وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با اعطای 50 بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد و 30 بورسیه در دوره دکتری به دانشجویان سوری موافقت کرد.به گزارش آوا دیپلماتیک، “رضا فرجی دانا”وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با “عدنان محمود” سفیر سوریه در ایران ضمن یادآوری دیدار خود از مراکز آموزش عالی سوریه در زمان تصدی ریاست دانشگاه تهران، از تخریب دانشگاه ها و موسسات علمی این کشور در جنگ ابراز تاسف و اظهار امیدواری کرد این جنگ هرچه سریعتر به نفع مردم سوریه تمام شود.

وی موضع همیشگی دولت ایران در قبال سوریه را حمایت از حق انتخاب مردم سوریه و مخالفت با مداخله کشورهای خارجی در این کشور عنوان کرد.

فرجی دانا افزود: هم اکنون 356 دانشجوی سوری در دانشگاههای وابسته به وزارت علوم تحصیل می کنند که 223 نفر از آنها بورسیه کامل هستند و هزینه تحصیل 66 دانشجوی دیگر نیز توسط ایران پرداخت می شود.

وی با بیان اینکه 200 نفر از دانشجویان سوریه در ایران در دوره کارشناسی و 156نفر در دوره تحصیلات تکمیلی تحصیل می کنند از ورود 42 دانشجوی جدید سوری به مرکز آموزش زبان فارسی خبر داد.

وزیر علوم بر لزوم گسترش همکاری های علمی دوجانبه میان ایران و سوریه تاکید کرد و گفت: در موافقت نامه قبلی بین وزارت علوم ایران و سوریه پذیرش 40 دانشجوی تحصیلات تکمیلی سوری در ایران مورد توافق قرار گرفته بود که با توجه به شرایط امروز سوریه در این کشور، وزارت علوم آمادگی خودرا برای پذیرش 30دانشجوی بورسیه در دوره دکتری و 50 دانشجو در دوره کارشناسی ارشد اعلام می کند.

وی افزود: وزارت علوم آمادگی دارد تا به 200 دانشجوی سوریه در دوره کارشناسی امکان تحصیل در دانشگاههای ایران را بدهد و حتی بخشی از شهریه تحصیل آنها را بپردازد.

فرجی دانا از تحصیل دانشجویان سوری در دانشگاههای ایران به ویژه در دوره کارشناسی که دانشگاههای ایران ظرفیت بالایی دارند استقبال کرد.

سفیر سوریه در تهران نیز به تبعات وقوع جنگ در این کشور اشاره کرد و گفت: جنگ موجود در سوریه علیه ارزشهای انسانی و اخلاقی مشترک بین ایران و سوریه است که توسط تروریست های حامی غرب و برخی کشورهای منطقه راه افتاده است.

عدنان محمود افزود: جنگ سوریه که علیه تمام امکانات و تاسیسات زیربنایی این کشور به راه انداخته شده، جنگ علیه اندیشه انسانی است و در صدد ضربه زدن به زیرساخت های آموزشی و فرهنگی سوریه است.

وی تاکید کرد: این جنگ به دلیل مقاومت ملت سوریه در مقابل صهیونیسم به این کشور تحمیل شد و تروریست ها، دموکراسی را بهانه حمله به ارزشهای انسانی و ملت ها قرار داده اند و امروزه در لبنان و عراق و دیگر کشورها نیز دست به تخریب زده اند.

سفیر سوریه در تهران با بیان اینکه وهابیون برای ترویج اعتقادات خود اقدام به انتشار وسیع کتب و مجلات در منطقه می کنند جنگ امروز در سوریه را جنگی اندیشه ای و معرفتی توصیف کرد.

وی اعطای فرصت مطالعاتی به اساتید سوریه در دانشگاههای ایران، ایجاد دانشگاه مشترک و افزایش دانشجویان بورسیه سوری را به عنوان دیگر در خواست های خود از وزارت علوم در راستای افزایش همکاری های علمی مطرح کرد.

در پایان این دیدار مقرر شد به زودی سومین نشست کارگروه توسعه همکاری های علمی ایران و سوریه تشکیل و قرار داد اجرایی دوساله فی مابین تدوین شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin