هر تلاش در خصوص وحدت بین امت اسلامی را برنمی تابند چرا چون وحدت یعنی قدرت، وحدت یعنی تخریب برنامه های آنان و لذا بلافاصله علیه آن اقدام می کنند.

سفیر فلسطین افزود: برنامه انقلاب اسلامی ایران نیز ایجاد وحدت است برنامه انقلاب وحدت آفرینی بین مسلمین حول محور فلسطین است. از همین منظر امروز شما را تحریم می کنند.

وی با نگاه به مرور روند تاریخی مبارزات فلسطینی علیه طرح های صهیونیستی اشاره کرد و تلاش برخی فلسطینی ها برای امضای قرار داد صلح با اسراییل را تقبیح کرد و افزود: بنده از ابتدا با قرار داد صلح اوسلو در سال 1993 میان تشکیلات خود گردان فلسطین و اسراییل مخالف بودم. همان موقع هم از تهران بیانیه دادم و مخالفت خود را اعلام کردم. چرا؟ چون برنامه آنها را می دانستم. آنها آمده بودند که کل فلسطین را اشغال کنند و اسراییل بزرگ را بسازندف معلوم بود که اجازه نمی دهند دولت فلسطینی تشکیل شود. اما در ضمن قرار داد اوسلو آمدند و گفتند که ما در سال 1999 اجازه خاهیم داد دولت فلسطینی در کرانه باختری، نوار غزه و قدس شرقی تشکیل شود. الان 21 سال از سال 1999 می گذرد. چرا دولت فلسطینی تشکیل نشده؟

وی تصریح کرد: صهیونیستها در این خصوص حتی به خودشان هم رحم نکردند چه رسد به فلسطینی ها. اسحاق رابین قهرمان صهیونیستها بود. وقتی قرار داد صلح اوسلو را با ابو عمار(یاسر عرفات) امضا کرد با یک گلوله در داخل سرش جوای او را دادند. بعدها هم به او لقب خائن دادند.

سفیر فلسطین در ادامه با نشان دادن دو نقشه یکی مربوط به ارزوهای مد نظر صهیونیستها و دیگری نقشه مربوط به طرح معامله قرن ترامپ گفت: این نقشه ها نشان می دهد که اسراییل و آمریکا چه در سر می پرورانند. انها فقط چشم به فلسطین ندوخته اند بلکه عراق، سوریه، اردن، مصر، لبنان و مکه و مدینه در عربستان را هم مد نظر دارند.

زواوی گفت: ترامپ انسان حقیر و مزدور صهیونیستها است. وعده دروغ می دهد که از طریق طرح معامله قرن می خواهد دولت فلسطینی ایجاد کند. دولتی که او در نظر دارد وصل کردن بخش هایی از خاک فلسطین به هم از طریق5 پل ها و تونلها است. یعنی می خواهد دولتی برای فلسطینی ها شکل دهد که امنیت آن در دست اسراییل باشد.

وی در ادامه ضمن تمجید از تلاش های حضرت امام خمینی (ره) برای ایجاد وحدت بین مسلمین حول مسئله فلسطین افزود: امام همان موقع تلاش زیادی کرد که صدام را از نیت واقعی آمریکا و صهیونیسم جهانی که از بین بردن وحدت میان مسلمین بود اگاه کند اما صدا نخئاست که بشنود.

سفیر فلسطین: امام خامنه ای خود یک مکتب و برنامه و راه است/ امرودی: کرونا نباید ما را از برائت از مشرکین غافل کند

سفیر فلسطین در تهران افزود: بعد امام قوت جمهوری اسلامی ایران در داشتن رهبری همچون امام خامنه ای حفظه الله است.امام خامنه ای با قوت برنامه های جمهوری اسلامی ایران حول محور وحدت به پیش می برد. وجود این برنامه است که ترامپ از شما می ترسد و جرات نمی کند با شما بجنگد. ترامپ از برنامه اسلامی شما می ترسد نه از اتم شما.

وی گفت: خداوند به ایشان طول عمر بدهد. امام خامنه ای یک شخص نیست، ایشان یک مکتب، برنامه و راه و روش هستند.

زواوی افزود: براین اساس معتقدم برنامه و پروژه شما الان درگیر با برنامه و پروژه آمریکا و صهیونیسم جهانی است. اگر همه ملت ایران حول محور امام خامنه ای باشند بدون شک در این نبرد و درگیری شما پیروز هستید. برنامه فلسطین الان در دست شماست. این مشکلاتی که از بابت تحریم بر شما عارض شده است تمام می شود و ان شاالله پیروز این صحنه شما هستید. اینها با شما دشمن هستند چون شما برنامه برای ایجاد وحدت میان امت اسلامی برنامه دارید، شما به دنبال وحدت مسلمین حول محور فلسطین هستید در حالی که دشمن از ابتدا برنامه دیگری داشتو آن اینکه اجازه ندهد امت اسلامی به وحدت برسند.

در ادامه این دیدار حجت الاسلام والمسلمین امرودی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز ضمن خوش آمدگویی به سفیر فلسطین در باغ موزه هنرهای ایرانی گفت: بی شک شنیدن نام فلسطین روشنایی بخش چشم جمهوری اسلامی ایران است. حضرت امام خمینی (ره) در وصیت‌نامه شان دوچیز را رمز پیروزی نامیده اند. یکی “وحدت”است که البته جنابعالی به شایستگی اشاره فرمودید و آن وحدت بین مسلمین است. وحدت بین آزادی خواهان حتی و نه فقط وحدت بین مسلمانان ؛ به فضل خداوند این وحدت در جهان درحال شکل گیری است. وحدت بزرگ بر ضد نظام سلطه استکبار و استبداد است که به عینه می بینیم. دومین موضوع “انگیزه الهی”است که ایشان دروصیتنامه شان به مردم می فرمایند: این انگیزه الهی یا همان شهادت را که بزرگترین سلاح در برابر عظیم ترین سلاح های دنیا است را ازخودتان نگیرید و فلسطین زمانی مطرح شد که با فرهنگ شهادت آشنا شد.

وی تصریح کرد: قبل شهادت فتحی شقاقی (ره)که می گفت وقتی با نام و فلسفه شهادت امام حسین (ع) آشنا شدیم فلسطین احیا شد و نمی شود که فقط با قانون راه بیفتیم مجامع بین المللی که خودشان درست کرده اند خودشان می نویسند و خودشان خط بطلان می کشند بر نوشته هایشان. و این بسیار ساده انگارانه است که فکر کنیم ترامپ به این نوشته ها عمل کند؟

امرودی با اشاره به نقشه معامله قرن که در دست سفیر فلسطین بود افزود: حتی این را هم برای فلسطینی ها جایز نخواهد دانست… و این طرح حتی قبل از مطرح کردنش شکست خورده است… و به فضل الهی حتی ترامپ هم نخواهد توانست که کاری از پیش ببرد.

امرودی در ادامه به مسئله رهبری به عنوان سومین رمز پیروزی اشاره کرد و گفت: سومین عامل پیروزی که خود امام (ره) به آن اشاره نفرمودند وجود رهبر است… به عنوان مثال دلیل اینکه مصر شکست خورد چه بود؟ انگیزه الهی را داشتند وحدت هم بود ولی رهبری نداشتند.

وی خاطر نشان کرد: امروز حضرت آیت الله خامنه ای فقط رهبر شیعیان نیست. صدای آیت الله خامنه ای از گلوی هر فرد عدالتخواهی در جهان شنیده می شود.

حجت الاسلام امرودی با اشاره به در پیش بودن روز برائت از مشرکین و نامگذاری این روز و روز قدس به عنوان دو یادگار حضرت امام خمینی (ره) گفت: موضوع برائت از مشرکین را هرگز فراموش نمی کنیم و آن زمانی بود که دست اسراییل و آمریکا از آستین عربستان بیرون زد و آن جمعه سیاه را در سال 1366 شکل داد. درحقیقت روز برائت از مشرکین آبروریزی اسراییل، آمریکا و عربستان حامی مالی آنهاست که امام خمینی (ره) به روشنی در آن زمان این مسایل و حتی روز قدس را می دانست. برائت از مشرکین دوری از صاحبان زر، زور و تزویر و روز وحدت مسلمین علیه نظام سلطه است. ان شا الله….

وی در ادامه با مروری بر خاطرات روزهای شکل گیری انقلاب اسلامی گفت: درآن زمانی که ما پس از انقلاب به شما ملحق شدیم در ایران هیچ نداشتیم نه ارتشی بود و نه سیستم دولتی و داخل کشور با مسایل متعددی همچون حضورگروهک های منافقین و اشخاص تفرقه افکنی همچون بنی صدر و دیگران مواجه بودیم… در آن زمان با تمام این مسایل ما توانستیم آمریکا را از ایران بیرون کنیم، امروز آمریکا را از عراق و فردا به فضل خداوند آمریکا و اسرائیل را از کل خاورمیانه بیرون خواهیم کرد. شک نکنید که این اتفاق خواهد افتاد و دعا می کنیم حضرتعالی درآن جشن بزرگ که در فلسطین ان شا الله برگزار خواهیم کرد شرکت کنید و شاهد حضور باشید.

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به بحران و دغدغه پیش آمده کرونا در زندگی امروزه مردم بر حفظ انسجام و وحدت مسلمین تاکیدکرد و افزود: نباید موضوع برائت از مشرکین و موضوع اصلی ما که فلسطین است در لابلای این دغدغه کرونا و مشکلات پیش آمده که برای همه ما مهم است فراموش شود.

سفیر فلسطین: امام خامنه ای خود یک مکتب و برنامه و راه است/ امرودی: کرونا نباید ما را از برائت از مشرکین غافل کند

وی افزود: ملت ایران با کرونا مبارزه می کند و شکست هم خواهند داد ولی حواسشان به موضوع اصلی دشمنی آمریکا و اسراییل و حامی آنها (عربستان) است. ملت ایران آن مردمی هستند که در هر زمان که لازم باشد در مرزهای سوریه و حتی مرز فلسطین هم برای نبرد می ایستند.

وی در ادامه اشاره ای هم به بیان اسراییل مستقل و فلسطین مستقل داشت و افزود: کسانی که قایل به فلسطین مستقل هستند به اشتباه دارند به اسراییل مستقل نیز قائل می شوند و من این را قبول ندارم. فلسطین متعلق به همه فلسطینی ها اعم از مسلمان، مسیحی، یهودی و.. است و این یک حق ذاتی است برای بشر. انفکاک ناپذر، تعیینی است و نه تعیُنی و یک حق واقعی است و نه اعتباری که بشود گرفت.حق سرزمین مثل حق زندگی حق ازدواج حق تحصیل و حق زندگی است که همه اینها حقوقی هستند که هیچکس نمی تواند ان را سلب کند. و این حق هر ملتی است… فلسطینی، ایرانی، و آمریکایی ندارد.

وی در ادامه به خاطره ای از شهید چمران اشاره کرد و گفت: ایشان در صیدا آبشاری ساخته بودند که وقتی آب به پایین این آبشار می آمد مقداری کف روی آب به وجود می آمد و ایشان به طلاب که درس می داد می گفت ببینید اسراییل مثل این کف است و اسلام مثل این آب شفاف است… این کف ها با فوت شما از بین خواهد رفت…

وی در پایان نکاتی را در قالب بشارت بیان کرد و گفت: در یکصد سال آینده ما و شما نیستیم ولی زمانی که بخواهند تاریخ انقلاب اسلامی و تمدن بزرگ جمهوری اسلامی را بنگارند چند ستاره درخشان خواهد داشت که یکی حضرت امام خمینی (ره) و دیگری حضرت آیت الله عظمی خامنه ای است و من معتقد هستم شاید درخششی که حضرت ایت الله خامنه ای در این دوره داشت ما در طول تاریخ نداشته ایم. هرکدام منفرد بود. امام در آن زمان انقلاب کرد که در طول تاریخ تکرار نشده. بنی صدر را بیرون کرد. داخل کشور وحدت را حفظ کرد این دین را حاکم کرد، قانون اساسی را محقق کرد دولت ها و نظام دولتی و امنیت را برقرار کرد که تکرار نشده اند و این درحالیست که امام تنها نبود و اشخاصی مثل شهید بهشتی در امر تدوین قانون اساسی و شهید مطهری در حوزه تبیین پایه های فکری انقلاب اسلامی ایشان را همراه داشتند ولی امروز حضرت آیت الله خامنه ای هم خودشان شهید بهشتی و هم شهید مطهری و شهید رجایی هست و به تنهایی همه این کارها را انجام می دهد و چون آقای خامنه ای خدا را دارند پس همه چیز دارند.

در پایان این دیدار سفیر فلسطین از نمایشگاه هنری فلسطین در درون باغ موزه هنرهای ایرانی دیدن کرد و عکسی به یادگار با کارکنان این باغ موزه گرفت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin