نشست معرفی فرصت های اقتصادی کشور روسیه و استان کرمانشاه، با حضور سفیر روسیه در ایران و جمعی از مدیران اقتصادی استان کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، این نشست به منظور آشنا شدن طرفین با ظرفیت های اقتصادی و نیازهای یکدیگر و بررسی زمینه های همکاری مشترک اقتصادی، در اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد.

رضا رحیمی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه در این نشست خاطرنشان کرد: ایران و روسیه در طول تاریخ ارتباطات خوبی داشته و در زمان تحریم ها نیز روسیه همراهی خوبی با جمهوری اسلامی ایران داشت و اکنون نیز در حوزه های سیاسی و اقتصادی مراودات خوبی بین دو کشور برقرار است.

وی با اشاره به بخشی از ظرفیت های اقتصادی استان کرمانشاه، گفت: از گسترش ارتباطات بین استان کرمانشاه و کشور روسیه استقبال می کنیم.

رحیمی گفت: کشاورزی، صنعت، معدن، خدمات و گردشگری از حوزه هایی است که می توانیم در این بخش ها ارتباطاتمان را با روسیه توسعه دهیم.

وی میهمان نوازی مردم کرمانشاه را از فاکتورهای موثر بر توسعه روابط طرفین برشمرد و گفت:  کرمانش اه از امن ترین استانهای کشور برای سرمایه گذاری است.

لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران نیز با بیان اینکه کشور روسیه در حوزه های سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی روابط خوبی با ایران دارد، گفت: اخیرا نیز مبادلات اقتصادی روسیه و ایران بالا رفته است.

وی با اشاره به تسهیل شرایط  صدور روادید روسیه برای تجار و دانشجویان ایرانی، گفت: در سفر دکتر روحانی به مسکو قرارداد مهمی جهت لغو روادید برای گردشگران به امضاء رسید که تاکنون اجرایی نشده است، اما ما آمادگی کامل برای اجرای این قراداد را داریم و منتظر جواب طرف ایرانی هستیم.

سفیر روسیه افزود: با این وجود در حال حاضر سالانه هزاران گردشگر ایرانی با اخذ روادید به روسیه سفر می کنند.

وی از توسعه روابط با استان کرمانشاه در زمینه های مختلف استقبال کرد.

کیوان کاشفی رییس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه نیز در این نشست با بیان اینکه روسیه در چند سال اخیر از طرف های تجاری خوب ایران بوده و امروز هم روابط دو کشور در سطح خوبی است، گفت: باید تلاش کنیم روابط اقتصادی دو کشور توسعه یابد.

کاشفی افزود: سطح روابط تجاری ایران و روسیه در پنج سال گذشته به سه میلیارد دلار در سال نیز رسیده بود که بعللی کاهش یافت، اما از یک سال پیش دوباره روند صعوی به خود گرفته که امیدواریم تقویت شود.

وی با بیان اینکه کرمانشاه قابلیت های خوبی برای توسعه ارتباطات اقتصادی با روسیه دارد، گفت: مسئولین ارشد استان از سرمایه گذاری خارجی حمایت می کنند و سعی در کاهش روند صدور مجوز و دیگر امور سرمایه گذاران دارند.

وی بر گسترش روابط بین تجار دو طرف تاکید کرد و گفت: ماه آینده همزمان با برپایی نمایشگاه مواد غذایی مسکو، هیاتی اقتصادی از استان کرمانشاه به این کشور سفر خواهند کرد و ملاقات هایی با مسئولین و تجار روس خواهند داشت.

کاشفی با بیان اینکه علاقمند به انجام سرمایه گذاری مشترک با طرف روسی هستیم، افزود: علاوه بر این در کرمانشاه یک بازار 30 میلیون نفری به نام بازار عراق در مجاورت خودمان داریم و کرمانشاه می تواند یک پل ارتباطی خوب برای ترانزیت کالاهای روسی به عراق باشد.

رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه همچین پیشنهاد داد خواهرخواندگی بین کرمانشاه و یکی از استانهای روسیه ایجاد شود.

در ادامه این نشست مدیران اقتصادی استان کرمانشاه به تشریح وضعیت استان پرداختند.

نعمت الله حقیقی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با معرفی وضعیت بخش صنعت و معدن استان، گفت: کرمانشاه در حوزه معادن سنگ های تزیینی ظرفیت های بالایی دارد که می توانیم با یک فراوری اولیه این مواد را به بازار روسیه صادر کنیم که البته اخیرا نیز صادرات سنگ های تزیینی به روسیه را آغاز کرده ایم.

وی قیر طبیعی را دیگر مزیت معدنی استان کرمانشاه برشمرد که می تواند به بازار روسیه صادر شود.

حقیقی به وضعیت موجود صنایع استان هم اشاره کرد و گفت: خصوصا در حوزه صنایع غذایی می توانیم توسعه ارتباطات تجاری با روسیه را شاهد باشیم.

خسرو شهبازی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه نیز با تشریح وضعیت بخش کشاورزی استان گفت: استان کرمانشاه با تولید سالانه 4.6 میلیون تن محصولات کشاورزی، در محصولات زیادی مازاد بر نیاز استان تولید دارد که می توان این محصولات را صادر کرد.

وی با بیان اینکه در عمده محصولات دامی بیش ازنیاز استان تولید داریم، گفت: قادریم سالانه 15 هزار تن گوشت مرغ، 400 هزار راس گوسفند زنده، هفت هزار راس گوساله پرواری، 1100 تن عسل و تا 100 هزار تن فرآورده های لبنی از استان صادر کنیم که بازار روسیه می تواند یکی از بازارهای هدف صادراتی استان باشد.

شهبازی افزود: همچنین سالانه می توانیم تا 900 هزار تن صادرات محصولات زراعی و باغی از استان داشته باشیم.

وی بر صادرات گوسفند نژاد رومانف از روسیه به استان کرمانشاه نیز تاکید کرد.

جلیل بالایی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه هم در ادامه این نشست با توصیف پیشینه تاریخی و پتانسیل های کرمانشاه در حوزه گردشگری، به فرصت های سرمایه گذاری طرف روسی در حوزه گردشگری استان پرداخت و گفت: با توجه به ضریب بالای اشغال مراکز اقامتی استان، سرمایه گذاری در حوزه ساخت مراکز اقامتی توجیه اقتصادی دارد.

وی همچنین با اشاره به نبود مجتمع های تفریحی در استان، سرمایه گذاری در ساخت چنین مجتمع هایی را نیز یک فرصت مناسب برای سرمایه گذاری معرفی کرد.

بالایی احداث هتل بیمارستان در استان برای ارائه خدمات درمانی به بیماران خارجی را نیز دارای توجیه اقتصادی دانست.

موضوع صادرات گندم از روسیه به استان کرمانشاه و تبدیل آن به آرد و سپس صادرات آن به کشور عراق از موضوعات مطرح شده در این نشست بود که مورد استقبال طرف روسی قرار گرفت.

در این نشست عنوان شد که در سال 2016 میلادی صادرات روسیه به ایران 1.8 میلیارد دلار و واردات این کشور از ایران 300 میلیون دلار بوده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin