سفیر اسبق انگلیس در تهران، یکی از مأموریت‌های مهم سفر معاون وزیر امور خارجه انگلیس به ایران را ابلاغ پیام مهم لندن درباره اجرای ساز وکار ویژه مالی اروپا و ایران (اینستکس) عنوان کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، «ریچارد دالتون» در گفتگو با شبکه رادیویی ال. بی. سی خاطرنشان کرد: از جزئیات دستورکار سفر اندرو موریسون به تهران اطلاع دقیق ندارد اما ” شاید این باشد که خونسردی خود را حفظ کنید چون یک تحول جدی در ساز وکار ویژه مالی در شرف اتفاق است تا به تجارت با ایران در زمینه مسائل بشردوستانه کمک کند.”

وی این ساز وکار را در آستانه اجرایی شدن توصیف کرد و افزود: این پیام مهمی است و یعنی ایران قرار نیست از حمایت اروپا بی‌بهره باشد.

سفیر اسبق انگلیس سپس افزود: شاید بهتر بود انگلیس، آلمان و فرانسه باهم پیام جامعی را به ایران ابلاغ می‌کردند.

وزارت امور خارجه انگلیس روز شنبه اعلام کرد اندرو موریسون معاون وزیر امور خارجه انگلیس در امور خاورمیانه برای آنچه انجام گفت‌وگوهای شفاف و سازنده با ایران خوانده شده است، راهی تهران شد.

وی همچنین در این سفر درباره کاهش تنش‌ها در منطقه و اعلام نگرانی انگلیس و جامعه جهانی درباره مهلت تعیین شده توسط ایران برای کاهش تعهداتش در برجام رایزنی خواهد کرد.

در پی تداوم سیاست‌های آمریکا علیه ایران و کارشکنی این کشور علیه برجام و نیز عدم تمدید معافیت‌های هسته‌ای مندرج در توافق هسته‌ای، جمهوری اسلامی ایران ۱۸ اردیبهشت‌ماه و در سالروز خروج آمریکا از برجام طی بیانیه‌ای از سوی شورای عالی امنیت ملی از کاهش تعهدات برجامی خود خبر داد.

طبق این بیانیه ایران دیگر به محدودیت‌های پیش‌بینی شده در برجام در خصوص میزان ۱۳۰ تن اورانیوم ۶۷/‏۳ درصد و ۳۰۰ کیلو آب‌سنگین متعهد نخواهد بود. درعین‌حال جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده است که برای حفظ توافق هسته‌ای تعهدات خود را کاهش داده و در صورت اقدام عملی شرکای برجام برای حفظ این توافق چندجانبه اقدامات ایران می‌تواند برگشت‌پذیر باشد.

با این ‌وجود و در پی تعلل شرکای برجام «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی دوشنبه گذشته در اراک اعلام کرد که تولید اورانیوم ایران تا ۱۰ روز آینده (تا ششم تیرماه) از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور خواهد کرد.

«کمالوندی» افزود: تولید اورانیوم ۴ برابر شده و شمارش معکوس برای گذشت از مرز ۳۰۰ کیلوگرم آغازشده است. وی ادامه داد: از امروز به مدت ۱۰ روز یعنی تا ششم تیرماه از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور خواهیم کرد.

کمالوندی بیان کرد: به‌محض اعلام، سرعت غنی‌سازی را سریع‌تر خواهیم کرد.

حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلیس پنجشنبه گذشته در جلسه توجیهی با نمایندگان ۲۵ روزنامه و رسانه اصلی انگلیس تصریح کرد: دیپلماسی در حال تلاش است و گفت وگوها در جریان و ما امیدواریم کشورهای اروپایی فراتر از صدور بیانیه‌ها و در عمل بتوانند نشان دهند که متعهد به توافق (اتمی با ایران) هستند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin