رئیس سازمان راهداری، ضمن انتقاد از افزایش یک جانبه ۵۰ درصدی عوارض جاده ای ناوگان ایرانی در ترکمنستان، از پیشنهاد حذف عوارض جاده ای ترانزیتی بین دو کشور خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، عبدالهاشم حسن‌نیا، معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای، اظهار داشت: در پی برگزاری نشست قبلی با حضور وزیر حمل‌ و نقل جاده‌ای ترکمنستان و هیات همراه، در زمینه توسعه مناسبات حمل‌ و نقلی جاده‌ای بین دو کشور و رفع موانع ترانزیتی مذاکره و برای حذف عوارض تردد میان دو کشور در هر زمان اعلام آمادگی شد.

وی افزود: در حال حاضر با افزایش یک جانبه ۵۰ درصدی عوارض از کامیون‌های ایرانی روند همکاری‌های حمل‌ونقل جاده‌ای و ترانزیتی ممکن است، کاهش یاید و از سفیر ترکمنستان انتظار می‌رود با انتقال این پیام به مقامات و مسئولین حمل‌ونقل ترکمنستان در زمینه کاهش و یا حذف این عوارض تلاش کند چراکه طرف ایرانی با حسن‌نیت و با هدف ارایه تسهیلات بهتر برای ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای دو کشور، عوارض را متقابلا افزایش نداده و کامیون‌های ترکمن عازم بندر عباس ​از پرداخت عوارض معاف هستند.

حسن‌نیا تصریح کرد: در راستای دستیابی به توافق و اعمال رفتار مناسب و متقابل در زمینه دریافت عوارض از ناوگان دو کشور نشست کارشناسی بررسی مسائل و مشکلات موجود می‌بایست هرچه زودتر برگزار شود و مذاکرات با دیدگاه مثبت تداوم پیدا کند.

سفیر ترکمنستان نیز ضمن ابراز علاقمندی به توسعه مناسبات و همکاری‌های حمل‌ونقل جاده‌ای بین دو کشور اظهار داشت: ما از طرح پیشنهادهای خوب و گزینه‌های حمل‌ونقل جاده‌ای با صرفه اقتصادی و تسهیل در روابط ترانزیت میان دو کشور استقبال کرده و انتظار می‌رود با برگزاری نشست‌های کارشناسی، نتایج خوبی حاصل شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin