سفیر آفریقای جنوبی از سفر وزیر معدن این کشور به ایران در آینده نزدیک خبر داد و گفت: زمینه حضور وی در استان سمنان نیز فراهم خواهد شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر آفریقای جنوبی در دیدار با خباز استاندار سمنان به میزبانی دفتر وی،با تاکید بر اینکه ایران و آفریقای جنوبی میراث مشترکی در پیدایش انقلاب دارند، اظهار داشت: ما به عنوان فرزندان آیت الله خمینی (ره) و ماندلا، دو رهبر بزرگ باید سعی در گسترش این میراث و یادگار بزرگ داشته باشیم.

وی بیان کرد: سیاست ما بر این است که کشورهای در حال توسعه روابط خوبی با هم داشته باشند همچنین ما معتقد هستیم ویژگی مشترک ایران و آفریقای جنوبی وجود دو رهبر بزرگ در دو کشور یعنی امام خمینی و نلسون ماندلا است.

سفیر آفریقای جنوبی افزود: به زودی وزیر معدن آفریقای جنوبی به ایران سفر خواهند کرد و بنده زمینه ای را ایجاد خواهم کرد که وی از استان سمنان بازدید کند چرا که این استان دارای ظرفیت بسیار عظیم معدنی است.

مکس آرچی وایت هد با بیان اینکه باید برای ارتقا روابط سیاسی و اقتصادی بین دو کشور تلاش کرد، ابراز داشت: با توجه به اینکه ایران و آفریقا هر دو بحران خشکسالی و بی آبی را کاملا درک می کنند لذا این مهم می طلبد تا در زمینه کشاورزی و استفاده از علوم روز با همکاری های بیشتر بتوان به بهبهود کیفیت کشاورزی کمک کرد.

وی بابیان اینکه زعفران ایران استقبال بسیار خوبی در آفریقا دارد، تصریح کرد: پسته ایران از کیفیت خوبی برخوردار است و این محصول در آفریقا بازار بسیار خوبی دارد لذا در نخستین گام خریداران پسته با کشاورزان استان سمنان بیشتر مراوده خواهند داشت و از سوی دیگر عسل ایران نیز بسیار مرغوب است لذا با ایجاد تفاهم‌نامه‌ای آموزش تولید عسل از سوی ایران انجام می‌شود.

سفیر آفریقای جنوبی در ایران افزود: استان سمنان از معادن غنی و مطلوبی برخوردار است لذا برای بهره‌گیری از این ظرفیت سرمایه‌گذاران آفریقای جنوبی به ایران سفر خواهند داشت که باید گفت آفریقای جنوبی به ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری ایران کاملاً اشراف دارد و درصدد گسترش این روابط با ایران خواهد بود.

مکس آرچی وایت هد بابیان اینکه دو کشور از انگیزه‌های لازم برای رشد و توسعه اقتصادی بهره‌مند هستند، ابراز داشت: سمنان یکی از استان‌های مطلوبی به شمار می‌رود که در هر زمینه می‌توان در آن سرمایه‌گذاری کرد و چنین به نظر می‌رسد که درزمینهٔ تولید و بسته‌بندی محصولات کشاورزی بتواند برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهد و از سوی دیگر آفریقای جنوبی نیز این آمادگی را دارد که این محصولات را برای مصرف به بازار هدف این کشور معرفی کند

وی بابیان اینکه اشتراک فرهنگی بسیاری بین دو کشور وجود دارد، تصریح کرد: با انتقال دانش و فراهم کردن زیرساخت‌ها می‌توان اشتغال را در دو کشور آفریقا و ایران بهبود بخشید لذا این دیدار می‌تواند سرآغاز گسترش روابط تجاری و اقتصادی بیشتری باشد.

سفیر آفریقای جنوبی در ایران افزود: نشست دوجانبه تجاری و اقتصادی آبان ماه سال جاری به میزبانی آفریقا برگزار می‌شود که می‌تواند فرصت مهمی برای واردات و صادرات محصولات بین دو کشور باشد و انگیزه بسیار خوبی به سرمایه‌گذاران این حوزه ارائه دهد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin