سفیر ازبکستان در ایران، با حضور در جامعة‌المصطفی العالمیه، با آیت الله اعرافی، رئیس جامعةالمصطفی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آیت الله اعرافی در دیدار با “الهام اکرم اف” سفیر ازبکستان در ایران، با اشاره به فعالیت بیش از 200 موسسه و نهاد علمی و آموزشی در شهر قم، خاطرنشان کرد: بیش از صد هزار نفر در حوزه های علوم اسلامی قم مشغول به تحصیل هستند و بسیاری از مراجع تقلید و شخصیت های بزرگ علمی و دینی در این شهر حضور دارند.

وی، جامعة المصطفی را یکی از مهم ترین نهادهای قم و کشور در بخش بین المللی دانست و یادآور شد: جامعة‌ المصطفی حدود 30 هزار دانش آموخته دارد و همین تعداد نیز از صد ملیت در واحدهای داخل و خارج از کشور المصطفی مشغول به تحصیل هستند. در جامعة المصطفی 150 رشته و گرایش علمی در سطوح مختلف ارائه می گردد.

رئیس جامعة المصطفی، تأکید بر نگاه عقلانی در اسلام، ایجاد تعامل سازنده میان اقوام و فرهنگ ها، تقریب مذاهب اسلامی، پرهیز از تندروی و خشونت و ایجاد گفتگو میان مذاهب را از راهبردهای المصطفی برشمرد و افزود: دانش پژوهان ما ضمن آشنایی با معارف اسلامی، با علوم جدید و تکنولوژی های نو در حوزه های علوم انسانی آشنا می شوند و مهارت هایی  را که برای خود و جامعه شان مفید است می آموزند.

آیت الله اعرافی ضمن انتقاد از سیاست برخی دولت های غربی در تعامل با ایران، ابراز داشت: ایران پیشرفت های عظیمی در علوم و فناوری های جدید داشته است اما غربی ها از هر پیشرفتی که زیر نظر آنان نباشد، هراس دارند. ایران همواره آماده مذاکره و گفتگو درباره مسائل مختلف است ولی اگر غرب به دنبال آن باشد که ایران از فناوری هسته ای دست بکشد، هرگز توافقی حاصل نخواهد شد.

رئیس المصطفی، در پایان، تعاملات علمی را پایه و اساس ارتباط میان کشورها دانست و ضمن اعلام آمادگی جامعة المصطفی برای افزایش همکاری های علمی با جامعه علمی ازبکستان،‌ عنوان داشت: ما همواره دانش پژوهان خود را برای افزایش ارتباط با سفارتخانه های کشورهای متبوع خود، شرکت در انتخابات، آموزش زبان مادری به فرزندان و… تشویق می نماییم.

سفیر ازبکستان نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور در قم و بازدید از جامعة المصطفی، ابراز داشت: در ازبکستان هرچند دین از سیاست جداست؛ اما پس از فروپاشی شوروی و استقلال ازبکستان، تمایل مردم به اسلام شدت یافته است.

وی با اشاره به روابط حسنه میان ایران و ازبکستان، اظهار داشت: حدود ده سال پیش دانشگاه اسلامی بزرگی در شهر تاشکند ازبکستان تأسیس شد و هم اکنون این شهر مرکز علوم اسلامی در ازبکستان به شمار می آید و می تواند موجب افزایش روابط علمی میان ایران و ازبکستان باشد.

آقای الهام اکرم اف با ابراز نگرانی از شکل گیری گروه های تندور در کشورهای اسلامی، عنوان داشت: برخی با پرچم اسلام، دست به تندروی و گسترش خشونت در جهان می زنند. شکل گیری گروه های افراطی مانند القاعده، داعش و… از مشکلات امروز جهان اسلام به شمار می آید و به همین دلیل میان ایران و ازبکستان توافق نامه مبارزه علیه تروریسم بین المللی امضاء ‌شده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin