انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی ترکیه در ایران در محل سفارت این کشور و سرکنسولگری‌های ترکیه در تبریز و ارومیه برگزار شد. ۱۱۰۰ شهروند ترک امکان حضور در این انتخابات را در ایران دارند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رضا هاکان تکین سفیر ترکیه در تهران در حاشیه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی این کشور در محل سفارت ترکیه، اظهار کرد: همان‌طور که می‌دانید در ۲۴ ژوئن در ترکیه هم انتخابات ریاست‌جمهوری و هم مجلس برگزار می‌شود و بر اساس مقررات انتخابات در ترکیه، امکان رای‌گیری در خارج از کشور هم وجود دارد.

وی تصریح کرد: از ۷ ژوئن برگزاری انتخابات در خارج از کشور شروع شده و در این چارچوب در ۶۰ کشور و ۱۲۳ نمایندگی انتخابات در حال برگزاری است.

سفیر ترکیه در تهران همچنین بیان کرد:‌ تقریبا سه میلیون و ۵۰ هزار شهروند واجد شرایط شرکت در انتخابات هستند و در ایران همان‌طور که شاهد هستیم در سفارت ما در تهران و سرکنسولگری‌های تبریز و ارومیه صندوق اخذ رای قرار دارد.

این دیپلمات ترکیه‌ای ادامه داد: تقریبا در ایران ۱۱۰۰ شهروند واجد شرکت در انتخابات هستند که از این تعداد ۸۳۰ شهروند در تهران ساکن هستند.

وی با بیان اینکه بر اساس مقررات انتخابات در ترکیه، در درگاه‌های مرزی هم امکان رای دادن وجود دارد، گفت: در فرودگاه‌های استانبول و آنکارا و درگاه مرزی مشترک با ایران هم شرایطی را برای اخذ رای افراد فراهم شده است.

هاکان تکین در ادامه اظهار کرد: روند رای‌گیری در خارج از کشور ۱۹ ژوئن به پایان می‌رسد و این در حالی است که در نمایندگی‌های ایران و ترکیه فقط یک روز زمان رای‌گیری است.

سفیر ترکیه در تهران با اشاره به فرآیند انتخابات در ترکیه، گفت: اگر بین نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری هیچ فردی بیش از ۵۰ درصد آرا را کسب نکند، انتخابات به مرحله دوم کشیده می‌شود و مرحله دوم هم ۸ ژوئیه برگزار خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد: این انتخابات هم برای ترکیه و هم برای کشورهای منطقه موجبات خیر و برکت را به همراه داشته باشد.

این دیپلمات ترکیه‌ای در مورد کیفیت تامین امنیت انتخابات در ایران و نمایندگی‌ها، اظهار کرد: در نمایندگی‌های ایران تدابیر لازم برای تامین امنیت انتخابات اتخاذ شده و از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب زمان اخذ رای است که بعد از آن صورت جلسه شده و برای شمارش آرا به ترکیه فرستاده می‌شود در واقع آرای ماخوذه در بسته‌های مخصوص مهر و موم شده و فردا به ستاد انتخابات کشور ترکیه ارسال می‌شود.

وی درباره تاثیر انتخابات بر روابط ایران و ترکیه هم ابراز کرد: تمامی احزاب از هر طیف و جناحی در ترکیه در مورد اهمیت روابط با ایران نظر مشترکی دارند و بنده معتقدم نتیجه هر چه باشد تاثیر منفی در روابط بین دو کشور ندارد و می‌تواند به گسترش روابط دو کشور کمک کند

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin