سفارت ژاپن با همکاری موزه ملی ایران، انجمن هنرمندان سفالگر ایران و بنیاد ژاپن، نمایشگاه “سفال زرین فام از دیروز تا امروز” را برگزار می نماید.در این نمایشگاه ابتدا آثار برجسته استاد بزرگ جناب آقای کوبه ای کاتو، معرفی آثار جناب آقای “تاکوئو کاتو”، پدر جناب آقای کاتو و گزیده ای از آثار زرین فام موزه ملی ایران و آثاری از انجمن هنرمندان سفالگر ایران به نمایش گذاشته خواهد شد. علاوه بر برگزاری این نمایشگاه، سخنرانی توسط جناب آقای کاتو و تنی چند از هنرمندان انجمن هنرمندان سفالگر ایران در خصوص تکنیک زرین فام، برگزار شده و همچنین کارگاه سفال زرین فام تشکیل خواهد شد. مقدم شما میهمانان عزیز را در این نمایشگاه گرامی میداریم.
آثار زرین فام به گونه ای از سفالینه گفته می شود که بدون استفاده از طلا، درخشش زرین و بازتاب رنگارنگی را به همراه دارد. اگرچه در قرن 10 الی 13 این تکنیک در ایران و خاورمیانه رونق گرفت ولی این صنعت رفته رفته روند آرامی را دنبال کرد. استاد “تاکوئو کاتو”، میراث معنوی(گنجینه ملی انسانی ژاپن) بعد از سالهای متمادی تحقیق و مطالعه موفق شد تا این تکنیک را روز آمد نماید و پسرایشان، استاد کوبه ای کاتوی هفتم این هنر را از پدرخود به ارث برد. در این نمایشگاه با کشف رازهایی در خصوص هنر سفال زرین فام و توجه ایرانیان، شاهد تبادل فرهنگی بین دو کشور ژاپن و ایران خواهیم بود.
مراسم افتتاحیه
زمان: 13 تیر (5 شنبه) از ساعت 17:00
مکان: خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان 30 تیر، موزه ملی ایران (گالری نمایشگاه های موزه اسلامی)
ترتیب برنامه: سخنرانی و خوش آمد گویی اشخاص ذیربط، اجرای کنسرت موسیقی ایرانی، توسط هنرمند ژاپنی، مراسم افتتاحیه با برش روبان
نمایشگاه سفال زرین فام
زمان: 13 تیر(جمعه) الی 2 مرداد (چهارشنبه)
مکان: موزه ملی ایران (گالری نمایشگاه های موزه اسلامی)، خیابان امام خمینی، خیابان 30 تیر
زمان بازدید: قبل از ایام ماه مبارک رمضان از ساعت 9:00 الی 18:00 و در ایام ماه مبارک رمضان از ساعت 9:00 الی 16:00 (موزه روزدوشنبه هر هفته تعطیل می باشد)
سخنرانی توسط جناب آقای کاتو و تعدادی چند از انجمن هنرمندان سفالگر ایران
زمان:14 تیر (جمعه) از ساعت 9:30 الی 12:00
مکان: موزه ملی ایران (گالری نمایشگاه های موزه اسلامی)
محتوای برنامه: تاریخچه سفال زرین فام، توضیحات در خصوص تکنیک سفال زرین فام. سخنرانی استاد کوبه ای کاتو از ساعت 11:00 در نظر گرفته شده است
کارگاه زرین فام
زمان:14 تیر (جمعه) ساعت 17:00 الی 19:00
مکان: خانه هنرمندان ایران، خیابان طالقانی، بعد از ایرانشهر، خیابان شهید موسوی شمالی، ضلع جنوبی باغ هنر

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin