سفیر سابق سوریه در ایران گفت: همکاری نظامی جدید و منحصر به فرد ایران و روسیه در مبارزه با داعش در سوریه با نتایج بزرگی در آینده همراه خواهد بود.

ترکی صقر، سفیر سابق سوریه در ایران طی گفتگو با فارس در دمشق، بکارگیری پایگاه هوایی ایران برای بمباران داعش توسط بمب افکن‌های روسی را گامی بسیار مثبت، اساسی و بی نظیر در همکاری دو کشور برای مبارزه با تروریسم توصیف کرد.

وی افزود: برخاستن بمب افکن‌های دوربرد روسیه از پایگاه همدان برای حمله به مواضع تروریست‌ها در سوریه سه برابر موثر‌تر از این است که این جنگنده‌ها از خاک روسیه به پرواز درآیند.

صقر تاکید کرد: هماهنگی سطح بالای بین ایران و روسیه حاکی از تحرکات جدی ایران، سوریه، روسیه و مقاومت لبنان در مبارزه با تروریسم است آن هم در حالی که ائتلاف موسوم به ضد داعش به فرماندهی آمریکا با مشارکت شصت کشور جهان طی یک سال و نیم گذشته نتوانسته هیچ اقدام واقعی در مبارزه با تروریسم در سوریه و عراق انجام بدهد .

سفیر سابق سوریه در ایران تاکید کرد: همکاری جدید ایران و روسیه با نتایج بزرگی در سطح مبارزه با تروریسم در آینده نزدیک همراه خواهد بود و کمک قابل توجهی به ارتش سوریه در آزادسازی خاک این کشور از وجود تروریست ها می کند .

وی افزود: در آینده ای نزدیک و با پیروزی جبهه مقاومت بر تروریسم و اربابانش شاهد موازنه‌های قدرت جدیدی در منطقه خواهیم بود.

لازم به یادآوری است که این برای اولین بار در ایران از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون است که شماری از جنگنده‌های روسیه در ایران مستقر می‌شوند.

هواپیماهای جنگی روسیه با برخاستن از پایگاه همدان و عبور از آسمان عراق، اهدافی را در سوریه بمبارن می‌کنند و دوباره به پایگاه همدان برمی‌گردند.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای که در رسانه های روسی منتشر شده اعلام کرد جنگنده‌های دوربرد از نوع «تو-22 إم3» و هواپیماهای جنگی سوخو- 34 با برخاستن از فرودگاه همدان ایران، حملاتی را علیه مراکز داعش و جبهه النصره در استان های حلب، دیرالزور و ادلب سوریه انجام دادند.

در این بیانیه آمده است که در این حملات به مراکز گروه‌های تروریستی آسیب‌های زیادی وارد شد.

بنا به گزارش‌ منابع روسی، این هواپیماها به دلیل فاصله کوتاه‌تر پایگاه همدان با سوریه و صرفه جویی در وقت و هزینه در این پایگاه ایران استقرار یافته‌اند. این هواپیماهای جنگنده از پایگاه هوایی موزدوک در روسیه به همدان انتقال یافته اند.

این گزارش‌ها حاکی است توافق اخیر نظامی و امنیتی بین ایران و روسیه، اجازه استقرار هواپیماهای نظامی روسیه را در ایران می‌دهد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin