فداحسین مالکی رئیس فراکسیون مرزنشینان مجلس شوراى اسلامی با نصیر عبدالمحسن عبدالله، سفیر جمهورى عراق در تهران دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، مالکى در این دیدار مناسبات دو کشور را برادرانه، رو به رشد و داراى حُسن همجوارى خواند و افزود: تعمیق و تقویت ارتباطات دوستانه تهران – بغداد در عرصه هاى مختلف بخ ویژه تعاملات پارلمانی، نقش مهمى در افزایش سطح مناسبات دوستانه فیمابین دارد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی همچنین افزود: تداوم دیدارها، رایزنى و مشورت هاى سیاسى میان مقامات عالیرتبه دو کشور، حائز اهمیت فراوانى است و به افزایش مراودات فیمابین و تامین ثبات و امنیت در منطقه کمک فراوانى مى کند.

وی در ادامه این دیدار تصریح کرد: ظرفیت و توانمندى هاى فراوانى که در دو کشور وجود دارد مى تواند به ارتقای سطح مبادلات تجارى و اقتصادى ایران و عراق کمک شایانى کند.

وى افزود: توسعه زیرساخت ها در استان های مرزى و احداث بازارچه هاى تجارى در مرزها، در رونق اقتصادى مرزنشینان ایران و عراق تاثیر بسزایى دارد.

مالکى در بخش دیگرى از سخنان خود با گرامى داشتن یاد و خاطره شهید سپهبد سلیمانى و شهید مهدی المهندس و یارانشان که در عراق به دست نیروهای تروریست آمریکایی به شهادت رسیدند، گفت: افزایش ارتباطات و همکارى نزدیک تهران – بغداد، موجب ناکامى و شکست توطئه هاى دشمنان دو کشور مى شود.

رئیس فراکسیون مرزنشینان مجلس شورای اسلامی در پایان این دیدار خواستار شناسایى و رفع موانع احتمالی در مسیر مبادلات اقتصادى و تجارى بین دو کشور شد.

نصیر عبدالمحسن عبدالله نیز در این دیدار بر ضرورت تحکیم و تقویت مناسبات دو کشور در عرصه هاى سیاسى، اقتصادى، فرهنگی و پارلمانى تاکید کرد و افزود: توسعه و گسترش ارتباطات دوستانه میان جمهورى اسلامى ایران و جمهورى عراق، نقش مهمى در افزایش همکارى هاى دو کشور در سطوح دوجانبه، منطقه اى و بین المللى دارد.

وى با اشاره به نقش مهم شهید سپهبد سلیمانى در شکست تروریست های جنایتکار داعش در عراق، گفت: ملت و دولت عراق همواره قدردان حمایت ها و کمک هاى جمهورى اسلامى ایران هستند.

سفیر عراق در تهران در ادامه ضمن تاکید بر اهمیت دیدارها و مذاکرات مسئولان دولتی و پارلمانى دو کشور افزود: رایزنی های مستمر نقش مهمى در افزایش مراودات تجارى و کمک به توسعه و شکوفایى اقتصادى و تسهیل تعاملات بین تجار ایرانی و عراقی دارد.

سفیر عراق در تهران در این دیدار بر آمادگى دولت و پارلمان این کشور براى توسعه تعاملات میان بخش هاى مختلف دو کشور تاکید کرد.

در این دیدار بهزاد علیزاده نماینده دهلران، آبدانان و دره شهر و آرش زره تن لهونى نماینده پاوه، جوانرود و ثلاث باباجانى در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند و به بیان دیدگاههاى خود در خصوص راه هاى توسعه ارتباطات و همکارى هاى دو کشور پرداختند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin