سفیر ترکیه در تهران معتقد است اقدام یکجانبه رهبران اقلیم کردستان عراق و برگزاری همه پرسی در این منطقه منجر به بروز بی ثباتی های جدیدی در منطقه می شود.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رضا هاکان تکین در گفتگو با ایرنا خاطرنشان می کند: حکومت اقلیم کردستان بخشی از نظام و حاکمیت عراق محسوب می شود که در چارچوب قانون اساسی عراق شکل گرفته و اقدام اخیری که مقامات اقلیم کردستان عراق کردند (همه پرسی استقلال)، اساسا با فلسفه وجودی چنین سیستمی تناقض دارد.

وی تاکید دارد: ترکیه از هر نظر آماده است برای کمک به حل هر مساله ای که می تواند تهدید جدی برای امنیت ملی این کشور و صلح و ثبات منطقه محسوب شود، همکاری کند و از طریق رایزنی با دولت مرکزی عراق و دیگر دولت های منطقه همچون ایران اقدامات مقتضی را انجام دهد.

گفت وگوی تفصیلی ایرنا با هاکان تکین در آستانه سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به تهران صورت گرفته است.

اردوغان برای نخستین بار پس از شکل گیری دولت دوازدهم در مردادماه گذشته به تهران سفر می کند.در جریان این سفر قرار است چهارمین نشست شورای عالی همکاری ایران و ترکیه برگزار و گام دیگری در جهت توسعه و تعمیق همکاری های تهران-آنکارا برداشته شود.

دو طرف به ویژه در سال های اخیر با وجود برخی اختلاف نظرها توانسته اند مناسبات خود را در مسیر رو به رشدی هدایت کنند.گشایش فصل جدید دیپلماسی دفاعی و امنیتی بین تهران و آنکارا در سال جاری را شاید بتوان نقطه عطفی در این مسیر عنوان کرد.

در همین راستا، ﻫﻤﮑﺎری ﻫﺎی اﻣﻨﯿﺘﯽ اﯾﺮان، ﺗﺮﮐﯿﻪ و ﻋﺮاق از ﺟﻤﻠﻪ ﺳﻔﺮ ﻣﻘﺎﻣﺎت ﻧﻈﺎﻣﯽ ﺗﺮﮐﯿﻪ و ﻋﺮاق ﺑﻪ اﯾﺮان و رزﻣﺎﯾﺶ ﻫﺎی ﻣﺸﺘﺮک را باید اﻗﺪاﻣﯽ مهم ﺑﺮای ﭘﺎﯾﺎن دادن ﺑﻪ ﺣﯿﺎت ﺗﺮورﯾﺴﻢ و ﻧﯿﺰ ﺣﻔﻆ ﺛﺒﺎت ﻣﻨﻄﻘﻪ ارزیابی کرد.

به عقیده کارشناسان، روﯾﮑﺮد ﺗﺮﮐﯿﻪ و ﻋﺮاق ﺑﻪ اﯾﺮان در ﺣﻮزه اﻣﻨﯿﺘﯽ ﺑﺮﮔﺮﻓﺘﻪ از ﺗﺠﺮﺑﯿﺎت اﯾﺮان در ﻣﺒﺎرزه ﺑﺎ ﺗﺮورﯾﺴﻢ و اﻣﻨﯿﺖ ﻣﻨﻄﻘﻪ اﺳﺖ و ﻧﻪ دﺧﺎﻟﺖ اﯾﺮان در ﻋﺮاق و ﯾﺎ ﻋﻠﯿﻪ ﮐﺮدﺳﺘﺎن ﻋﺮاق.

در همین چارچوب، ﺳﻔﺮ رﺋﯿﺲ ﺟﻤﻬﻮری ﺗﺮﮐﯿﻪ ﺑﻪ اﯾﺮان نیز بیش از هر چیز، ﻣﻌﻄﻮف ﺑﻪ رواﺑﻂ دو ﺟﺎﻧﺒﻪ و اﻣﻨﯿﺖ ﻣﻨﻄﻘﻪ است و به گفته هاکان تکین، یک تحول تاریخی جدید در روابط دو کشور محسوب می شود.

علاوه بر این، روند تحولات در خاورمیانه همکاریهای نزدیکتر را به یک ضرورت تبدیل کرده است.

متن کامل گفتگو ایرنا با رضا هاکان تکین را که در دفتر او در سفارت ترکیه در تهران برگزار شد، پیش رو دارید:

آقای رئیس جمهور اردوغان قرار است به تهران سفر کنند؛ ایشان در چه تاریخی به تهران سفر می کنند ومحورهای گفت و گوی ایشان در این سفر چه خواهد بود؟

رئیس جمهور چهارم اکتبر- 12 مهر به تهران خواهند آمد.روابط ترکیه و ایران روابط نزدیک و ریشه داری است.برهمین اساس دیدارهای مقامات درعالیترین سطوح بین دو کشور به شکل منظم و دوره ای برگزار می شود.ما در این چهارچوب هر سال یک سفر در سطح ریاست جمهوری بین دو کشور انجام می دهیم.یک سال سفر رئیس جمهوری ترکیه به ایران و سال دیگر سفر رئیس جمهور ایران به ترکیه.البته بعد از آغاز دوره ریاست جمهوری آقای روحانی و در نخستین سفر ایشان به ترکیه که سه سال قبل برگزار شد عالیترین مکانیسم همکاری بین دو کشور تحت عنوان شورای عالی همکاری ترکیه و ایران شکل گرفت.

جلسات و نشست های این شورا طی سفرهای دو رییس جمهور، هر سال برگزار شده است.انشاء الله در سفر رئیس جمهور به تهران هم در هفته جاری چهارمین نشست شورای عالی همکاری در تهران برگزار خواهد شد.البته تماسهای بین روسای جمهور دو کشور صرفا محدود به دیدارهای دو جانبه نیست.در حاشیه اجلاس های بین المللی چند جانبه هم روسای جمهور دو کشور دیدارهایی داشتند که از آن جمله می توان به دیدار اخیر در دهم سپتامبر – 19 شهریور- در حاشیه نشست آستانه و یا ملاقات در ماه مارس در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرد.

گذشته از این روسای جمهور دو کشور تماس های تلفنی هم در زمان های نزدیک باهم دارند به طوری که هفته گذشته دوبار روسای جمهور تماس تلفنی باهم داشتند.

در دیدار هفته جاری رئیس جمهوری ترکیه از ایران بررسی تمامی ابعاد روابط دوجانبه در دستور کار قرار دارد.همکاری های اقتصادی و تجاری همکاری های حقوقی، قضایی و حتی همکاری های امنیتی بین دو کشور در دستور کار این سفر است.گذشته از این حوزه های همکاری جدیدتر و یا مشکلاتی که در بعضی بخش ها وجود دارد، تمام این موضوعات در شورای عالی همکاری که تعداد زیادی از وزرا در آن حضور دارند،بررسی خواهد شد.

تحولات منطقه هم بعد مهمی از این مذاکرات را تشکیل خواهد داد.می دانید که تحولات سریعی در عراق در حال وقوع است و مقامات اقلیم کردستان عراق تصمیمات یکجانبه ای مبنی بر اجرای رفراندوم گرفتند و آن را هم انجام دادند.ترکیه و ایران در این خصوص نگرانی های مشترک دارند.علاوه بر اینها در حوزه بحث سوریه در چارچوب (مذاکرات) آستانه با شرکت ترکیه، ایران و روسیه برای ایجاد آتش بس و صلح در سوریه گام هایی برداشته شده است.اینکه نتایج به دست آمده را چطور می شود تثبیت و نتایج مثبت تری را در سوریه پیش برد، این موضوعات در دستورکار مذاکرات قرار دارد.

اهمیت دیگری که این سفر دارد این است که در دور جدید ریاست جمهوری جناب آقای روحانی، این سفر اولین سفر یک رئیس جمهور به ایران است و این سفر از این جهت هم برای ما اهمیت ویژه ای دارد و این هم یک تصویر جدیدی از روابط بسیار نزدیک ترکیه با ایران است.

در روزهای اخیر همه پرسی در اقلیم کردستان عراق برگزار شد.آیا واقعا پیش بینی می کردید که این اتفاق بیفتد یا نه و چرا مسعود بارزانی با وجود مخالفت های منطقه ای و جهانی اصرار به برگزاری این همه پرسی کرد؟

ما از همان ابتدای کار و زمانی که تصمیم بر اجرای این رفراندوم گرفته شد هشدارهای لازم را به مقامات حکومت اقلیم کردستان عراق دادیم و از برادران کرد عراقی خواستیم که برگردند و سعی کنند در فضای حسن نیت مسیر اشتباه را اصلاح کنند.به هر صورت هشدارها و خواسته های ما از طرف مقامات کرد عراقی به شکل مناسبی پاسخ داده نشد و ما طبیعتا از این مساله ناراحت شدیم.اگرچه شاید یک مقدار دیر شده ولی امیدواریم مقامات حکومت دولت کردستان عراق از این تصمیم اشتباه خود برگردند.

شما وقتی نگاه می کنید به جز اسرائیل هیچ کشوری نه در منطقه و نه در جهان از این رفراندوم حمایت نکرده و تنها دولتی که از آن حمایت کرد اسرائیل بود.حکومت اقلیم کردستان بخشی از نظام و حاکمیت عراق محسوب می شود که در چارچوب قانون اساسی عراق شکل گرفته و اقدامی که مقامات اقلیم کردستان عراق کردند اساسا با فلسفه وجودی چنین سیستمی تناقض دارد چرا که آنها طی یک اقدام یکجانبه بدون در نظر گرفتن مخالفت های جهانی و مخالفت های منطقه ای و بدون در نظر گرفتن هیچ چیز دیگری کاری را که خودشان خواستند انجام دادند و به این شکل کشورهای دنیا و کشورهای منطقه و همین طور ملت عراق را در مقابل خودشان قرار دادند.

این موضوع با حضور بخش های مختلف حاکمیت ترکیه و سازمان ها و نهادهای ما ارزیابی شده و تدابیر لازم در رابطه با این مسئله اتخاذ شده است.بخشی از این تصمیماتی که گرفته شده اجرایی شده و بقیه تصمیمات هم متناسب با روند وقایع، عملی خواهد شد.ما در حال حاضر آمادگی کامل داریم برای حل مساله ای که می تواند تهدید جدی برای امنیت ملی ما و همین طور برای صلح و ثبات منطقه محسوب شود، با دولت مرکزی عراق و دیگر دولت های منطقه مانند ایران رایزنی کرده و اقدامات مقتضی را انجام دهیم.

البته تدابیری که در حال اتخاذ است نباید به این شکل تعبیر شود که ما با مردم کرد عراق و یا با بقیه مردم کرد در کشورهای مختلف منطقه دشمنی داریم.معتقدیم مردم کرد عراق می توانند مطالبات مشروعی را از حکومت مرکزی عراق داشته باشند.باید این مطالبات در چارچوب قانون اساسی عراق و بر اساس تفاهم و مذاکرات و گفت و گوی سیاسی و متقابل پاسخ داده بشود نه اینکه با اقدامات یکسویه و رجز خوانی ها و یکسری اقدامات این چنینی.کسانی که می خواهند به این شکل عمل کنند و برنامه خودشان را پیش ببرند طبیعتا ضرر و زیان آن را هم خواهند دید.

عراق طی ماه ها و هفته های اخیر توانسته پیروزی های زیادی را در مبارزه با تروریسم داعش در موصل و مناطق دیگر کسب کند.تحولات اقلیم کردستان عراق چه تاثیری در مبارزه با تروریسم و افراطی گری خواهد داشت؟

سال هاست که عراق با بی ثباتی های جدی مواجه است.در ماه های اخیر حکومت مرکزی توانسته گام های بلندی را در مبارزه با گروه های تروریستی بر دارد اما بحثی که وجود دارد این است که برگزاری این رفراندوم تنش ها، شکاف ها و بی ثباتی های جدیدی را به وجود خواهد آورد و نگرانی ما این است.علاوه بر این، هر مساله ای در عراق کم و بیش در منطقه ما به ویژه در کشورهای همسایه ترکیه و ایران هم انعکاس پیدا می کند.با بی ثباتی های جدیدی که ایجاد می شود مبارزه با گروه های تروریستی هم مشکل تر و سخت تر خواهد شد.

من وقتی این مساله را می گویم می خواهم به این مسئله دقت داشته باشید که نیروهای پیشمرگه کرد عراقی در مبارزه با داعش سهم جدی داشتند و ما تصورمان این بود که مصیبت تروریسم و افراطی گری و مبارزه با آن باعث خواهد شد اتحاد در بین مردم عراق بیشتر بشود اما چیزی که از ظاهر امر بر می آید این است که بعضی گروه ها و محافل چنین تصور کرده اند که از این بی ثباتی می توانند در جهت اهداف و برنامه های خود سوءاستفاده کنند که این اشتباه جدی است.

آقای سفیر ظاهرا مقامات اقلیم امیدوارند با توجه به مناسبات اقتصادی و تجاری که ایران و ترکیه با اقلیم دارند، در نهایت از مواضع خود در قبال اقدام یکجانبه آنها کوتاه بیایند.بعضا در محافل رسانه ای هم این بحث مطرح می شود که با توجه به حجم بالای تعاملات اقتصادی در نهایت مجبور هستند که با این اتفاقات کنار بیایند.

این یک محاسبه اشتباه است.کشورهایی مثل ترکیه و ایران نیستند که به اقلیم وابسته باشند بلکه اتفاقا این اقلیم کردستان عراق است که در حجم بسیار بالا به ترکیه و به همسایه دیگرش، ایران وابستگی اقتصادی دارد.کشورهایی مثل ترکیه و ایران بدون داشتن روابط اقتصادی و تجاری با اقلیم و حتی در حوزه هایی مثل انرژی هم می توانند به حیات خودشان ادامه بدهند و زندگی و کار خودشان را داشته باشند اما برعکس، این مسئله را در مورد اقلیم کردستان عراق نمی توانیم بگوییم.

احتمالا، برخی رهبران اقلیم چه بسا با چراغ سبزهایی که از بعضی قدرت های فرامنطقه ای گرفته اند ممکن است جسارت برای انجام چنین کاری را پیدا کرده اند اما برادران کرد عراقی ما باید این مسئله را فراموش نکنند که قدرت های فرامنطقه ای امروز اینجا هستند و فردا نیستند اما کشورهایی مثل ترکیه و ایران همسایه آن ها هستند و همواره در کنار آن ها حضور دارند.

کسانی که به حساسیت های همسایه هایشان بی توجه بودند یا حتی در مقابل این حساسیت ها شروع به رجزخوانی کردند اینکه چه مشکلات و چه مسائلی برایشان پیش آمده را همه می دانند.ما هیچ سیاستی مبنی بر اعمال سلطه در هیچ کشور و گروهی در منطقه نداریم و طرفدار حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت ملی تمام کشورهای در منطقه هستیم.خواسته ما این است که در تمام کشورهای منطقه دولت هایی شکل بگیرد که کل اقشار جامعه را نمایندگی کنند و دولت های فراگیری باشند و بتوانند حقوق تمام اقشار جامعه خودشان را رعایت کنند و مطالبات آن ها را پاسخ بدهند.باور داریم که راه برپایی ثبات، رفاه و آرامش در منطقه ما فقط از این مسیر می گذرد.

ما شاهد دو روند متضاد در دو دنیای متفاوت جهان توسعه یافته مثل اروپا و جهان در حال توسعه و منطقه خاورمیانه هستیم.درحالی که در کشورهای اروپایی شاهد همگرایی کشورها هستیم، درمنطقه خاورمیانه روند واگرایی ملت های منطقه را می بینیم.برای حل این مساله، چه باید کرد؟

این تعبیر و مسئله ای که شما مطرح می کنید بسیار درست است و متاسفانه به شکل کاملی در مورد منطقه ما هم صدق می کند.اگر بخواهیم دست کم برای منطقه خودمان راه حل این را پیدا کنیم، به نظر من اولین گام این است که کشورهای منطقه سرنوشت خودشان را خودشان به دست بگیرند یعنی به جای تکیه به نیروها و قدرت کشورهای فرامنطقه ای سعی کنند سرنوشت خودشان را خودشان مشخص کنند.گام دوم این است که ما سیاست های اعتمادسازی را در بین کشورها بتوانیم پیگیری کنیم البته نه فقط در بین کشورها بلکه این اتفاق باید در داخل خود کشورها و بین اقشار مختلف هم پیگیری شود.مثلا در عراق و سوریه این چند پارگی در جوامع آن ها نیز اتفاق افتاده است.باید سیاست های اعتماد ساز را پیگیری کنیم تا همه اقشار جوامع بتوانند با اعتماد بیشتری به هم نگاه کنند.

موضوع دیگر یا گام بعدی که باید در این راه برداریم مبارزه با مصیبتی است که در منطقه ما شایع شده و آن هم افراطی گری است؛ به خصوص سازمان های تروریستی و افراطی مثل داعش و القاعده که با سوءاستفاده از دین اسلام که دین صلح و رحمت است بزرگترین ضربه ها را به دین اسلام و مردم می زنند.همین طور ما باید با فرقه گرایی مبارزه کنیم.

می خواهم صمیمانه بگویم ما باید مسلمانی را در درجه اول قرار بدهیم و برای ما اسلام از مذاهب مهمتر باشد و سعی کنیم در این راه گام های جدی را برداریم چرا که الان وقتی نگاه می کنیم می بینیم این افراطی گری و فرقه گرایی باعث چند پارگی جوامع می شود و آن کسی که نهایتا از این امر متضرر می شود، خود ملت های منطقه هستند.کسی که شکست می خورد ما و مردم منطقه در عراق، سوریه و یمن هستند.مهم است که نگاه کنیم و ببینیم که تاجرین سلاح و کارخانجات اسلحه سازی، برنده این اتفاقات هستند و بازنده، مردم منطقه هستند که به جای اینکه امکانات محدود وسرمایه هایشان در مسیر توسعه آنها هزینه بشود در جهت خرید تسلیحات صنایع دفاعی و تجهیزات نظامی مصرف می شود.ما در اینجا دور باطلی از خرید و تامین تجهیزات نظامی و جنگی را در منطقه داریم و باید بتوانیم این چرخه را بشکنیم .برای عبور از این مرحله به یک رهبری و چشم انداز بلندمدت نیاز است که بتوانیم دست به دست هم بدهیم و با جسارت منطقه را از این شرایط خارج بکنیم.تصور من این است که ترکیه و ایران می توانند این کار را انجام بدهند.

شما در ابتدای صحبت هایتان گفتید ایران و ترکیه به همراه روسیه در قالب ساز و کار آستانه توانستند بحران سوریه را تا حدی کنترل کنند.چشم انداز حل و فصل بحران سوریه را چگونه می بینید؟

بین ترکیه و ایران منافع مشترک بسیاری وجود دارد و ما برای اینکه همکاری های خودمان را تقویت کنیم و به هم نزدیک تر شویم نیاز به بحران های جدید نداریم.اما بحران ها و تهدیداتی که پیش روی دو کشور قرار می گیرد و تنش های جدیدی که در منطقه اتفاق می افتد در واقع همکاری های بسیار نزدیک تر را برای ما تبدیل به یک ضرورت می کند.

البته ما کارهای مهمی را توانستیم در چارچوب مذاکرات آستانه انجام دهیم.شما وقتی نگاه می کنید می بینید کارهایی که هیچ کشوری نتوانسته در سوریه محقق بکند ترکیه و ایران با همکاری روسیه در چارچوب روند آستانه توانستند محقق کنند.در حال حاضر 4 منطقه کاهش تنش در سوریه شکل گرفته و گام های مهمی دراین خصوص برداشته شده و این یک نمونه از همکاری هایی است که می تواند نتایج مثبتی را در پی داشته باشد.البته راهی که در چارچوب آستانه طی شده به یک نقطه حساس رسیده و باید تلاش کنیم این نتایج حفظ شود چرا که در هفته گذشته در ادلب مجددا بعضی بمباران ها انجام شده و بعضی از شهروندان غیرنظامی در آنجا جان خودشان را از دست دادند.باید تلاش کنیم که با حساسیت خیلی بالا این روند و نتایج به دست آمده را حفظ کنیم و بتوانیم گام های بیشتری در این جهت برداریم.

آقای سفیر، ما امسال و با سفر سرلشکر باقری به ترکیه شاهد گشایش فصل جدیدی در عرصه دیپلماتیک بین ایران و ترکیه بودیم و این روند با سفر هفته جاری رییس ستاد ارتش ترکیه به تهران تقویت شده است.چه عوامل و نیازهایی باعث گشایش این فصل از دیپلماسی بین دو کشور شد؟ دیپلماسی دفاعی بین تهران-آنکارا در این مدت چه دستاوردهایی داشته است؟

ترکیه و ایران در تمامی حوزه ها همکاری های گسترده ای داشتند و گام های جدی برداشته بودند.تنها بخشی که شاید تاکنون و در رابطه بین دو کشور مغفول مانده بود حوزه روابط دفاعی و نظامی بود.وقتی بی ثباتی ها، تنش ها و درگیری هایی که در منطقه وجود دارد را نگاه می کنیم به ضرورت چنین همکاریهایی پی می بریم.اینکه چرا تاکنون در این حوزه ما همکاری جدی نداشته ایم واقعیت این است که خیلی توجیهی برای این مسئله پیدا نمی کنیم و نمی توانیم توضیح قانع کننده ای داشته باشیم.سفر سرلشکر باقری رئیس کل ستاد کل نیروهای مسلح ایران به ترکیه در ماه اوت گذشته را می توانیم یک سفر تاریخی بدانیم چرا که بعد از انقلاب اسلامی ایران سفری در این سطح به ترکیه نشده بود.ما توانستیم صفحه جدیدی را در حوزه نظامی و دفاعی در روابط خودمان باز کنیم.در حال حاضر و پیش از سفر رئیس جمهور ترکیه، رئیس ستاد کل ارتش ترکیه ارتشبد خلوصی آکار به تهران آمده است که این سفر به نوعی پاسخ به سفر سرلشکر باقری به ترکیه است.

در مورد نتایج گشایش این فصل از دیپلماسی بین دو کشور، ما در گام های آغازین همکاری هایمان در این حوزه هستیم و هنوز زود است که بگوییم توانستیم در این حوزه به این نتایج دست پیدا کنیم.البته حوزه های همکاری گسترده ای پیش روی دو کشور وجود دارد.با توجه به تنش ها وتحولات و درگیری هایی که در منطقه وجود دارد، رایزنی ها می تواند در این خصوص بین مقامات نظامی و دفاعی دو کشور انجام و تدابیری به شکل هماهنگ اتخاذ شود.

یکی از موضوعات جدی دیگر که در همکاری در این حوزه مطرح است بحث مبارزه با تروریسم است؛ همانطور که شما هم در جریان هستید گروه تروریستی(پ.ک.ک) و شاخه ایرانی آن یعنی پژاک از مناطق مرزی دو کشور سوء استفاده می کنند و با نفوذهایی که متقابلا می کنند، تحرکات و حمله های تروریستی خودشان را انجام می دهند که در این حوزه مقامات نظامی و دفاعی ما می توانند تصمیمات مختلفی بگیرند.

موضوع دیگر که می تواند در دستور کار قرار داشته باشد٬ همکاری در حوزه آموزش و حوزه صنایع دفاعی است.این همکاری ها براساس منافع مشترک بین دو کشور شکل می گیرد اما چیزی که من می خواهم تاکید کنم این است که همانند همکاری ما در تمامی حوزه های دیگر، همکاری ما در حوزه نظامی و دفاعی هم بر پایه منافع دو کشور است و این همکاری علیه کشور دیگری نیست و نیازی نیست که کشورهای دیگر از این همکاری احساس نگرانی داشته باشند یا آن را تهدیدی علیه خودشان ارزیابی کنند.همکاری ترکیه و ایران در این حوزه مثل همکاری در حوزه های دیگر، هم به نفع دو کشور خواهد بود و هم در جهت صلح و امنیت منطقه است.

با توجه به موضع گیری قدرت های فرامنطقه نسبت به مسئله اقلیم کردستان عراق، تا چه حد رویکرد کشورهای غربی را صادقانه می بینید؟ بالاخره بعضی از دولت ها و قدرتهای فرامنطقه ای در عرصه رسانه ای از بارزانی می خواستند که همه پرسی را برگزار نکند.آیا این ها را در این کار صادق دیدید؟

متاسفانه پیش از این، از طرف دوستان غربی ما سیاست های غیرصادقانه ای در ارتباط با منطقه ما پیگیری شده است.اینکه در ارتباط با مواضع رسمی که آن ها می گرفتند و مخالفت هایی که ابراز کردند چقدر صادق بودند و چقدر صادقانه این مواضع را اعلام کردند زمان به ما نشان خواهد داد.

از طرف دیگر، باید بدانیم اقلیم کردستان کشور مستقلی نیست بلکه بخشی از کشور عراق است و ذیل دولت مرکزی عراق محسوب می شود و در حال حاضر دارد در مقابل دولت مرکزی خودش رجز خوانی می کند، اقدام یکطرفه انجام می دهد و حساسیت های ترکیه و ایران را نادیده می گیرد.

اما مهمتر از آن، مساله مهم در باره آینده این همه پرسی این است که هیچ کس نمی تواند در شرایطی که با تمام همسایگانش ناهماهنگ است بتواند به نقطه ای برسد که موفقیت آمیز باشد و بتواند آینده موفقی را برای خودش رقم بزند.ما خواسته و آرزویمان این است که رهبران اقلیم هرچه زودتر از این گام اشتباه و یکطرفه خودشان برگردند.ما همواره در کنار برادران کرد عراقی خودمان بوده ایم.وقتی در سال 1991 صدام اقلیم کردستان را بمباران می کرد ما مرزهایمان را به روی آن ها باز کردیم و هزاران نفر از کردهای عراق را در کشورمان میزبانی کردیم.بعد از آن هم چه در حوزه اقتصادی و تجاری و چه در موارد انسانی، ما کمک های زیادی به اقلیم کردستان عراق کردیم و اگر آن ها از این اشتباه برگردند ما می توانیم روابط خودمان را چه با حکومت مرکزی عراق و چه با حکومت اقلیم خیلی بیشتر از این چیزی که تاکنون داشتیم گسترش بدهیم و گام های مهمتری را به همراه یکدیگر برداریم اما باید دانست هیچ کس با اقدام یکجانبه به پیروزی نمی رسد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin