در دیدار وزیر علوم با سفیر اندونزی، راه های گسترش همکاری های علمی و فناوری بین دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این دیدار دكتر فرهادی با اشاره به روابط دیرینه و مناسب سیاسی، فرهنگی و علمی بین دو كشور اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، توسعه مراكز آموزش عالی و دانشگاه ها سرعت بیشتری به خود گرفته و هم اكنون حدود 5 میلیون نفر دانشجو در دانشگاه های جامع، تخصصی و فنی و مهندسی ایران تحصیل می كنند.

وزیر علوم در ادامه با بیان اینكه 14 دانشگاه جامع ایران در بین یك در صد دانشگاه های برتر جهان قرار گرفته اند، افزود: علاوه بر این، 10 دانشگاه و موسسه تحقیقاتی علوم پزشكی، 8 دانشگاه صنعتی، 2 دانشگاه غیر متمركزو یك پژوهشگاه از جمهوری اسلامی ایران در جمع یك در صد دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی برتر جهان قرار دارند.

وی افزود: هم اكنون 38 پارك علم و فناوری با 160 مركز رشد در ایران در حال فعالیت هستند و دراین مراكز علمی ایده به محصول تبدیل می شود و می تواند زمینه همكاری مناسبی را بین این مراكزعلمی و بخش های مشابه آن در اندونزی فراهم كند.

دكتر فرهادی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تعداد اندك دانشجویان بورسیه ایرانی و اندونزیایی در دو كشور، برلزوم گسترش اعزام دانشجو از سوی هر دو كشور تاكید كرد و گفت: همكاری های مشترك علمی و فناوری دو كشور می تواند در زمینه تاسیس مراكز تحقیقاتی مشترك به خصوص در زمینه های علوم اسلامی و قرآنی انجام گیرد كه به طور مثال می توان در این زمینه به همكاری دانشگاه تهران با دانشگاه علوم قرآنی جاكارتا و همكاری دانشگاه گیلان با دانشگاه مولانا مالك اندونزی اشاره كرد.

وی همچنین به همكاری های مشترك علمی و فناوری بین دو كشور در زمینه علومی همچون هوافضا، نانو و بایو تكنولوژی، انرژی های نو و محیط زیست اشاره كرد و گفت: كمیته همكاری های مشترك علمی و فناوری با حضور مسئولانی از دو كشور ایران و اندونزی، امور مربوط به نحوه گسترش این همكاری ها را بررسی می كنند.

 دكتر فرهادی اظهار امیدواری كرد كه نتایج پنجمین نشست این كمیته كه در تهران تشكیل می شود به گسترش بیش از پیش روابط علمی و فناوری بین دو كشور منجر شود.

وزیر علوم در پایان در خصوص ایجاد كرسی های زبان فارسی و ایران شناسی در دانشگاه های اندونزی در صورت در خواست مسئولان آموزش عالی آن كشور قول مساعد داد.

همچنین در این دیدار دكتر اوکاتاونیو علی مودین، سفیر اندونزی در ایران با قدردانی از وزیر علوم ایران و استقبال از گسترش همكاری های علمی بین دو كشور گفت: برای ما بسیار مغتنم است كه از تجربیات علمی و فناوری ایران در زمینه های مقابله با بلایای طبیعی،مدیریت بحران و همچنین استفاده از پهبادها بهره مند شویم.

وی افزود: از مسئولان وزارت علوم و دانشگاه های ایران دعوت می كنم تا با سفر به اندونزی از تاثیر مستقیم فرهنگ اسلامی ایرانی بر مردم اندونزی و مشاهده برگزاری مراسم عاشورای حسینی در این كشور آگاه شوند و همچنین در خصوص مدیریت بحران و بلایای طبیعی، كارشناسان ما را راهنمایی كرده و آموزش دهند.

در این دیدار دكتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مركز همكاری های علمی بین المللی و دكتر مجتبی شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزیر علوم نیز حضور داشتند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin