• صفحه خانگی
 • >
 • آسیا
 • >
 • غرب آسیا
 • >
 • سفیر ترکیه در دیدار با نماینده ولی فقیه در حج: نگاه مثبت تهران و آنکارا نسبت به یکدیگر در ثبات منطقه بسیار موثر است

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در دیدار با دریا اورس گفت: امروز با قرارگرفتن ترکیه، ایران و روسیه درکنار یکدیگر، توطئه های دشمنان در منطقه شکست خورده است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر در این دیدار افزود: مواضع ایران و ترکیه درمقابل زیاده خواهی های غرب، قضیه فلسطین و مسائل جهان اسلام، پیوند میان دو کشور را تقویت کرده است و روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور همسایه رو به گسترش است.

وی به جنایات گروهک داعش در سوریه، عراق و کشورهای اروپایی و دامن زدن به اسلام هراسی توسط دشمنان اشاره کرد و گفت: امروز شرایط حساس است و درحالی که برخی کشورها با استفاده ازپول خود به دنبال ایجاد فتنه در کشورهای منطقه هستند، باید اتحاد منطقه ای تقویت و استفاده از امکانات یکدیگر در اولویت قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه با بیان اینکه دروغ گویی های ترامپ اقتدار آمریکا را زیرسوال برده است، به رنگ باختن سیاست تحریم علیه ایران اشاره کرد و اظهار داشت: کشورهای مختلفی در دنیا از این سیاست پیروی نمی کنند و در نهایت پیروزی از آن ملت ایران است.

وی با تاکید براینکه ایران و ترکیه با همکاری یکدیگر می توانند بستر تروریسم را در منطقه خشک کنند، تصریح کرد: مردم دنیا باید بفهمند که حامیان واقعی تروریست ها چه کشورهایی هستند.

قاضی عسکر همچنین فعالیت گروهک های تروریستی مستقر در برخی کشورهای اروپایی علیه کشورمان را یادآور شد و گفت: مقاومت تنها راه عقب نشینی دشمنان است و ما باید دست در دست یکدیگر جبهه ای قدرتمند در منطقه ایجاد کنیم.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ارتباط و همکاری بعثه های حج ایران و ترکیه را در حوزه حج خوب و دوستانه توصیف کرد و تبادل نظر و انتقال تجربیات بین دو طرف را موثر و سازنده خواند.

وی تصریح کرد: درزمینه فعالیت های علمی، فرهنگی و پژوهشی بین بعثه های ایران و ترکیه قدم های موثری برداشته شده است .

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همچنین با اشاره به اشتراکات دینی و فرهنگی مردم ایران و ترکیه، گفت: با توجه به شرایط امروز جهان اسلام، لزوم ارتباط و پیوند بین دو کشورنسبت به گذشته بیشتراحساس می شود.

وی به زمینه های همکاری دو کشور درحوزه های گردشگری، پزشکی، صنعت، ادبیات و دیگرحوزه ها اشاره کرد و با بیان اینکه درشرایط کنونی بستر بسیارخوبی برای توسعه روابط و مناسبات دو کشور فراهم شده است، از سفیر ترکیه خواست در راستای رفع موانع برای گسترش هرچه بیشتر روابط بین دو کشورتلاش کند.

در این دیدار سفیر ترکیه نیز با ابراز خرسندی از دیدار خود با نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تاکید کرد: ترکیه برای بهبود و توسعه هرچه بیشتر روابط میان دو کشور اولویت قائل است.

دریا اورس، شرایط منطقه ای را که دو کشور در آن حضور دارند بسیار حساس خواند و وحدت نظر و آرای دو کشور را درحل مشکلات بسیار موثر دانست.

وی تاکید کرد: روابط ایران و ترکیه و رفت و آمد هیئت های بلندپایه دو کشور در حد عالی درجریان است و ایران، ترکیه و روسیه به جهانیان نشان داده اند که حاضر نیستند دخالت دیگران را دراین منطقه بپذیرند و قادرند مسایل منطقه را با همکاری وتبادل نظر با یکدیگر حل و فصل کنند.

سفیر ترکیه در ایران همچنین ازکارشکنی برخی کشورهای عربی در حل مسایل منطقه ابراز تاسف کرد و با یادآوری روابط درحوزه های ادبی، فرهنگی و تاریخی میان دو کشور، گفت: نگاه مثبت تهران و آنکارا نسبت به یکدیگر در ثبات منطقه بسیار موثر است و انشاءالله ایران و ترکیه با همکاری درمحافل و مجالس بین المللی، توطئه های دشمنان اسلام و منطقه را خنثی خواهند کرد و می توانند آینده بسیار روشن و زیبایی را برای جوانان خود رقم بزنند.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin