“عدنان محمود” سفیر سوریه در تهران دیدگاه خود را درباره گروه های تکفیری در سوریه و مواضع محمد مرسی و اخوان المسلمین بیان کرد.“عدنان محمود” درباره آخرین رویدادهای امنیتی سوریه اظهار داشت: ارتش سوریه در تمام زمینه ها پیروزی های میدانی داشته است و این دستاوردها در حومه دمشق، حمص، حلب و حومه آن و ادلب بوده است. این دستاوردهای استراتژیک سبب شده است در سطوح منطقه ای و بین المللی دیدگاه ها درباره آنچه در سوریه رخ می دهد تغییر کند. همچنین پیروزی های ارتش سوریه در برابر گروه های تروریستی سبب شده است مواضع جهانی در قبال سوریه ارزیابی شود.

سفیر سوریه در ادامه افزود: گروه های تروریستی مورد حمایت غرب و آمریکا و کشورهای منطقه که در حمله به سوریه شریک هستند در حال حاضر در تمام زمینه ها ضربات سنگینی متحمل شده اند و بدون شک همه تحولات و تغییراتی که اکنون منطقه شاهد آنها است به نفع مردم و دولت سوریه و جبهه مقاومت در منطقه پیش می رود.

وی خاطر نشان کرد: بدون شک معرکه القصیر در سطح داخلی و خارجی یک دستاورد استراتژیک را محقق کرد. پیروزی ارتش سوریه در شهر القصیر به حدی بود که کشورهای عربی همچون قطر و عربستان سعودی، آمریکا و ترکیه حمایت مالی و تسلیحاتی خود را از تروریست ها و افراد مسلح افزایش دادند تا از این طریق خسارت های استراتژیک وارد شده به تروریست ها و نیز شکست بزرگ توطئه های غرب و آمریکا در سوریه را جبران کنند.

سفیر سوریه در تهران درباره نشست ژنو 2 اظهار داشت: دولت سوریه عزم خود را برای مشارکت در این نشست اعلام کرده است، اما سطح حضور در این نشست هنوز مشخص نیست. ما خواهان گفتگو با با مخالفان سوری در داخل و خارج کشور هستیم، اما هرگز با گروه های تروریستی و تکفیری مرتبط با القاعده و جبهه النصره که مردم بیگناه را می کشند گفتگو نخواهیم کرد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: اقدامات غرب و آمریکا در راستای گمراه کردن افکار عمومی جهان علیه سوریه و وارونه جلوه دادن حقایق درباره سوریه برای همه آشکار شده است. به عنوان مثال آمریکا و غرب، گروه تروریستی النصره را در فهرست سازمان های تروریستی قرار می دهند، اما این اقدام را تنها در گفتار انجام می دهند در حالی که در عمل و واقعیت، جبهه النصره را مورد حمایت مالی و تسلیحاتی قرار می دهند. بنابراین کشورهای غربی، آمریکا، قطر، عربستان سعودی و ترکیه مستقیما مسئول کشتار در سوریه هستند و دستشان به خون ملت سوریه آغشته است.

عدنان محمود افزود: گروه های تروریستی و تکفیری در سوریه تاکنون با پول های عربستان سعودی و قطر، هزاران تن سلاح خریداری کرده اند. این بیانگر این است که غرب، آمریکا و طرف های منطقه ای به طور مستقیم حامی اصلی تروریسم در سوریه و کشتار تمام طیف های ملت سوریه و تخریب نهادهای اقتصادی و زیرساخت های این کشور هستند.

وی اظهار داشت: هر گونه اقدام اصلی برای برگزاری نشست ژنو 2 باید مبتنی بر پایبندی طرف های منطقه ای و بین المللی حامی تروریسم در سوریه به توقف حمایت مالی و تسلیحاتی از تروریست ها از طریق مرزهای سوریه باشد. به عنوان مثال تنها 600 تروریست از کشورهای غربی در سوریه وجود دارند.

سفیر سوریه در تهران درباره رویدادهای اخیر منطقه همچون مصر و ترکیه اظهار داشت: تحولات اخیر مصر و ترکیه به سمت و سویی می رود مبنی بر اینکه ملت های سوریه و ترکیه به طور کامل مخالفت خود را با سیاست های دولتشان اعلام کرده اند به طوری که موضع محمد مرسی رئیس جمهوری سابق مصر درباره سوریه بیانگر موضع شهروندان مصری نبود بلکه وی مجری سیاست های اخوان المسلمین بود سیاست هایی که حافظ منافع آمریکا و اسرائیل در منطقه است، اما من اطمینان دارم ملت مصر در زمینه رابطه با سوریه مسیر صحیحی را در پیش خواهد گرفت.

عدنان محمود در ادامه گفت: ما مواضع ملت و ارتش ملی مصر در قبال این کشور و سوریه و مخالفتشان با مواضع محمد مرسی و اخوان المسلمین از جمله قطع روابط با سوریه و پیشنهاد دخالت خارجی در سوریه و ایجاد منطقه پرواز ممنوع در این کشور را ارج می نهیم.

سفیر سوریه در تهران درباره قطر، ترکیه و عربستان سعودی نیز اظهار داشت: قطر با حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه های تروریستی در سوریه و مواضع ضد سوری خود طرف مستقیم در حمله به سوریه محسوب می شود. در واقع قطر بازیچه و مجری توطئه های ضد سوری آمریکا است. اما ملت و دولت سوریه از ابعاد و اهداف تمام این توطئه ها هوشیار است و در نهایت بر دشمنان سوریه و مقاومت پیروز خواهد شد.

وی تصریح کرد: بدون شک ملت و دولت سوریه قدردان مواضع و تلاش های جمهوری اسلامی ایران به رهبری آیت الله خامنه ای در قبال سوریه است تلاش هایی که با هدف حل بحران سوریه از طریق گفتگوهای ملی فراگیر و برقراری امنیت و ثبات در سوریه و مخالفت با دخالت خارجی در سوریه انجام شده است و همواره بر موضوع تصمیم گیری درباره آینده سوریه از سوی مردم این کشور تاکید کرده است.

محمود در ادامه اظهار داشت: همه توطئه های ضد سوری به این دلیل انجام می شود که سوریه در محور مقاومت گام برمی دارد و در واقع هدف اصلی از جنگ علیه سوریه، به زانو درآوردن مقاومت در منطقه است، اما این مسئله به فضل ملت های منطقه و ایمان آنها به اسلوب مقاومت و مخالفت با تمام اشکال فتنه هرگز محقق نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد که آمریکا و غرب تلاش می کند با فتنه انگیزی، منطقه را به نفع اسرائیل تجزیه کند. ما اعتقاد داریم روابط راهبردی دمشق و تهران در آینده مستحکم تر خواهد شد و حمایت از مقاومت در منطقه را تقویت خواهند کرد و توطئه های غرب و آمریکا در منطقه را از بین خواهند برد.

سفیر سوریه در تهران در ادامه پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری کشورمان را به ملت و رهبر جمهوری اسلامی ایران تبریک گفت. وی اظهار داشت که مشارکت گسترده مردم ایران در انتخابات ریاست جمهوری کشورمان الگویی برای منطقه و جهان در روند دموکراسی و برگزاری انتخابات آزاد و شفاف بود. این انتخابات یک پیروزی راهبردی برای ملت و رهبری ایران علیه دشمنان این کشور بود، دشمنانی که برای برهم زدن اوضاع داخلی ایران تلاش بیهوده می کنند.

وی اظهار داشت: حماسه سیاسی که رهبر جمهوری اسلامی ایران از آن سخن می گفت با برگزاری انتخابات اخیر این کشور محقق شد و این بیانگر پایبندی مردم ایران به فرمایشات آیت الله خامنه ای است رهبری که دوراندیش هستند و درباره حوادث و رویدادها، دیدگاه استراتژیک دارند.

عدنان محمود درباره میزان خسارت های وارده به سوریه از آغاز بحران این کشور تاکنون نیز به مهر گفت: جنگ سوریه با هدف تضعیف این کشور و تخریب زیرساخت ها و اقتصاد آن به راه افتاده است. طی این مدت به کارخانه ها و خطوط حمل و نقل و چاه های نفت و گاز آسیب رسیده است و حجم خسارت های مادی بالغ بر دهها میلیارد دلار بوده است.

سفیر سوریه در تهران تصریح کرد: ملت سوریه نسبت به فتنه انگیزی و استفاده از سلاح فتنه مذهبی و طائفه گرایی آگاه است. به عبارتی دیگر طائفه گرایی مذهبی در سوریه و همچنین ایران جایی ندارد زیرا این 2 کشور خواهان وحدت درجهان اسلام و تثبیت ارزش های اسلامی و اصول والای انسانی و اخلاقی هستند.

عدنان محمود درباره ناامنی های اخیر در برخی شهرهای لبنان همچون صیدا و طرابلس اظهار داشت: حوادث اخیر لبنان انعکاس تحولات سوریه است و ما از ابتدای بحران این کشور گفتیم رویدادهای سوریه بر امنیت و ثبات تمام منطقه تاثیر می گذارد و کشورهای حامی تروریسم در سوریه با اقدامات خود امنیت و ثبات منطقه را تهدید می کنند.

وی بار دیگر تاکید کرد که سوریه آماده شرکت در نشست ژنو 2 بدون شروط از پیش تعیین شده است. ما اطمینان داریم اوضاع در سوریه و منطقه به نفع ملت سوریه و جبهه مقاومت در سوریه، ایران و منطقه و نیز شکست توطئه های غرب و آمریکا در منطقه پیش می رود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin