سفیر صربستان در ایران گفت: صنعت گردشگری و کشاورزی در شهرهای مختلف ایران از جمله قزوین می‌تواند زمینه ساز همکاری بین دو کشور باشد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، دراگان تودورویچ ظهر در دیدار با استاندار قزوین اظهار داشت: روابط و مناسبات صربستان با ایران را محدود به روابط با پایتخت نمی‌کنیم و به همین خاطر قصد داریم با گسترش روابط اقتصادی، گردشگری و علمی خود را با مراکز استان‌های ایران تقویت کرده و زمینه سرمایه‌گذاری‌های مشترک 2 کشور را فراهم آوریم.

وی با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی استان در حوزه‌های گردشگری، صنعتی و کشاورزی اضافه کرد: به همین خاطر سفارت صربستان آماده هدایت سرمایه‌گذاران صرب به بخش‌های گردشگری و کشاورزی استان قزوین است و در همین چارچوب می‌توانیم زمینه سرمایه‌گذاری استان قزوین در صربستان را هم مهیا کنیم.

تودورویچ با بیان اینکه ایران یکی از بزرگ‌ترین بازارهای منطقه را دارد، ادامه داد: این بازار ظرفیت مناسبی را برای گسترش روابط تجاری بین 2 کشور به وجود می‌آورد و در این قزوین هم با ظرفیت بالایی که در صنعت گردشگری و همچنین کشاورزی دارد، می‌تواند میزبان مناسبی برای جذب گردشگران و سرمایه‌گذاران صربستانی به استان شما باشد.

وی با اشاره به اهمیت تولید و تأمین محصولات کشاورزی برای صربستان تصریح کرد: با توجه به تعدد نقاط اشتراک بین کشاورزی صربستان و استان قزوین صربستان می‌تواند در چارچوب کشاورزی فراسرزمینی محصولات مورد نیاز خود را از طریق استان قزوین تأمین کند و در مقابل چنین فرصتی را هم در اختیار کشاورزان قزوینی قرار دهد.

سفیر صربستان در ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اشتراک‌های فرهنگی موجود بین مردم ایران و صربستان گفت: در همین راستا بنا داریم که یک فیلم مشترک با همکاری سینماگران ایرانی و صرب تولید کنیم که در این فیلم هم از ظرفیت فرهنگی و هنری استان قزوین استفاده خواهیم کرد.

تودورویچ همچنین از ترجمه 130 عنوان کتاب فارسی به زبان صربی خبر داد و افزود: ترجمه همین کتاب‌ها سبب شده که هموطنان ما با شعرای معروف ایرانی از جمله حافظ و خیام آشنا باشند و غنای ادبی شاعران ایرانی زبانزد اهالی صربستان و منطقه بالکان در شرق اروپاست.

استاندار قزوین هم در این دیدار ضمن ابراز خوشحالی از سرمایه‌گذاری کشورهای اروپای شرقی به ویژه صربستان در زیرساخت‌های اقتصادی و فرهنگی استان گفت: کشورهایی مانند صربستان که پیشتر جزو بلوک شرق بودند، در حوزه ساخت ماشین‌آلات و قطعات خط تولید از توانمندی بالایی برخوردار هستند و اگر بحث انتقال فناوری هم در میان باشد، به راحتی می‌توانیم با چنین کشورهایی همکاری صنعتی داشته باشیم.

هدایت‌الله جمالی‌پور با اشاره به لزوم بهسازی و نوسازی برخی صنایع فرسوده و انرژی‌بر در استان قزوین اضافه کرد: اگر صربستان بتواند از ظرفیت‌های تخصصی خود برای روزآمدسازی ارزان‌قیمت صنایع قزوین بهره ببرد، زمینه سرمایه‌گذاری فراوانی در حوزه صنعت داریم و همچنین صرب‌ها می‌توانند در تولید محصولات های‌تک از ظرفیت‌های زیرساختی استان قزوین در قالب تولید مشترک بهره بگیرند.

وی ادامه داد: در استان قزوین مانند بسیاری از کشورهای اروپایی کمبود زمین و زیرساخت در شهرک‌های صنعتی نداریم و مدیریت شهرک‌های صنعتی استان آماده جذب سرمایه‌گذاران خارجی برای ایجاد و توسعه صنایع روزآمد و مجهز به فناوری‌های روز است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin