سفیر رومانی در ایران گفت: این کشور در بخش سنگ و فلزات نیازمند واردات است و ظرفیت‌های بالایی در انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر برای همکاری با ایران دارد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، خانم میرلاکارمن گرکو، در نشست مشترک مسوولان وزارت تعاون با سفارت رومانی در ایران با اشاره به رابطه طولانی دو کشور، گفت: در زمینه‌های مواد اولیه عمرانی و کشاورزی در چندماه اخیر مبادلات تجاری دو کشور رشد داشته است.

وی با تاکید با بر ظرفیت بالای رومانی در انرژی پاک و تجدیدپذیر، اظهار داشت: رومانی در همه حوزه‌های تجاری و اقتصادی آماده بسترسازی و تسهیل‌گری است.

گرکو افزود: این کشور در زمینه تولیدات دارویی به‌خصوص داروهای گیاهی علاقمند به همکاری با ایران است.

در ادامه، «حامد فروزان» مدیرکل امور بین‌الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به سابقه طولانی و دوستی بیش از صد ساله ایران و رومانی گفت: در سال‌های اخیر به علت گسترش پاندمی کرونا، حجم مبادلات تجاری و اقتصادی بین دو کشور روند کاهشی پیدا کرده است.

وی با اشاره به نیازمندی ۱۰۰ هزار نفری رومانی به نیروی کار، اظهار داشت: آمادگی تامین نیروی کار ساده مورد نیاز کشور رومانی را داریم.

فروزان افزود: اکنون ۲۰۰ دانشجوی ایرانی در رومانی در حال تحصیل هستند که می‌تواند فرصتی برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور باشد.

وی تاکید کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آمادگی دارد با وزارت کار و عدالت اجتماعی رومانی تفاهم‌نامه مشترک امضاء کند.

احمد خانی معاون امور اقتصادی وزارت تعاون در این نشست با اشاره به اراده جدی ایران برای افزایش همکاری مشترک بین دو کشور، گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با داشتن چند صندوق بزرگ بازنشستگی، بزرگترین بنگاه اقتصادی ایران محسوب می‌شود.

وی افزود: این وزارتخانه ۱۵ درصد تولید ناخالص داخلی ایران را تولید می‌کند.

علی رستمی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) نیز در این نشست با اشاره به عزم جدی شستا برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری، بیان‌داشت: شستا بزرگترین هلدینگ چند رشته ای ایران است و سالیانه یک میلیارد دلار صادرات دارد.

وی، با اشاره به ظرفیت‌های بالقوه شستا گفت: آمادگی تاسیس دفتر همکاری‌های مشترک با مجموعه‌های اقتصادی کشور رومانی وجود دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin