سفیر ایتالیا در تهران با اشاره به اینکه روابط کشورش با ایران خیلی خوب به پیش می‌رود، در خصوص اینکه چقدر به مذاکرات نجات برجام امیدوار است، گفت: یک دیپلمات همیشه خوش بین است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، مائورو کنچاتوری، سفیر ایتالیا در تهران در گفتگو با تسنیم ضمن اشاره به روابط ایران و ایتالیا گفت: من فکر می کنم که روابط دوجانبه در زمینه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خیلی خوب به پیش می‌رود. همانطور که می‌دانید ما سه ماه پیش [در ایتالیا] انتخابات عمومی داشتیم. بنابراین ما منتظر دولت جدید بودیم. دولت جدید ایتالیا الان تشکیل شده است. تصور می کنم که یک زمانی در آینده ما دیدارهای سیاسی خواهیم داشت. من فکر می کنم که ما کارهای خوبی داریم که در روابط دوجانبه انجام دهیم.

وی در پاسخ به این سئوال که چقدر به نجات برجام خوش‌بین است، گفت: یک دیپلمات همیشه خوش بین است.

سفیر ایتالیا در ادامه این گفتگو به راه‌اندازی سیستم دریافت درخواست‌‌های روادید ایتالیا در تهران اشاره کرد و گفت: کار زیادی برد تا این سیستم راه اندازی شود. ما کار برای راه اندازی این خدمات را بیش از یکسال پیش آغاز کردیم. این کار در این دوره زمانی مربوط به چیز خاصی نیست، اما این یک فعالیت در دوره‌ای طولانی است. ما فکر می کنیم که سطح روابط دو حانبه ما شایسته چنین خدماتی هست و بخاطر این است که ما اینجا هستیم. من فکر می کنم که این کار بسیار مفید خواهد بود.

مراسم راه اندازی سیستم مکانیزه دریافت درخواست های صدور روادید ایتالیا توسط سفارت این کشور در تهران دیروز عصر در تهران برگزار شد.

سفیر ایتالیا در تهران در این مراسم گفت: طبیعتا امر روادید امر بسیار مهمی در همه سفارتخانه‌های دنیا هست، اما بالاخص این موضوع برای سفارتی که شاهد گسترش روابط بین دو کشور است امر مهمتری خواهد بود.

وی افزود: روابط ایران و ایتالیا و کشورهای دیگر، دست کم 4 سالی که من در ایران بوده ام سرعت و وسعت حرت انگیزی را تجربه کرده است. روابط سیاسی ما تحکیم شده، روابط اقتصادی و تجاری ما گسترش پیدا کرده و همینطور روابط دانشگاهی و فرهنگی ما نیز رشد پیدا کرده است. طبیعتا گسترش این روابط به مفهوم افزایش تعداد ایتالیایی‌هایی خواهد بود که به ایران می‌ایند و همینطور ایرانی هایی که به ایتالیا سفر می کنند.

سفیر ایتالیا در تهران با اشاره به گسترش روابط ایران و ایتالیا و افزایش درخواست‌های سفر گفت: ما از این موفقیت خوشحال بودیم تا اینکه بعد از مدتی تبدیل به قربانی این موفقیت شدیم. برای اینکه شور و اشتیاق ممکن است رشد کند، اما ساختارهایی که باید به آن شور و اشتیاق خدمات دهند با آن سرعت رشد نمی‌کنند. در طی این مدت کنسولی ما، بدون افزایش نیرو یا جا، موفق شد که تعداد پرونده هایی را که بررسی می کرد را به دو برابر افزایش دهد. همزمان با افزایش این درخواستها ما مجبور شدیم که هم مکان و تعداد نیروهایی را که برای ما کار می کردند را افزایش دهیم. بنابراین راه حلی که به آن رسیدیم این بود که روند دریافت درخواست روادید را برون سپاری کنیم.

وی افزود: تعداد زیادی از افراد قرار است در اینجا برای انجام کارها مشغول خواهند بود… ما بزودی می توانیم تعداد بسیار بیشتری از درخواست صدور روادید را دریافت و مدیریت کنیم.

روبرتو تارادی، مسئول دفتر کنسولی ایتالیا در تهران در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم در خصوص تاثیر راه‌اندازی این مرکز در سرعت و میزان هزینه‌های صدور روادید گفت: از چند لحاظ این کار چند تاثیر خواهد داشت. یکی تجربه ارباب رجوع هست که تجربه متفاوتی را خواهد داشت. ما از همان روز اول 20 تا 25 درصد افزایش درخواست روادید را داشتیم که این برای کشوری مثل ما پیشرفت محسوب می شود. درباره هزینه هم، علاوه بر 60 یورو جهت صدور روادید، جهت این کار [در مرکز جدید] هزینه 21 یورو افزایش پیدا می‌کند که بخاطر تاسیس این شرکت و هزینه‌های آن است. همچنان سیستم وقت گیری از سفارت ایتالیا همچنان مثل گذشته برقرار است.

وی در خصوص تاثیر راه‌اندازی این مرکز و سیستم بر تعاملات دوجانبه بین ایران و ایتالیا گفت: [راه اندازی این مرکز] اثر مثبتی خواهد داشت. نیاز و تمایل برای سفر در ارتباطات دوجانبه افزایش پیدا کرده است و ایرانی و ایتالیایی‌ها برای گسترش روابط مشتاق هستند.

این سیستم جدید، به دنبال عقد قرارداد همکاری میان سفارت ایتالیا در تهران و یک شرکت سنگاپوری (Cox and Kings) ایجاد شده و بر اساس آن، نحوه ارائه درخواست صدور روادید به سفارت ایتالیا در تهران تغییر کرده است.

با برون سپاری سیستم دریافت درخواست‌‌های روادید ایتالیا در تهران، ارایه خدمات فوق مستلزم پرداخت هزینه ای اضافه بر هزینه صدور روادید می باشد، که تعرفه آن در سایت شرکت مذکور مشخص شده است. اما یکی از مزیت‌های این سیستم حذف واسطه‌های سوجو از مسیر صدور روادید هست که پیش از این مبالغ کلانی را برای دریافت وقت یا روادید از سفارت های اروپایی از متقاضیان دریافت می‌کردند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin