سفیر سوریه در تهران تشکیل اتاق مشترک دو کشور و برگزاری همایش فرصت‌های بازرگانی سوریه و ایران را خواستار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، عدنان محمود، در دیدار با رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران یادآوری کرد: دولت سوریه برای حضور فعالان اقتصادی ایرانی در سوریه تسهیلات مناسبی در نظر گرفته است.

وی همکاری اقتصادی با ایران را اولویت دولت این کشور برشمرد و تاکید کرد بازسازی زیرساخت ها و اقتصاد ملی سوریه این کشور آغاز شده و دروازه‌های کشور ما به روی بخش‌خصوصی ایران باز است.

محمود با تاکید بر اینکه دو کشور در برقراری امنیت منطقه شریکند، ادامه داد: باید گام‌های محکمی برای تقویت روابط برداریم.

سفیر سوریه پیشنهاد کرد همایش فرصت‌های بازرگانی دو کشور در تهران برگزار شود.

وی از اعضای ستاد ویژه اتاق ایران برای بازسازی سوریه خواست به این کشور سفر کنند تا نقشه راهی برای بازسازی سوریه تدوین شود.

سفیر سوریه منطقه را بازار بزرگی با حدود 140 میلیون نفر توصیف کرد و ادامه داد: حضور موثر در این بازار به همکاری بیشتر 2کشور نیاز دارد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز در این نشست تصریح کرد: اگر انگیزه‌های لازم برای مشارکت بخش خصوصی در بازسازی سوریه وجود داشته باشد، آمادگی لازم برای مشارکت در این امر را داریم.

غلامحسین شافعی از ارسال دعوت‌نامه رسمی برای رییس اتاق سوریه به منظور سفر فعالان اقتصادی این کشور به تهران خبر داد و با استقبال از برگزاری همایش مشترک بین ایران و سوریه تاکید کرد فعالان اقتصادی ایران برای همکاری با همتایان خود در سوریه به اطلاعات بیشتر و شناخت دقیق از بازار این کشور نیازمندند.

رییس پارلمان بخش خصوصی ایران از تشکیل اتاق مشترک ایران و سوریه نیز استقبال کرد و در این زمینه همکاری‌های بیشتر سفارتخانه‌های دو کشور را خواستار شد.

نایب‌رییس اتاق ایران نیز دریافت اطلاعات از بازار و نیازهای سوریه را ضروری دانست.

حسین سلاح ورزی، افزود: استفاده از ظرفیت ستاد بازسازی منوط به دریافت اطلاعات از نیازهای سوریه است که در این زمینه توافق‌های شفاهی صورت گرفت اما متاسفانه تاکنون اطلاعاتی دریافت نکرده‌ایم.

میزان صادرات جمهوری اسلامی ایران به سوریه در هشت ماهه امسال 166 میلیون و 942 هزار و 970 دلار بود و در این مدت نیز به میزان هفت میلیون و 784 هزار و 322 دلار کالا از سوریه وارد ایران شده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin