سفیر کوبا در ایران با بیان اینکه کارگران کوبا دو تشکل سراسری دارند، گفت: درمان و آموزش در کوبا کاملاً رایگان است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، الکسیس باندریج وگا سفیر کوبا در ایران با حضور در خبرگزاری ایلنا؛ در پاسخ به سوالی در مورد میزان دستمزد کارگران کوبایی و تفاوت آن با سبد معاش خانوار گفت: دستمزد کارگران خیلی بالا نیست؛ اما در کوبا خدمات اجتماعی رایگان وجود دارد. یک کارگر می‌تواند عمل جراحی مغز انجام دهد بدون اینکه یک پنی پرداخت کند؛ کارگر می‌تواند تا مقطع دکترا رایگان تحصیل کند و این، موفقیت و دستاورد کمی نیست.

وی ادامه داد: بنابراین گرچه دستمزدها چندان بالا نیست و ما باور داریم که در این زمینه، کمبودهایی وجود دارد اما سطح رفاهی زندگی کارگران کوبا بالاست.

سفیر کوبا با بیان اینکه ما در کوبا ۶۰ سال تحریم بودیم و بدترین ممانعت‌های اقتصادی را تجربه کردیم، افزود: با این وجود، از سطح خدمات رفاهی ذره‌ای کاسته نشده است؛ ما حتی داروی رایگان در اختیار کارگران و مردم قرار می‌دهیم.

او در ارتباط با مکانیسم دولت رفاهی کوبا در شرایط تحریمی گفت: ۸۰ درصد داروها را خودمان در کوبا تولید می‌کنیم که تولیدات ما بعضاً از نمونه‌های خارجی بسیار بهتر است؛ فقط گاهی به خاطر تحریم‌ها  برای خرید مواد اولیه مشکل داریم؛ اما در مجموع، بهترین خدمات درمانی و مجهزترین بیمارستان‌ها را در کوبا داریم.

او در پاسخ به سوالی در مورد حق تشکل‌یابی کارگران کوبا و قدرت اعتراض آنها گفت: در کوبا دو سندیکای سراسری وجود دارد که در دفاع از حقوق کارگران فعالیت می‌کنند؛ این سندیکاها واقعی و متصل به بدنه هستند و برخلاف سندیکاهای برخی کشورها، زرد و فرمایشی نیستند؛ کارگران کوبا در کارخانجات تشکل‌هایی دارند که می‌توانند به آنها مراجعه کنند و مشکلاتشان را بگویند و راه‌حل دریافت کنند. در کل باید گفت که دیالوگ اجتماعی بین کارگران ودولت فراهم است و صدای کارگران شنیده می‌شود.

او تاکید کرد: بزرگترین راهپیمایی روز اول ماه می (روز جهانی کارگر) در کوبا برگزار می‌شود که میلیون‌ها کارگر در آن شرکت می‌کنند. کارگران کوبا وقتی می‌بینند که صدایشان توسط حاکمیت شنیده می‌شود، نیازی به اعتصاب و مشت گره کردن ندارند.

سفیر کوبا در ارتباط با سیاست‌های اقتصادی کوبا گفت: سیاست‌های ما مخالفت با خصوصی‌سازی و تعدیل ساختاری است. ما در کوبا ۵ میلیون کارگر بخش دولتی داریم ولی در بخش خصوصی، نیم میلیون نفر هم شاغل نیستند. همه کارخانجات و صنایع مادر در کوبا دولتی است و این سیاست، که از زمان انقلاب کوبا حاکم بوده، در آینده نیز تغییر نخواهد کرد. اصول ما بر مخالفت با خصوصی‌سازی و تعدیل است.

وی در پایان تاکید کرد: درست است که دستمزد کارگران در کوبا کم است، اما خود کارگران می‌دانند که تحریم هستیم و از طرفی چون تبعیض طبقاتی و بی‌عدالتی در کوبا وجود ندارد، نیروی کار از شرایط شغلی و معیشتی خود علیرغم کاستی‌ها، رضایت دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin