سفیر استرالیا اعلام کرد که کمیسیون تجارت این کشور هیاتی برای برقراری دوباره روابط تجاری میان کانبرا و تهران به ایران خواهد فرستاد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، جرالد پال فلی، سفیر استرالیا در ایران طی دیدار با مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: استرالیا به محدودیت های اعلام شده توجه ندارد و هیات تجاری این کشور برای سفر به تهران در حالی برنامه ریزی هستند؛ در عین حال روی قول وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر اجرایی نکردن مصوبه یاد شده توسط دولت این کشور، حساب کرده اند.

وی افزود: ایران و استرالیا در زمینه فعالیت های معدنی، قوی محسوب می شوند و قادرند در این زمینه مراودات و همکاری های بسیاری داشته باشند.

سفیر استرالیا اضافه کرد: پیش از این، شرکت های معدنی بسیاری از استرالیا در ایران فعالیت داشتند و به دلیل تشدید تحریم ها از فعالیت خود کاستند و به تدریج مجبور به توقف فعالیت هایشان شدند.

به گفته وی، شرکت های استرالیایی علاقه مند به بازگشت به ایران هستند و در سال های گذشته مناسبات دو کشور با نوسان زیادی همراه بود.

فلی یادآورشد: تحریم ها موجب کاهش این مراودات شده و انتظار می رود در شرایط کنونی سطح مبادلات به گونه مناسبی ارتقا یابد.

سفیر استرالیا در واکنش به سخنان رئیس اتاق تهران مبنی عملکرد محافظه کارانه کانبرا نسبت به ایران گفت: استرالیا محافظه کارانه عمل نکرده است، بلکه قصد دارد در بخش هایی از اقتصاد تمرکز داشته باشد که در آن احساس نیاز می کند و فعالان اروپایی کمتر به آن توجه نشان می دهند.

سفیر استرالیا در تهران افزود: کشور متبوعش آمادگی دارد در بخش هایی همچون محصولات کشاورزی، آموزش، معدن و صنایع معدنی، نفت، گاز و خدمات مربوط به این صنایع با ایران همکاری کند.

وی اضافه کرد: مناسب شدن شرایط بین دو کشور، امکان همکاری و گفت وگو با بخش خصوصی ایران را فراهم می سازد.

فلی افزود: کانبرا علاقه دارد فعالان اقتصادی این کشور با برنامه دقیق به ایران سفر کنند و با شرکای تجاری خود به مذاکره بنشینند.

او گفت: نسبت به آینده روابط ایران و استرالیا بسیار خوشبین است؛ زیرا دو کشور درک مناسبی از یکدیگر دارند و توسعه این همکاری ها نیاز به روزرسانی اطلاعات بخش خصوصی دو کشور از توان و ظرفیت یکدیگر دارد.

در این دیدار مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران نیز پیشینه روابط تجاری ایران و استرالیا را یادآورشد و گفت: مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور در سال های گذشته از وضعیت خوبی برخوردار بود اما با تشدید تحریم ها، سطح این روابط تنزل پیدا کرد.

خوانساری افزود: ایران می تواند در بخش معدن و صنایع معدنی و همچنین سایر حوزه های صنعتی که استرالیا در آن پیشرفت خوبی داشته است، همکاری کند.

وی ضمن ابراز علاقه مندی فعالان اقتصادی ایران در زمینه انتقال فناوری روز و همکاری در این حوزه با بخش خصوصی استرالیا، گفت: کانبرا با وجود کاهش مصرف و افت قیمت سنگ آهن در جهان، توانسته صادرات خود را افزایش دهد.

رئیس اتاق تهران یادآورشد: ماه های گذشته و پس از تصویب برجام، حدود 80 هیات تجاری از کشورهای اروپایی و آسیایی وارد ایران شدند اما هنوز از استرالیا، هیاتی به ایران نیامده است و به نظر می رسد، فعالان اقتصادی این کشور موضعی محافظه کارانه اتخاذ کرده اند، در حالی که تبادل هیات ها مسیر ارتباطات و انتقال اطلاعات را هموار می کند.

خوانساری ابراز امیدواری کرد که حضور هیات های تجاری دو کشور منجر به توسعه روابط تهران و کانبرا شود.

ارزش تجارت بین استرالیا و ایران در گذشته بیش از یک میلیارد دلار ثبت شده، اما اکنون به 360 میلیون دلار کاهش یافته است.

قائم مقام وزارت امورخارجه استرالیا پیشتر گفته بود: وزارت خارجه کانبرا از سطح کنونی روابط تجاری دوجانبه با تهران راضی نیست و با هدف تقویت تجارت و توسعه روابط با ایران درصدد تقویت و تجهیز سفارت استرالیا در تهران است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin