سفیر کانبرا در تهران می‌گوید که نیروهای امنیتی و نظامی ‌ایران و استرالیا در تماس مستقیم هستند و این کشور بیش از نیم میلیون دلار را به برقراری ثبات در منطقه اختصاص داده است.

او هم‌چنین معتقد است که سیاست‌های سخت‌گیرانه دولت مطبوعش در قبال پناهجویان مانع از تلاش آن‌ها برای رسیدن به استرالیا از طریق دریا و به خطر افتادن جان‌شان شده و می‌گوید دولت‌های نائورو و گینه نو مسوول بهبود شرایط در کمپ‌های پناهجویان هستند و استرالیا با کمک‌های انسان دوستانه و ارائه پیشنهادهایی برای زندگی بهتر پناهجویان تلاش می‌کند.

ایان بیگز، دیپلمات استرالیایی که سه ماهی از پذیرش مسوولیت اداره سفارت کشورش در تهران می‌گذرد و پیش از این هم ماموریت دیپلماتیک خود را به عنوان سفیر در دو کشور عربستان و ترکیه پشت سر گذرانده با اشاره به حضور فعالانه ایران در عرصه بین‌المللی در فضای پسابرجام از مصادف شدن آغاز ماموریتش در این برهه از زمان ابراز خرسندی می‌کند.

سفیر جدید استرالیا که مانند بسیاری از دیپلمات‌های غربی تصورش با آن‌چه که پیش از این در مورد ایران شنیده بود، به واسطه اقامت هرچند کوتاهش در تهران تغییر کرده است؛ می‌گوید هنوز فرصت نکرده مناطق مختلف ایران را ببیند ولی در آینده حتما مناطق بیش‌تری را خواهد دید.

ایان دیوید گرنج بیگز با حضور در ایسنا، در رابطه با سیاست‌های سختگیرانه‌ استرالیا در قبال پناهجویان و نتیجه بخش بودن یا نبودن این سیاست‌ها و واکنش‌هایی که نسبت به شرایط پناهجویان متوجه استرالیا است، خاطرنشان کرد: تاثیر این سیاست‌های استرالیا مثبت بوده است و بسیاری کشورها با مهاجرت از مرزهای خود مواجه هستند و ایران هم پذیرای مهاجران افغان و سایر ملیت‌ها بوده و به همین دلیل با این مساله آشنایی دارد.

سیاست‌های استرالیا در قبال پناهجویان غیرقانونی نتیجه بخش بوده است

سفیر استرالیا در تهران با اشاره به این‌که استرالیا یکی از سخاوتمندترین کشورها در زمینه پذیرش پناهجویان است، افزود: طبق آمار کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، استرالیا سالانه حدود ۱۳ هزار و۷۵۰ پناهجو می‌پذیرد و احتمالا این رقم تا سال ۲۰۱۹- ۲۰۱۸ به ۱۸هزار و ۷۵۰ نفر افزایش خواهد یافت. این ارقام علاوه بر ۱۲ هزار نفری است که در اثر جنگ سوریه با استقبال استرالیا پذیرفته شدند و هم‌چنان روند پذیرش آن‌ها در جریان است؛ البته پذیرفتن پناهجویان با این ارقامی ‌که گفته شد به این معنا نیست که استرالیا کمک‌های انسان دوستانه خود را متوقف کرده باشد، بلکه هم‌چنان در کنار روند پذیرش پناهجویان کمک‌های مالی انسان دوستانه خود را در مناطق مختلف به پناهجویان دارد.

وی ادامه داد: بین سال‌های ۲۰۰۸ تا آخر ۲۰۱۳ بیش از هزار و دویست نفر جان خود را برای رسیدن به مرز استرالیا از طریق سفر با قایق‌های غیراستاندارد از دست دادند و از آن زمان بود که استرالیا این سیاست را در قبال پناهجویان در پپیش گرفت که یا آن‌ها را به همان مرزهای آبی بازگرداند و یا به مراکز پروسه کردن درخواست‌های‌شان در گینه‌نو یا جزیره نائورو انتقال بدهد. نتیجه این سیاست‌های استرالیا این بوده است که از ماه دسامبر ۲۰۱۳ دیگر آماری از افرادی که جان خود را در این مسیر از دست دادند ارائه نشده است.

۵۵۱ ایرانی در کمپ‌های مهاجرتی استرالیا و ۳۷۷ ایرانی دیگر در مانوس و نائورو به سر می‌برند

نماینده دولت استرالیا در تهران در پاسخ به این‌که چه تعداد ایرانی در کمپ‌های استرالیا و مانوس و نائورو اسکان داده شده‌اند، گفت: تعداد ایرانیان در کمپ‌های اداره مهاجرت داخل استرالیا ۵۵۱ نفر است و ۳۷۷ ایرانی در کمپ‌های مراکز پروسه درخواست منطقه‌یی شامل ۲۷۱ نفر در مانوس و ۱۰۶ نفر هم در نائورو به سر می‌برند.

او در مورد تعداد ایرانی‌هایی که در زندان‌های داخل استرالیا به سر می‌برند هم گفت که آمار یاد شده بر اساس ملیت در دسترس نیست.

بیگز هم‌چنین در مورد روند بررسی درخواست‌های پناهندگی به استرالیا تصریح کرد: درخواست‌هایی که از سوی پناهندگان در مراکز پروسه کردن درخواست در جزایر گینه نو و نائورو ارائه می‌شود باید روندی را طی کنند و پروسه این درخواست‌ها مهم است؛ چراکه قاچاقچیان انسان هم‌چنان بسته‌های پیشنهادی را به پناهجویان می‌فروختند و به آن‌ها می‌گفتند که با پرداخت مبالغی می‌توانند درخواست اقامت خود را در حالی که در کمپ هستند ارائه کرده و با درخواست آن‌ها موافقت خواهد شد. برای متوقف شدن این روند، مرکز پروسه درخواست ایجاد شد و افرادی که سعی کنند از طریق غیرقانونی به استرالیا برسرند طبق قانون جدید در استرالیا اقامت داده نخواهد شد. بلکه این مراکز در گینه نو پیشنهاد اقامت آن‌ها را بررسی می‌کنند و به پناهجویانی که درخواست اقامت آن‌ها پذیرفته شود، پیشنهاد اقامت در جزیره گینه را می‌دهند.

وی در رابطه با بیانیه وزارت خارجه استرالیا مبنی براین‌که جزیره نائورو بسته خواهد شد، گفت: کسانی که در نائورو هستند می‌توانند برای اقامت در نائورو یا کشورهایی مثل کامبوج درخواست بدهند. استرالیا، گینه نو و نائورو همگی تابع قوانین مربوط به پناهجویان هستند، طبق استانداردهای انسان دوستانه، دولت استرالیا از دولت‌های این دو جزیره حمایت‌های مالی می‌کند تا پناهجویان بتوانند از امکانات و تسهیلات پزشکی، رفاه و امکانات آموزشی استفاده کنند.

سفیر کانبرا در پاسخ به این سوال که آیا توافقی با کشور سومی ‌مثل کانادا و یا نیوزیلند برای پذیرش این پناهجویان انجام شده است؟ خاطرنشان کرد: از چنین توافق خبر ندارم، مذاکراتی بین استرالیا و گینه نو در جریان است تا تعدادی از این افراد اگر مایل باشند در گینه نو ساکن شوند. کمپی که در نائورو هست بسته خواهد شد و افراد در کامبوج اسکان داده می‌شوند.

او ادامه داد: این افراد در مراکزی هستند که درخواست‌های آن‌ها در حال بررسی است. اما در مورد کسانی که در طول بررسی درخواست آن‌ها مشخص شود نیاز به محافظت ندارند یا درخواست پناهجویی آن‌ها نمی‌تواند به رسمیت شناخته شود همکاری بسیار نزدیک و خوبی بین دولت‌های ایران و استرالیا از طریق سفارت‌خانه‌ها در جریان است تا درخواست‌های این افراد به نوعی بررسی شود که بتوانند با عزت به کشورشان بازگردند. در همین راستا دولت استرالیا برای افرادی که به محافظت نیاز ندارند و درخواست پناهجویی آن‌ها رد می‌شود،  بسته‌هایی را پیشنهاد می‌کند که آن‌ها بتوانند به ایران بازگشته و با کمک حمایت مالی استرالیا بتوانند زندگی جدیدی را در ایران از سر بگیرند.

 دولت‌های نائورو، گینه نو، استرالیا و ایران مسوول رسیدگی به وضعیت ایرانی‌ها در اردوگاه‌ها هستند

بیگز هم‌چنین در پاسخ به این سوال که شما می‌گویید سیاست‌های استرالیا در قبال پناهجویان غیرقانونی و اسکان آن‌ها در این کمپ‌ها برای حفظ جان خودشان است؛ ولی طبق گزارش‌های منتشر شده به دلیل کمبود امکانات و شرایط نامطلوب این کمپ‌ها، بسیاری از پناهجویان یا بیماری روحی و روانی پیدا کردند یا مورد تجاوز قرار می‌گیرند، نظر شما در مورد وضعیت داخل کمپ‌ها چیست؟ تصریح کرد: به گزارش‌های مربوط به تجاوزها و جرایمی‌ که در این مراکز بررسی یا پروسه انجام می‌شود اشاره کردید، این گزارش‌ها توسط مسوولان خود اردوگاه‌ها صادر و در اختیار رسانه‌های بین‌المللی قرار می‌گیرد. علت آن است که بتوانند پاسخگو باشند و این مشکلات را حل کنند.

وی ادامه داد: من نمی‌گویم امکانات ارائه شده در این اردوگاه‌ها در حد عالی است؛ ولی این‌ها مسوولیت دولت نائورو و گینه نو است و آن‌ها مسوول این اردوگاه‌ها هستند. آن‌ها باید رسیدگی کنند و استرالیا هم به نوبه خود پیشنهادهایی برای یافتن راه‌حل این مسائل ارائه کرده است. پیش‌نهادهایی وجود دارد مبنی بر این‌که این افراد یا اقامت در ‌آن جزایر را بپذیرند یا این‌که هرچه سریع‌تر بازگشت داوطلبانه این افراد را طبق هماهنگی‌هایی که با دولت ایران انجام می‌دهند تسهیل کنند.

 سفیر استرالیا در تهران خاطرنشان کرد: طبیعتاً وقتی این کار انجام شود کمک‌های توانبخشی، بهداشتی یا روانشناسی را که پناهجویان لازم دارند می‌توانند دریافت کنند. این نه فقط تعهد دولت استرالیا بلکه تعهد سایر کشورها نسبت به رعایت مسائل حقوق بشری هم هست و آن‌چه در رسانه‌ها به آن اشاره می‌شود مسوولیتی هست که دولت‌های استرالیا، گینه نو، نائورو و ایران در مورد پناه‌جویان ایرانی به عهده دارند و باید کمک کنند تا این مشکل حل شود.

او هم‌چنین در رابطه با تعاملات تهران و کانبرا در پسابرجام با بیان این‌که تحریم‌ها همکاری‌های جامعه جهانی که استرالیا هم جزئی از آن است، با ایران را سخت کرده است، گفت: استرالیا خیلی خوشحال است که مذاکرات به رهبری ایران به نمایندگی از مردم این کشور با گروه ۱+۵ به نتیجه رسید و همین امر باعث شد که با توافق هسته‌ای یا برجام، سوء تفاهم‌ها از میان برداشته شود.

نماینده دولت استرالیا در تهران در بخش دیگری از گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با روابط تهران- کانبرا در پسابرجام خاطرنشان کرد: استرالیا جزو اعضای گروه ۱+۵ نیست اما جزو اولین کشورهایی بود که از نتیجه برجام استقبال کرد و می‌توان برای مثال به سفر خانم جولی بیشاپ، وزیر امور خارجه استرالیا به ایران در سال ۲۰۱۵ و پس از انجام توافق اشاره کرد که از جمله اقدام‌های دولت استرالیا برای از سرگیری روابط با تهران محسوب می‌شود.

بیگز با اشاره به این‌که استرالیا بسیار خوشحال است که آقای ظریف توانست با فاصله کوتاهی پس از سفر همتای استرالیایی خود به این کشور سفر کند، خاطرنشان کرد: این سفر بعد از اجرای برجام در سال ۲۰۱۶ انجام شد و حتی مهم‌تر از آن سفر آقای استیون چیوبو، وزیر تجارت استرالیا در ماه گذشته به ایران بود که حاکی از تلاش استرالیا برای ابقاء، شروع مجدد و تقویت روابط اقتصادی و تجاری بین ایران و استرالیا و زنده کردن روابط مردمی‌ بین دوکشور است.

این دیپلمات استرالیا در پاسخ به این‌که آمار روابط اقتصادی دو کشور در قبل و بعد از برجام به چه صورت است؟ گفت: حجم معاملات تهران- کانبرا در سال ۲۰۱۵، ۳۳۳ میلیون دلار استرالیا بود و هنوز آمار مربوط به سال مالی ۲۰۱۶- ۲۰۱۵ در دست نیست؛ چراکه زمان کمی‌ گذشته است.

وی ادامه داد: در سفر وزیر تجارت استرالیا به تهران هیأت تجاری همراه او استقبال زیادی کردند و همین طور ملاقات‌هایی بین فعالان تجاری استرالیایی با فعالان تجاری ایران و توافق‌های زیادی هم بین بخش‌های خصوصی دو کشور انجام شد. علاوه براین یادداشت تفاهم‌هایی بین تهران و کانبرا به امضا رسید و سازمان‌های رسمی ‌دو کشور در بخش‌های صادرات، ‌مالی و بیمه هم توافق‌های بسیار خوبی را با یکدیگر به امضا کردند؛ اما از آن‌جا که سفر وزیر تجارت استرالیا به تهران اخیرا بوده است کمی ‌زود است که آمار یا ارقامی‌ را اعلام کنیم.

بخش خصوصی استرالیا به دنبال شریکان ایرانی است

بیگز در مورد روابط مالی و بانکی بین ایران و استرالیا، گفت: خیلی جالب است که سرعت ابقاء روابط مالی کمی ‌کند تر از حد انتظار بوده است، با این حال ما به عنوان دولت استرالیا قادر نیستیم به بخش‌های خصوصی و بانک‌های دولتی دستور بدهیم که چه رویکردی داشته باشند؛ ولی آن‌ها ارزیابی‌های خود را از اقتصاد موفق و روشن ایران هم‌چنین بازار ۸۰ میلیونی این کشور انجام داده و می‌دهند و مطمئن هستیم که موفق می‌شوند که در ایران شریکان مناسب خود را یافته و با آن‌ها ارتباط برقرار کنند.

او ادامه داد: ایران و استرالیا و بخش‌های خصوصی آن‌ها در زمینه‌های هوانوردی، نفت و گاز، کشاورزی و توریسم تعاملات خود را با یکدیگر آغاز کرده‌اند و در سایر بخش‌ها هم مشغول ارزیابی و پیدا کردن شریکان مناسب برای همکاری هستند. با بهبود روابط دولت‌ها و گسترش سفرهای توریستی ایمن، مردم متوجه می‌شوند جدا از مسائلی مثل بیکاری و تورم در ایران که ممکن است در هر کشوری وجود داشته باشد دیدنی‌های بسیاری وجود دارد.

این دیپلمات با سابقه با تاکید بر این‌که با کنار گذاشتن این مسائل تهران و کانبرا سعی می‌کنند راه‌های تعامل دو ملت را باز کنند، افزود: یکی از این راه‌ها بازکردن کانال‌های ارتباطات مالی است. هر شرکت استرالیایی خودش راهی را یافته تا بتواند طبق قراردادهایی که با ایران بسته است پول خود را منتقل کند، من تا الان از هیچ موسسه استرالیایی نشنیده‌ام که مانع یا مشکلی برای مسائل مالی یا انتقال پول به ایران داشته باشد؛ البته طبیعتا در شرایط کنونی با وجود مشکلاتی که کماکان وجود دارد این کارها راحت نیست ولی حرکت خوبی آغاز شده است و ادامه همکاری‌ها را به دنبال خواهد داشت.

بازگشایی دفتر آسترید در تهران تعهد مهم دولت استرالیا برای تعامل شرکت‌های این کشور در ایران

سفیر استرالیا در تهران در مورد بازگشایی دفتر تجاری استرالیا (آسترید) در تهران گفت: این دفتر ماه گذشته توسط وزیر تجارت استرالیا در سفرش به ایران بازگشایی شد. بازگشایی آسترید در تهران تعهد مهمی‌ بود که دولت استرالیا به عهده گرفت تا به شرکت‌های استرالیایی کمک کند تا موانع را رفع کرده و درک بهتری از فرصت‌های مهم و موجود در ایران داشته باشند. در واقع آسترید نقش هدایت کننده را برای شرکت‌های استرالیایی ایفا می‌کند تا آن‌ها بتوانند شریکان مناسب خود را در بازار ایران پیدا کنند.

وی گفت: دفتر آسترید در تهران از نظر کاری در حال رشد و توسعه فعالیت‌های خود بوده و فعالیت زیادی می‌کند تا بتواند تعامل لازم را بین شرکت‌های ایرانی و استرالیایی ایجاد کند و شرکت‌های استرالیایی هم قطعا مایل هستند از فرصت‌هایی که در بازار و اقتصاد رو به رشد ایران در سال‌های آتی وجود دارد استفاده کنند.

بیگز در مورد دیدارهایی که نماینده‌های استرالیا با وزارت خزانه‌داری آمریکا برای برقراری تعاملات بانکی با ایران داشتند، خاطرنشان کرد: با توجه به تحریم‌های اولیه آمریکا که در سطح جهانی مطرح است و تقریبا همه کشورها از آن متاثر می‌شوند، اداره منابع خارجی آمریکا (اوفک) با صدور دستورالعمل و راهنمایی‌هایی این تحریم‌های اولیه و نحوه اعمال آن‌ها را مشخص کرده و نشان داده که تحریم‌ها در چه صورتی می‌توانند بر کشورها و شرکت‌ها تاثیر داشته باشند.

او ادامه داد: بخش دولتی و خصوصی در استرالیا به‌ویژه بانک‌ها باید بدانند تحریم‌های اولیه چه تاثیری بر آن‌ها خواهد گذاشت؛ البته خوشبختانه در حال حاضر این همکاری‌ها در جریان است و از سوی دولت آمریکا یا این سازمان هیچ خسارتی بر استرالیا وارد نشده است.

بیگز با بیان این‌که خبرهای خوشی از تعاملات تهران و کانبرا در دست است، گفت: خوشحال هستم که سفرهای متقابل ایرانیان و استرالیایی‌ها افزایش یافته است. این افزایش سفرها نشان دهنده گسترش روابط مردمی‌ بین شهروندان دو کشور است که به اقتصاد ایران و استرالیا هم هم کمک می‌کند.

استرالیا از برقراری پرواز مستقیم به ایران استقبال می‌کند

این دیپلمات استرالیایی با اشاره به همکاری‌های تهران و کانبر در زمینه هوانوردی، افزود: یکی از شرکت‌های معتبر استرالیایی در زمینه هوانوردی، در کنفرانس هوانوردی که ماه پیش در تهران برگزار شد شرکت کرده و با طرف ایرانی توافق‌هایی داشتند. تعداد زیادی از خطوط هوایی خارجی به ایران برگشتند و خطوط هوایی ایران هم با هواپیماهای جدید فرصت‌های تجاری جدیدی را در پسابرجام برای ایران به ارمغان خواهند آورد.

 وی ادامه داد: استرالیا با ایران حدود ۱۶ ساعت فاصله پروازی دارد و از برقراری پرواز مستقیم بین شهرهای مهم دو کشور استقبال می‌کند. علاوه براین همکاری‌های ایران و استرالیا در مورد خدمات هوانوردی در جریان است. مسائلی مثل حقوق و قوانین هوانوردی وجود دارد که باید از سوی دو طرف تأیید شود. دقیقاً نمی‌توانم پیش‌بینی کنم مذاکرات مربوط به برقراری پرواز مستقیم بین دو کشور چقدر طول می‌کشد ولی خطوط زیادی از منطقه خلیج فارس مانند هواپیمایی‌های امارات و قطر در حال حاضر از ایران به استرالیا پرواز می‌کنند و مشکلی در این زمینه وجود ندارد؛ ولی طبیعتاً داشتن یک خط پرواز مستقیم از تهران به استرالیا مورد استقبال است و ما منتظر نتیجه مذاکرات دوطرف هستیم.

حدود ۳۰۰ نیروی ویژه استرالیا وظیفه آموزش نیروهای عراقی را بر عهده دارند

این دیپلمات استرالیا در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به این سوال که نظراسترالیا در مورد تحولات منطقه‌یی و سیاست‌های ایران در قبال تحولات منطقه‌یی به ویژه مسائل سوریه و عراق چیست؟ گفت: استرالیا با ایران و جامعه بین‌الملل، در زمینه مبارزه با تروریسم و ارتقاء ثبات منطقه‌یی همکاری می‌کند. البته منطقه اقیانوس هند برای استرالیا در اولویت است. طبیعتا اقدامات ایران در منطقه هم برای استرالیا مهم است، این‌که در مقابل داعش ساکت نماند و تجزیه کشورهای منطقه هم برای ما اهمیت دارد؛ چرا که می‌تواند خطراتی را برای کل جهان به همراه داشته باشد، به همین دلیل استرالیا برای حل این مساله همکاری می‌کند.

او ادامه داد: استرالیا در عراق نیروهایی دارد که بنا بر درخواست دولت عراق نقش آموزش نیروهای این کشور را به عهده دارند و به ارتش عراق برای مبارزه با داعش آموزش می‌دهند؛ البته ما در عراق علیه داعش عملیات نظامی ‌انجام نمی‌دهیم. حدود ۳۰۰ نیروی ویژه استرالیا وظیفه آموزش نیروهای عراقی را بر عهده دارند.

نیروهای امنیتی و نظامی‌ایران و استرالیا در تماس مستقیم هستند

بیگز با بیان این‌که استرالیا در بخش‌های مختلف عراق از جمله موصل همکاری مشترکی با ارتش عراق انجام می‌دهد، افزود: استرالیا همین‌طور عضو ائتلاف نجات سوریه بوده و در سوریه و عراق برای سوخت‌رسانی و کمک‌هایی از این دست عملیات هوایی انجام داده وهمکاری دارد. در عین حال از طریق سفارت به صورت مستمر با دولت ایران ارتباط دارد و دولت ایران را در جریان فعالیت‌هایی که انجام می‌دهد قرار داده تا از هرگونه سوء تفاهم اجتناب شود؛ چرا که ایران و استرالیا هردو اهداف مشترک دارند و به طور کلی اجماع جامعه جهانی برای رسیدن به یک راه‌حل سیاسی در مسأله سوریه، یمن و منطقه است.

وی تاکید کرد: ایران و استرالیا توافق دارند که شرایط کنونی و جنگ به نفع مردم نیست و به همین دلیل با ایران همکاری‌ می‌کنیم تا از طریق مذاکرات راه‌حلی برای شکست داعش پیدا کنیم؛ علاوه براین کمک‌های انسان‌دوستانه‌ای که استرالیا برای ثبات در منطقه به‌ویژه عراق تخصیص داده از مرز نیم میلیون دلار گذشته است. استرالیا نسبت به تلاش‌های بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم کاملاً متعهد است و برای ایجاد ثبات در منطقه تلاش می‌کند و از این جهت با ایران کاملا هم‌نظر است.

 بیگز درمورد جزییات همکاری‌های نظامی ‌بین ایران و استرالیا گفت: شاید خیلی مفید و به‌جا نباشد در این مورد وارد جزییات شویم؛ ولی می‌توان گفت نیروهای امنیتی و نظامی ‌دو کشور در ارتباط نزدیک و تماس مستقیم هستند تا بتوانند از هر نوع سوء تفاهعم و مشکلاتی که در اثر سوء تفاهم ایجاد می‌شود اجتناب کنند.

 در بخش دیگری از گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، این دیپلمات استرالیا در رابطه با تعاملات تهران – کانبرا و دستاوردهایی که سفرهای متقابل مسوولان دو کشور داشته است، گفت: بازدید وزیر تجارت استرالیا از تهران ماه پیش انجام شد و هنوز در مورد پروژه‌هایی که تکمیل شده نمی‌شود صحبت کرد؛ ولی هیأت تجاری از استرالیا وزیر را همراهی کردند و از شرکت‌ها و کارخانه‌های بسیاری در تهران بازدید کردند و دیدارهایی با فعالان اقتصادی و تجار ایرانی داشتند. این تعاملات باعث می‌شود شبکه‌های همکاری بین دو کشور ایجاد شود و به مرور گسترش پیدا کند.

او ادامه داد: سه یادداشت تفاهم در زمینه تجارت و مدیریت آب و همکاری‌های بخش مالی بین دو ایران و استرالیا امضا و توافق‌های زیادی هم بین بخش‌های خصوصی دو کشور انجام شد. بین دانشگاه‌ها و شرکت‌های ایران و استرالیا هم گفت‌وگوهایی برقرار شد.

 بیگز سفر ماه آینده هیأت ایرانی به ملبورن را از دست‌آوردهای بازدیدهای متقابل هیات‌های ایرانی و استرالیایی دانست و افزود: هیات ایرانی در کنفرانسی در مورد معدن شرکت خواهد کرد و همین طور هیأتی از استرالیا در زمینه معدن و کشاورزی با همتایان خود در ایران دیدار خواهند داشت.

وی با اشاره به انجام هماهنگی برای همکاری‌ها با آسترید در ایران خاطرنشان کرد: من هم بازدیدی از سه شهر بزرگ استرالیا در ماه‌های آینده خواهم داشت که با هماهنگی آسترید و بخش بازرگانی سفارت انجام می‌شود تا به این وسیله همه شرکت‌های استرالیایی را برای همکاری با شرکت‌های ایران و استفاده از فرصت‌هایی که در بازدید وزیر تجارت استرالیا ایجاد شده است، تشویق کنیم. قطعا بازدیدهایی که از سوی وزیران خارجه دو کشور بعد از برجام انجام شده است همه در جهت احیاء روابط و تماس‌های بیش‌تر بین بخش خصوصی، مردم، مسافرت و تجارت موثر است.

صدور سالانه ۱۳ هزار ویزا برای ایرانیان توسط دولت استرالیا

 سفیر استرالیا در تهران با اعلام این‌که تعداد سفرها بین ایران و استرالیا بسیار بالا رفته است، افزود: بخش ویزای سفارت بعد از سفر هیات این کشور به ایران شاهد افزایش درخواست ویزا است و هیأت‌های دو طرف خواهان سفر هستند. بر اساس تجربه من این بازدیدها مهم هستند؛ چون حال و هوای همکاری‌ها را عوض می‌کنند و به دنبال آن بازدیدهایی از سوی مدیران ارشد دو کشور انجام می‌شود و دو دولت می‌توانند از این طریق منافع دوجانبه و تعهدی که نسبت به تأمین منافع خود دارند را ایفا می‌کنند.

این دیپلمات استرالیا در رابطه با روابط کنسولی تهران و کانبرا این طور توضیح داد که هر ساله ۱۳هزار ویزا صادر می‌شود و چند صد ویزای اقامت دائمی‌ برای ایرانیان صادر می‌شود، سه مسوول صدور ویزای تمام وقت استرالیایی در بخش ویزا مشغول به فعالیت هستند و ۱۶ کارمند محلی هم در بخش ویزا کار می‌کنند. سعی این افراد این است که خدمات ویزا را به نحو عالی به متقاضیان انجام دهند.

سفیر کانبرا در تهران در رابطه با موضوع تسهیل روادید بین دو کشور گفت: با توجه به این‌که در برخی موارد افراد ویزا می‌گیرند و پس از اتمام مهلت آن در استرالیا می‌مانند و موضوع به صورت غیرقانونی در می‌آید، طبیعتا این کنترل‌ها انجام می‌شود و برداشتن روادید به این زودی‌ها انجام نمی‌شود. این در تمام دنیا و بین همه کشورها مرسوم است. وقتی درخواست روادید انجام می‌شود کنترل‌های بهداشتی و امنیتی انجام می‌شود؛ البته فعالیت سفارت ایران در کانبرا هم خیلی مهم است و فعالیت آن‌ها هم به تعداد افرادی که از استرالیا به ایران سفر می‌کنند موثر است. به نظرم فعالیت هر دو طرف خوب است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin