سفیر چین در تهران، این کشور را بزرگ ترین شریک تجاری ایران در چند سال گذشته اعلام کرد و گفت: حجم روابط تجاری دو کشور در نیمه اول سال 2018 به 19 میلیارد و 660 میلیون دلار رسید.

به گزارش آوا دیپلماتیک، پانگ سن در نشست خبری دومین همایش چشم انداز توسعه روابط ایران با چین، افزود: این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2.2 درصد افزایش نشان می دهد.

وی ادامه داد: در این مدت صادرات چین به ایران هشت میلیارد و 400 میلیون دلار بود که 4.8 درصد کاهش یافت، درحالی که واردات این کشور از ایران 11 میلیارد و 260 میلیون دلار بود که رشد 22.7 درصدی را بیان می کند.

سفیر چین در تهران با بیان این که اقتصاد پکن – تهران مکمل یکدیگر هستند، یادآور شد: چین بازار بزرگی برای محصولات ایران است و کالاهای چینی هم بازار این کشور را متنوع تر کرده است.

پانگ سن خاطرنشان کرد: نمایشگاه واردات بین المللی ماه نوامبر (آبان ماه 97) در شانگهای چین برگزار می شود که شرکت های ایرانی هم در این نمایشگاه حضور دارند.

وی تاکید کرد: به نظر می رسد برگزاری این نمایشگاه نیروی محرکه جدیدی برای توسعه روابط تجاری دو کشور خواهد بود.

سفیر چین در ایران همچنین درباره موضع این کشور درباره توافق هسته ای گفت: برجام یک تفاهم چندجانبه است که 6 کشور به اضافه اتحادیه اروپا و ایران از طریق مذاکره به آن دست یافته اند و با قطعنامه 2231 به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده است.

پانگ سن با تاکید بر این که همه طرف ها باید با جدیت این توافق را حفظ کنند، اظهار داشت: این توافق به نفع جهان در منع گسترش سلاح های هسته ای و صلح و امنیت بین المللی است.

وی تصریح کرد: چین از بابت خروج یک جانبه آمریکا از این توافق متاسف است و ما از همه طرف ها درخواست می کنیم با رویکردی مسئولانه و با گفت و گو این توافق را حفظ کنند. چین با همه طرف ها در تماس است و به گفت و گوهای خود با طرف های این توافق برای حفظ آن تلاش می کند.

سفیر چین در تهران خاطرنشان کرد: چندین بار به طور واضح و روشن گفته ایم که مخالف تحریم یک جانبه هستیم. این کشور در حوزه های مختلف اقتصاد انرژی و تجارت با ایران همکاری علنی، شفاف و عادی دارد. این همکاری ها نه برخلاف تعهدات بین المللی چین و نه قطعنامه شورای امنیت است و به منافع ملی کشورهای دیگر هم صدمه نمی زند بنابراین این همکاری ها باید حفظ شود.

پانگ سن به روابط دیرینه ایران و چین اشاره کرد و گفت: دو کشور در حالی که تعهدات بین المللی خود را اجرا می کنند تعاملات دوجانبه را هم حفظ می کنند و این حق قانونی چین باید حفظ شود.

وی همچنین درباره تعاملات گردشگری دو کشور گفت: ایران و چین برای اتباع یکدیگر هدف سفر می کنند و در این راستا وزیر گردشگری چین در ماه سپتامبر با رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری ایران دیدار و تبادل نظر کرد.

وی به افزایش سفرهای گردشگران چینی به ایران اشاره کرد و اظهارداشت: در سال 2017 سفارت چین در تهران 111 هزار روادید برای اتباع ایرانی صادر کرد که 8.8 درصد افزایش را نشان می دهد.

این دیپلمات چینی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار سیاسی ایرنا درباره جایگاه ایران در طرح یک کمربند – یک جاده گفت: چین در راستای اجرای این طرح با کشورهایی که در مسیر آن قرار دارند به طور مشترک مشاوره می کند، ساخت و ساز و بهره برداری می کند.

پانگ سن یادآور شد: چین و کشورهایی که در مسیر این طرح قرار دارند بر اساس نیاز این کشورها و اولویت های توسعه خود به طور مشترک مشاوره می کنند، به صورت مشترک ساخت و ساز کرده و از منافع آن هم به صورت مشترک بهره مند می شوند.

وی با بیان این که ایران همواره جایگاه مهمی در جاده ابریشم داشته و دو کشور در چهارچوب این طرح همکاری خوبی دارند، اظهار داشت: در سال 2014 و در جریان سفر شی جی پینگ رییس جمهوری چین به ایران دو کشور مشارکت جامع راهبردی را امضا کردند و تفاهم نامه ای هم درباره ساخت و ساز در قالب یک جاده یک کمربند امضا کردند.

سفیر چین در تهران پروژه های میدان نفتی آزادگان شمالی، یادآوران و راه آهن سریع السیر تهران- قم – اصفهان را از جمله پروژه هایی عنوان کرد که شرکت های چینی در ایران در دست اجرا دارند.

پانگ سن همچنین توسعه گردشگری را نیازمند فعالیت در دو حوزه نرم افزاری و سخت افزاری عنوان کرد و افزود: از نظر سخت افزاری می توان با ساخت هتل های ارزان قیمت برای گردشگران معمولی در این زمینه گام برداشت علاوه بر این اگر در هتلها رستوران چینی هم تاسیس شود، بسیار موثر خواهد بود.

سفیر چین در تهران اضافه شدن زبان چینی به تابلوهای راهنمایی مناطق دیدنی را از دیگر ملزومات افزایش حضور گردشگران چینی در ایران عنوان کرد و افزود: در حوزه نرم افزاری هم می توان با ساخت مستندهای مشترک و هم معرفی فرهنگ درخشان دو کشور در این زمینه تلاش کرد.

وی خاطرنشان کرد: درهمایشی که هفته آینده قرار است در تهران برگزار شود 30 نفر از اعضای انجمن دوستی ایران و چین به تهران سفر می کنند تا در زمینه توسعه گردشگری با طرف های ایرانی گفت و گو کنند.

به گزارش ایرنا، دومین همایش چشم انداز روابط ایران و چین 14 شهریورماه جاری در سالن همایش های برج میلاد برگزار می شود.

در این همایش در چهارچوب طرح یک کمربند-یک جاده، دو پنل تخصصی در حوزه های گردشگری و بازرگانی برگزار می شود.

در یکی از پنل های تخصصی این همایش مسائل بانکی، سرمایه گذاری ایجاد شهرک های صنعتی، استاندارد، بیمه و گمرک مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

همچنین در پنل دوم، مسائلی همچون علت عدم موفقیت آژانس های ایران در جذب توریست، ایجاد بازار صنایع دستی ایرانی در چین، و تسهیل صدور روادید برای اتباع دو کشور بحث و گفت و گو می شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin