بنیاد حسین اف سفیر جمهوری آذربایجان، با مسعود سلطانی فر دیدار و در خصوص چگونگی راهکارهای توسعه همکاری های مشترک به بحث و تبادل نظر پرداخت.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در ابتدای این نشست وزیر ورزش و جوانان ضمن خیر مقدم به سفیر جمهوری آذربایجان با اشاره به اشتراکات فرهنگی مذهبی دوملت تاکید کرد و گفت: ارتباط بین دو کشور در همه ابعاد رو به توسعه است.

وی از این دوران به عنوان بهترین دوره همکاری های ایران و جمهوری آذربایجان نام برد و اظهار داشت: بی تردید تداوم این همکاری ها در عرصه های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و ورزشی می تواند زمینه ی توسعه را افزایش دهد.

سلطانی فر با بیان اینکه همگرایی بسیار خوبی بین ایران و آذربایجان وجود دارد، اظهار داشت: بی تردید هر چقدر آرامش، ثبات و امنیت میا ن دو کشور بیشتر شود، مردم منطقه نیز از این شرایط بهره مند می شوند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به ظرفیت های ورزشی دو کشور اشاره کرد و افزود: با توجه به پتانسیل های ورزشی در دو کشورمی توانیم در دو حوزه ورزش و جوانان زمینه گسترش فعالیت ها را فراهم کنیم.

وزیر ورزش وجوانان در این خصوص تفاهم نامه های همکاری که میان دو کشور به امضا رسیده را مورد توجه قرار داد و تاکید کرد: بایستی اهتمام ویژه ای برای عملیاتی کردن مفاد آن اسناد صورت بگیرد تا از ظرفیت ها به بهترین شکل بهره مند شویم.

سلطانی فر در ادامه سخنانش به اردوهای تدارکاتی تیم ملی کشورمان برای جام ملت های آسیا که در دی ماه برگزار می شود، اشاره کرد و درباره پیشنهاد سفیر جمهوری آذربایجان توضیح داد: بازی تدارکاتی ایران و بولیوی برگزار شد و بازی با تیم ونزوئلا را در دستور کار داریم و آمادگی داریم یک بازی تدارکاتی و دوستانه با تیم آذربایجانی داشته باشیم و فدراسیون فوتبال پیگیر خواهد بود.

همچنین وزیر ورزش وجوانان از سفیر خواست تا دعوت رسمی وی را به وزیر ورزش و جوانان آذربایجان ابلاغ کند و در ادامه گفت: امیدوارم در حاشیه این سفر بتوانیم ضمن بازدید از اماکن ورزشی ایران، راهکارهای توسعه همکاری های مشترک را مورد بررسی قرار دهیم.

در بخش جوانان نیز موافقت شد تا هیاتی از جوانان فعال در حوزه های مختلف برای تعامل بیشتر میادن دو کشور مبادله شود تا در نشست های تخصصی تبادل افکار و اندیشه صورت بگیرد.

بنیاد حسین اف سفیر جمهوری آذربایجان نیز با مورد توجه قرار دادن نزدیکی سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دو کشور، به ملاقات 12 باره دو رئیس جمهوری ایران و کشور متبوعش اشاره کرد و اظهار داشت: این ملاقات به تعداد هفت بار در پایتخت دو کشور انجام شده است و این نکته مبین نزدیکی دو کشور در ابعاد مختلف است.

او در ادامه سلام رسمی آزاد رحیم اف وزیر ورزش وجوانان جمهوری آذربایجان را به سلطانی فر ابلاغ کرد و گفت: کشورش به تمامی مفاد تفاهم نامه هایی که میان دو کشور به امضا رسیده پایبند است.

بنیاد حسین اف در ادامه به بندی از مفاد تفاهم نامه اشاره کرد و اظهار داشت: بر اساس این بند مقرر شده بود تا هیاتی از جوانان دو کشور به ایران و آذربایجان سفر کنند تا در حوزه های تخصصی با یکدیگر به بحث و تبادل نظر بپردازند.

وی در ادامه سخنانش با طرح این موضوع که تبادل تجربیات بین جوانان استان های مجاور ایران با جمهوری آذربایجان در شرایط بسیار خوبی قرار دارد و جوانان عضو پارک علم فناوری ارومیه و مراکز علمی آذربایجان شرقی با اکادمی علوم جمهوری آذربایجان تعامل بسیار خوبی در رشته های نانو و فناوری های علمی دارند.

سفیر جمهوری آذربایجان در ایران با اشاره به توسعه ورزش و نتایج خوبی که ایران در رشته های مختلف و رویدادهای مهم کسب کرده اظهارداشت: در تکواندو، کشتی، تکواندو، جودو و… با برگزاری اردوهای مشترک می توان به تبادل تجربه پرداخت.

وی در ادامه از پیشنهاد وزیر برای برگزاری بازی دوستانه و اردوهای مشترک استقبال کرد و گفت: در این ارتباط قطعا پیام جنابعالی به وزیر ورزش و جوانان کشورم اعلام خواهد شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin