مائورو کونچاتوری، سفیر ایتالیا در ایران از علاقه شرکت های ایتالیایی برای حضور در فعالیت های بندری در استان هرمزگان خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، مائورو کونچاتوری در دیدار با استاندار هرمزگان کشور ایتالیا را دوستی قدیمی برای ایران و به خصوص استان هرمزگان دانست و اظهار داشت: ما احساس نزدیکی و دوستی بسیاری نسبت به بندرعباس و استان هرمزگان داریم و علاقه مند به توسعه روابط اقتصادی و صنعتی با این استان هستیم.

 وی ادامه داد: هم اکنون در اوج روابط مودت آمیز میان ایران و ایتالیا قرار داریم و رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر ایتالیا سه روز قبل نیز در نیویورک برای چهارمین بار طی سالیان اخیر با یکدیگر ملاقات داشتند و در این دیدار بر تلاش مضاعف در راستای توسعه روابط تاکید شد.

 سفیر ایتالیا در ایران بر لزوم افزایش همکاری میان ایران و ایتالیا در هرمزگان از جمله در زمینه تولید فولاد و فناوری های نوین تاکید کرد و بیان داشت: شرکت های ایتالیایی علاقه بسیاری برای حضور در فعالیت های بندری در استان هرمزگان دارند و نیاز است با سرعت بیشتری در این زمینه گام برداریم.

 کونچاتوری خاطرنشان کرد: ایران و ایتالیا شناخت عمیقی نسبت به یکدیگر دارند و در مسیر ارتباطی جاده ابریشم ارتباط کهن و دیرینه ای با هم داشته اند که این امر می تواند زمینه مناسبی برای توسعه ارتباطات دو کشور باشد.

 وی با اشاره به پهلوگیری ناوشکن یورو از کشور ایتالیا در بندرعباس، اضافه کرد: این حضور نشانه مثبتی در ارتباط دو طرف است که می تواند پیوند بیشتری میان دو کشور ایجاد کند.

 در این دیدار که فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی ارتش و فرماندهان ناوشکن ایتالیایی یورو نیز حضور داشتند، دو طرف هدایایی را به رسم یادبود به یکدیگر اهدا کردند.

 ناوشکن ایتالیایی یورو در اسکله منطقه یکم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در بندرعباس پهلو گرفت.

 به گزارش آوا دیپلماتیک، جاسم جادری در دیدار با سفیر ایتالیا در ایران با بیان اینکه دو کشور ایران و ایتالیا به لحاظ تاریخی و فرهنگی دارای اشتراکات بسیاری هستند، عنوان کرد: دولت و ملت ایتالیا همواره مواضعی معتدلانه نسبت به ایران داشته اند و ارتباط خوبی میان دو کشور برقرار بوده است.

 وی کشته شدن تعدادی از مردم ایتالیا در حادثه اخیر وقوع زلزله در این کشور را تسلیت گفت و ضمن ابراز همدردی با مردم و دولت این کشور، افزود: متاسفانه این زلزله خسارت های جانی و مالی برای کشور ایتالیا به همراه داشت و از طرف مردم هرمزگان این حادثه را تسلیت می گویم.

 استاندار هرمزگان در ادامه این استان را قطب تولید فولاد در ایران معرفی کرد و بیان داشت: این استان همچنین از بنادر بزرگ تجاری برخوردار است و در کنار سواحل خلیج فارس و دریای عمان قرار گرفته و از زمینه های مناسبی برای همکاری با کشور ایتالیا برخوردار است.

 جادری تصریح کرد: طرح های توسعه ای و ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سواحل شرق و غرب هرمزگان در حال اجراست که کشورهایی از جمله چین، روسیه و کره جنوبی برای سرمایه گذاری در این مناطق اعلام آمادگی کرده اند و ما علاقه مندیم کشور ایتالیا نیز در این سرمایه گذاری ها حضور داشته باشد.

 وی گفت: صنایع نفت و گاز و پتروشیمی نیز از دیگر ظرفیت های هرمزگان برای سرمایه گذاری و انجام فعالیت های اقتصادی است.

استاندار هرمزگان به پهلوگیری ناوشکن کشور ایتالیا در بندرعباس اشاره کرد و گفت: حضور این ناوشکن می تواند موجب مستحکم تر شدن روابط نظامی بین دو کشور ایران و ایتالیا شود

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin