“رضا فرجی دانا” وزیر علوم در محل این وزارتخانه با “عدنان محمود” سفیر سوریه در تهران دیدار و درباره روند بازسازی سوریه گفتگو کردند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، “رضا فرجی دانا” وزیر علوم در دیدار با “عدنان محمود” سفیر سوریه در تهران بر حضور ایران در بازسازی آموزش عالی سوریه تاکید کرد و گفت: ضمن دعوت رسمی برای سفر وزیر آموزش عالی سوریه به ایران، آمادگی کامل خود را برای کمک به بازسازی زیر ساخت‌های آموزش عالی این کشور اعلام می کنم.

فرجی دانا با اشاره اینکه در دیدار قبلی با سفیر سوریه، وزارت علوم موافقت خود را برای اعطای بورسیه به 280 دانشجوی سوری اعلام کرده بود، ادامه داد: ضمن آمادگی برای رفع موانع احتمالی اجرایی شدن این موافقت نامه، می توانیم بر اساس اعلام نیاز دولت سوریه تعداد این بورسیه‌ها را افزایش دهیم.

وزیرعلوم افزود: همچنین این فرصت در اختیار آموزش عالی سوریه گذاشته می شود تا اعضای هیئت علمی خود را برای گذراندن فرصت‌های مطالعاتی به ایران اعزام کند.

“عدنان محمود” سفیر سوریه در تهران نیز در این دیدار اظهار داشت: در فاصله شش ماهی که از دیدار وی با وزیرعلوم ایران سپری شده است تحولات به نفع مردم سوریه و مقاومت بوده و این پیروزی‌ها در قبال فداکاری مردم سوریه و دادن خون‌های زیاد و همچنین کمک‌های ملت و دولت ایران صورت گرفته است.

وی افزود: مشارکت گسترده مردم در انتخابات ریاست جمهوری علی رغم تهدیدهای گروه‌های تکفیری نشان داد مردم این کشور ادامه جریان مقاومت را حول محور رئیس جمهور این کشور دنبال می کنند.

“عدنان محمود” گفت: گروه‌های تروریستی تمام زیر ساخت‌های زیربنایی این کشور را که در30 سال گذشته بنا شده بود هدف قرار داده و تخریب کرده­‌اند و ازجمله زیر ساخت‌های آموزش عالی و دانشگاه‌های این کشور در جریان این حملات خسارات سنگینی متحمل شده‌اند.

وی افزود: استکبار جهانی و برخی از کشورهای منطقه آموزش عالی سوریه را مورد تحریم قرار داده‌اند و آموزش عالی سوریه به دلیل از بین رفتن زیر ساخت‌ها با چالش‌های زیادی روبه روست.

سفیر سوریه در تهران گفت: مهمترین درخواست ما از دولت ایران افزایش اعطای بورسیه در دوره‌های فوق لیسانس و دکترا و همچنین کمک به رفع نیازهای سالیانه مجموعه آموزش عالی سوریه است.

وی تاکید کرد: افزایش کمک‌ های ایران به آموزش عالی سوریه در کنار سایر ارتباطات سیاسی، تبلیغات برخی کشورهای منطقه مبنی بر کاهش و محدود بودن همکاری آموزش عالی ایران و سوریه را خنثی خواهد کرد.

“عدنان محمود”  در پایان رایزنی خود با دکتر فرجی دانا پیشنهاد کرد در جریان سفر قریب الوقوع وزیر آموزش عالی سوریه به ایران، طرح جامع بازسازی آموزش عالی سوریه و نیازهای سالانه آن برای استفاده از کمک‌های جمهوری اسلامی ایران آماده و ارائه شود که دکتر فرجی دانا ضمن پذیرش این پیشنهاد گفت: در حد مقدورات حداکثر مساعدت را به آموزش عالی سوریه انجام خواهیم داد و این را وظیفه خود می دانیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin