به گزارش آوا دیپلماتیک، ریچارد دالتون، سفیر اسبق انگلستان در ایران در یادداشتی در روزنامه گاردین نوشته است جنگ اقتصادی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران محکوم به شکست است.

وی نوشته است: دولت ترامپ بعد از خروج از توافق هسته‌ای ایران که به تأیید شورای امنیت رسیده بود مبارزه‌ای یکجانبه با سایر دنیا بر سر تجارت قانونی با جمهوری اسلامی را آغاز کرده است. این سیاست بر این ادعا استوار است که ایران، یک تهدید امنیتی مهم برای مردم آمریکا است. این [ادعا] آشکارا مبالغه‌شده است. این بیانیه مایک پامپئو (وزیر خارجه آمریکا) مبنی بر اینکه تحریم‌ها ابزاری برای تضمین رفتار نرمال ایران است، بی‌‌‌‌آنکه بخواهد، بیانیه‌ای ناقض غرض است.

دیپلمات سابق انگلیسی در ادامه تأکید کرده بر خلاف ادعای مایک پامپئو، این آمریکا است که کشور نرمال نیست. همدستی در خشونت‌های هراس‌آور علیه یمن و حمایت از استعمار اسرائیل علیه فلسطین، رفتارهای نرمال نیستند.

دالتون خاطرنشان می‌کند: حقیقت این است که همه کسانی که در منازعه‌های منطقه‌ای خاورمیانه مداخله می‌کنند- از جمله ایران- در تلاشند کاری را انجام دهند که دولت‌ها همواره انجام می‌دهند، یعنی تلاش برای اثرگذاری بر رویدادها در جهت منافع واقعی یا ادراک‌شده خودشان.

وی در ادامه تصریح می‌کند: با وجود این، آمریکا اینطور خواسته که مواضعش در قبال ایران خصومت‌جویانه باشد. آیا این سیاست هیچ امتیاز راهبردی به بار خواهد آورد؟

دالتون در بخش دیگری از این مقاله تصریح کرده ایران، علی‌رغم افزایش تورم و رکود اقتصادی، باثبات خواهد ماند. او همچنین نوشته ایران از مذاکرات استقبال می‌کند، اما تنها زمانی که بداند می‌تواند امتیاز بگیرد و تنها بر اساس شرایطی که خودش قابل قبول می‌داند. این کشور هم مانند آمریکا در تلاش خواهد بود موضع قدرتی ایجاد کند که با اتکا به آن گفت‌وگو کند. مسئله این است که ایران تنها زمانی رویه‌اش را تغییر خواهد داد که انتظار دریافت امتیازهای واقعی از آمریکا داشته باشد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin